VolleyWeek #18: terminarz Mistrzostw Europy, znany trener w polskim zespole oraz kontuzje zawodników

 

Przyjemnie jest zakończyć tydzień siatkarskim podsumowaniem, prawda? Tym bardziej, że tyle się działo przez ostatnich siedem dni! Kolejny klub postanowił zrezygnować ze swojego dotychczasowego trenera. Kontuzje nie ominęły kilku zawodników. A co jeszcze ciekawego się wydarzyło? Zapraszamy do lektury!

Zwolnienie Luke'a Reynoldsa

Kolejny PlusLigowy zespół postanowił rozstać się ze swoim trenerem. Po zmianie na tej pozycji w zespole z Radomia, na podobny ruch zdecydował się Jastrzębski Węgiel. Decyzja zapadła po nieudanym i przegranym spotkaniu z Indykpolem AZS Olsztyn. Tymczasowo jego obowiązki przejął Leszek Dejewski. Reynolds został ogłoszony szkoleniowcem śląskiej ekipy na początku czerwca. Australijczyk prowadził zespół w 19 spotkaniach, notując 14 wygranych i gromadząc 40 punktów. Dało to Pomarańczowym pozycję wicelidera. Jednak od początku bieżącego roku jastrzębianie prezentowali się zdecydowanie poniżej oczekiwań. Porażki ze Stalą Nysa, VERVĄ Warszawa oraz Indykpolem AZS Olsztyn nie były dla zarządu obojętne. Po porażce z ostatnim ze wspomnianych zespołów poinformowano o rozstaniu zespołu z Reynoldsem. 
Nie trzeba było długo czekać na nowego trenera zespołu. Został nim dobrze już znany w Polsce Andrea Gardini. Umowa będzie obowiązywała do końca tego sezonu. Włoch był etatowym reprezentantem swojego kraju. W barwach narodowych zanotował aż 418 występów. Na swoim koncie jako zawodnik ma 7 tytułów Mistrza Włoch, jest trzykrotnym Mistrzem Świata oraz czterokrotnym Mistrzem Europy. Do swoich sukcesów dołożył dwa medale Igrzysk Olimpijskich – srebro w Atlancie w 1996 roku oraz brąz w Sydney w 2000 roku. Jego sukcesy przyczyniły się do zostania członkiem amerykańskiej galerii sław siatkarskich – Volleyball Hall of Fame. Został również doceniony w swoim kraju – odznaczono go Orderem Zasługi Republiki Włoskiej. Po karierze zawodniczej Gardini objął funkcję dyrektora sportowego w Modenie. Po raz pierwszy funkcję trenera pełnił w 2011 roku. W latach 2011 – 2013 został asystentem Andrei Anastasiego w polskiej kadrze. Pod skrzydłami trenerów zawodnicy zdobyli w tym czasie złoty medal Ligi Światowej, srebrny krążek Pucharu Świata czy też brąz Mistrzostw Europy. Dla Gardiniego Jastrzębski Węgiel nie jest pierwszym klubem w PlusLidze, w którym będzie miał okazję pracować. W latach 2014-2017 sprawował pieczę nad Indykpolem AZS Olsztyn. Jednak największe tryumfy odniósł z drużyną z Kędzierzyna-Koźla, którą prowadził w latach 2017 – 2019. Zdobył wraz z drużyną mistrzostwo oraz wicemistrzostwo kraju, sięgnął po Puchar Polski oraz mógł cieszyć się z awansu do Final Four Ligi Mistrzów.

Kontuzje naszych ligowców

W pierwszym spotkaniu między Jastrzębskim Węglem a Indykpolem AZS Olsztyn, atakujący śląskiej ekipy, Mohamed Al Hachdadi nabawił się kontuzji. Z tego powodu nie mógł wystąpić w sobotnim meczu. Uraz dotyczy kolana, niewiadomo na jak długo zawodnik będzie wykluczony z gry. W ostatniej kolejce Trefl Gdańsk mierzył się z ekipą z Nysy. W trzeciej partii kapitan gdańskich Lwów, Mariusz Wlazły, opadając po ataku niefortunnie wylądował, w konsekwencji czego doszło do podkręcenia prawej nogi w stawie skokowym. Dla zawodnika, który został zniesiony z boiska przez kolegów z drużyny, był to niestety koniec spotkania. Gdańszczanie jednak zamknęli to spotkanie w trzech wygranych setach. Zawodnikom życzymy dużo zdrowia i szybkiego powrotu na ligowe parkiety. 

Kalendarz wrześniowych Mistrzostw Europy

W ostatnim tygodniu został zatwierdzony kalendarz najważniejszej imprezy Starego Kontynentu, która odbędzie się w 4 krajach: w Polsce, Czechach, Estonii i Finlandii. Mistrzostwa Europy rozpoczną się 1 września 2021 roku w fińskim Tampere. Spotkania o medale natomiast będą miały miejsce w katowickim spodku, 19 września. Terminarz poszczególnych grup:
Grupa A: 2-8 września w Krakowie
Grupa B: 3-9 września w Ostrawie
Grupa C: 1-8 września w Tampere
Grupa D: 2-9 września w Tallinie
Mecze 1/8 finału, w których udział wezmą zespoły z grup A i C odbędą się w Gdańsku 11 i 12 września według systemu: A1 – C4, C2 – A3 i C1 – A4, A2 – C3 oraz w Ostrawie w dniach 12 i 13 września z zespołami z grup B i D, B1 – D4, D2 – B3 oraz D1 – B4 oraz B2 – D3. Ćwierćfinały zaplanowano na 14 i 15 września, odpowiednio w Gdańsku oraz Ostrawie. 18 września będziemy śledzić zmagania półfinałowe, natomiast dzień później – 19 września odbędzie się wielki finał oraz spotkanie o 3 miejsce Mistrzostw Europy. Spotkania w strefie medalowej zawodnicy rozegrają w katowickim Spodku.

Legenda odchodzi z Dinamo Moskwa

Mistrz Olimpijski z 2012 roku, Jurij Biereżko, rozstaje się ze swoim klubem. W Dinamo Moskwa spędził aż 13 sezonów. Następnym przystankiem w jego siatkarskiej karierze będzie turecki Galatasaray Stambuł. Z rosyjskim zespołem Biereżko zdobył dwa Mistrzostwa Rosji, SuperPuchar i trzy Puchary Rosji. Sukcesy odnosił też z reprezentacją narodową, z którą wygrał Igrzyska Olimpijskie, Mistrzostwa Europy czy Ligę Światową. Jego nowy zespół znajduje się obecnie na pozycji wicelidera w tureckiej lidze. W drużynie obecny jest również znany z polskich parkietów Mauricio Torres.

Wraca Liga Mistrzów

Do rewanżowego turnieju Ligi Mistrzów przystąpią w najbliższym tygodniu dwa polskie zespoły – PGE Skra Bełchatów oraz Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle. Przypomnijmy, znalazły się one w jednej grupie wraz z Fenerbahce Stambuł oraz Lindemas Aalst. Po pierwszej rundzie spotkań, liderem tabeli z kompletem punktów na koncie są kędzierzynianie. Tuż za nimi, ze stratą trzech punktów plasują się zawodnicy z Bełchatowa. Na trzecim i czwartym miejscu plasują się odpowiednio ekipy z Turcji i Belgii. Teraz przyszedł czas na spotkania rewanżowe podczas turnieju w Bełchatowie. Terminarz polskiej grupy:
26.01, wtorek:
godzina 18:00 – Lindemans Aalst – Fenerbahce Stambuł
godzina 20:30 – PGE Skra Bełchatów – Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle
27.01, środa:
godzina 18:00 – Lindemans Aalst – PGE Skra Bełchatów
godzina 20:30 – Fenerbahce Stambuł – Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn Koźle
28.01, czwartek:
godzina 18:00 – Fenerbahce Stambuł – PGE Skra Bełchatów
godzina 20:30 – Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle – Lindemans Aalst
Do następnej rundy awansuje zwycięzca każdej z grup oraz trzy najlepsze ekipy z drugich miejsc.

Piękny gest Dustina Wattena

Libero reprezentacji USA oraz GKS Katowice, Dustin Watten udowodnił, że jest nie tylko świetnym graczem, ale i dobrym człowiekiem. Zawodnik zaoferował pomoc młodym polskim sportowcom w postaci opłaty treningów. Dotyczyć to będzie osób, które nie mogą pozwolić sobie na duże obciążenia finansowe. Pomysł sportowca był mocno chwalony w mediach społecznościowych. Watten w katowickim zespole występuje od 2019 roku. Wcześniej występował już na PlusLigowych boiskach, bowiem w latach 2016-2018 był zawodnikiem Czarnych Radom. Występuje również w drużynie narodowej USA, z którą to zdobył brązowy medal Mistrzostw Świata w 2018 roku.

Rocznica śmierci Zdzisława Ambroziaka

23 stycznia mija 17 lat od śmierci znakomitego reprezentanta Polski – Zdzisława Ambroziaka. Urodził się 1 stycznia 1944 roku. Mógł pochwalić się imponującym wzrostem – 201 cm, co czyniło go najwyższym polskim zawodnikiem. Był graczem takich zespołów stołecznych zespołów jak: Orła, Spójnia, AZS AWF czy Skra. Trzykrotnie zdobywał tytuł Mistrza Polski (w latach 1965, 1966 oraz 1968). W kadrze narodowej rozegrał 220 spotkań. Był obecny na wielu ważnych imprezach takich jak: Igrzyska Olimpijskie w Meksyku w 1968 roku oraz w Monachium w 1972, Mistrzostwa Świata w Pradze w 1966 roku oraz w Sofii w roku 1970. W 1967 roku wraz z kolegami z reprezentacji zdobył brązowy medal podczas Mistrzostw Europy w Stambule. Zdobywca drugiego miejsca podczas Pucharu Świata w Łodzi 1965 roku. Po zakończeniu siatkarskiej kariery zajął się pracą w mediach. Pisał dla takich czasopism jak Sportowiec, Nowa Europa, Polityka czy Gazeta Wyborcza. Zmarł w wieku 60 lat, 23 stycznia 2004 roku. Ku uczczeniu pamięci od 2006 do 2017 roku w Warszawie rozgrywany był Memoriał Zdzisława Ambroziaka. Odbywał się on tuż przed rozpoczęciem zmagań ligowych. Turniej organizowany był przez Fundację imienia Zdzisława Ambroziaka, która powstała w 2007 roku.

źródło: informacje własne
fot. Daria Jańczyk (VOLLEYWORLD / Daria Jańczyk Photography)

Maciej Dziedzic

Maciej Dziedzic

Siatkówka towarzyszy mi już od 15 lat, radość sprawia mi zarówno gra z przyjaciółmi, jak i emocje przeżywane z trybun podczas meczów, na które staram się regularnie jeździć. Na codzień studiuję prawo, a w wolnych chwilach lubię pograć na pianinie oraz perkusji. Dołączenie do zespołu Volleyworld było świetną decyzją!