#MŚ2018: Biało-czerwoni wciąż niepokonani!

 

W poniedziałkowe popołudnie w grupie D zmierzyły się ze sobą dwa najniżej sklasyfikowane zespoły Kuby i Portoryko. Z tego meczu zwycięsko wyszli Kubańczycy. W drugim pojedynku naprzeciwko siebie stanęli Polacy i Irańczycy. Drużyna Vitala Heynena zaprezentowała się z bardzo dobrej strony i zdobyła w tym starciu komplet punktów.

Kuba pokonuje Portoryko

Kubańczycy bardzo dobrze rozpoczęli inauguracyjnego seta i szybko uzyskali bezpieczną przewagę nad rywalem (17:7). Podopieczni Nicolása Vivesa przeważali w każdym elemencie gry, a Portorykańczycy nie potrafili się temu przeciwstawić (25:15). Zawodnicy z Kuby otwarli drugiego seta od prowadzenia 4:0, ale stratę tę odrobili Portorykańczycy i doprowadzili do wyrównania (10:10). Drużyny prowadziły wyrównaną walkę do drugiej przerwy technicznej, po wznowieniu gry reprezentacja Kuby wypracowała sobie dwupunktową przewagę, jednak bardzo szybko ją utraciła. W końcowej części drugiej partii lepsi okazali się gracze z Portoryko. Przez większą część trzeciej odsłony żadna z drużyn nie potrafiła "odskoczyć" na kilka punktów, dopiero w końcówce seta to Kubańczycy zbudowali trzy "oczka" przewagi (25:21). Czwarta partia spotkania udowodniła, że lepszą drużyną w tym starciu jest Kuba, która szybko uzyskała prowadzenie i do końca nie pozwoliła już rywalowi na odrobienie strat (25:17).

KUBA – PORTORYKO 3:1 (25:15, 22:25, 25:21, 25:17)

Składy:
Kuba: Hernandez, Rodriguez, Suarez, Arredondo, Arce, Castro, Alvarez (libero) oraz Leon, Herrera
Portoryko: Goas, E. Rivera, Cruz, Torres, Rodriguez, Sierra, A. Rivera (libero) oraz Del Valle (libero), Sanchez, Vazquez, Perez, Nieves, Guzman

Koncertowa gra Polaków przeciwko Iranowi

Biało-czerwoni bardzo dobrze rozpoczęli pojedynek z Irańczykami od zagrywek Artura Szalpuka (5:2). Duże problemy zespołu Igora Kolakovicia w przyjęciu, a dodatkowo także błędy własne w polu serwisowym, pozwoliły Polakom powiększyć swoją przewagę punktową (16:12). Po drugiej przerwie technicznej Irańczycy rozpoczęli odrabianie strat i to oni w pewnym momencie zagrozili drużynie z Polski swoją zagrywką (22:20). Gorszy czas podopiecznych Vitala Heynena nie trwał jednak długo. W końcówce seta to biało-czerwoni zaprezentowali skuteczne bloki, które zakończyły tę partię na ich korzyść (25:21).

Początek drugiego seta to z kolei wyrównana gra obu zespołów. Po pierwszej przerwie technicznej jako pierwsi na prowadzenie wysunęła się polska drużyna, która ponownie mogła pochwalić się skutecznym blokiem (10:8). Polacy wykorzystywali także każdy błąd rywala i powiększali swoje prowadzenie (17:12). Kiedy jednak rozpoczęły się kluczowe akcje tej partii, Iran sprawił biało-czerwonym nie małe problemy w przyjęciu przez co odrobił większą część strat (19:17). Choć końcówka drugiego seta zapowiadała się nerwowo, to jednak Polska zachowała chłodną głowę i wygrała 25:20.

Na początku trzeciej odsłony Polacy stracili swoją skuteczność w ataku, co wykorzystali Irańczycy (6:2). Biało-czerwonym udało się jednak zakończyć kontry, w których główną rolę odgrywał Michał Kubiak i tym samym doprowadzić do remisu (14:14). Po drugiej przerwie Persowie ponownie oddalili się na dwa "oczka", kiedy w szeregi Polaków wkradły się błędy. Emocji w tym momencie nie brakowało, a kapitanów obu drużyn musiał rozdzielić sędzia, bowiem wdali się oni w krótką wymianę zdań. To nie zdekoncentrowało Polaków, a wręcz przeciwnie doprowadzili oni ponownie do wyrównania kiedy na zagrywce pojawił się Jakub Kochanowski. Serwis środkowego pozwolił polskiej ekipie na ustawienie bloku, a także kontry i ostatecznie zwycięstwo 25:22. 

POLSKA – IRAN 3:0 (25:21, 25:20, 25:22)

Składy:
Polska: 
Kubiak, Nowakowski, Kurek, Szalpuk, Bieniek, Drzyzga, Zatorski (libero) oraz Kochanowski, Schulz, Łomacz
Iran: Ghafour, Manavinezhad, Ebadipour, Mousavi, Shafiei, Saeid, Marandi (libero) oraz Hazratpourtalatappeh (libero), Ghaemi, Kazemi, Vadi, Sharifi

GRUPA D:
LP.
DRUŻYNA
MECZE
(zwycięstwa)
PUNKTY
SETY
MAŁE PUNKTY
wygrane
przegrane
zdobyte
stracone
1. Polska 🇵🇱  4 12 12 2 347 259
2. Bułgaria 🇧🇬  3 9 10 3 311 270
3. Iran 🇮🇷 3 9 9 5 327 296
4. Finlandia 🇫🇮 2 5 7 9 349 361
5. Kuba 🇨🇺 1 3 6 13 392 436
6. Portoryko 🇵🇷 0 1 3 15 331 435

źródło: informacja własna / italy-bulgaria2018.fivb.com – opracowanie własne
fot. Anna Skowrońska (VOLLEYWORLD)

Agnieszka Sikora

Agnieszka Sikora

Zakochana w siatkówce - kibicowanie jest dla mnie jak powietrze, nie potrafię bez tego żyć. Początkująca dziennikarka uwielbiająca włoską kuchnię. Zafascynowana podróżami, marząca o zobaczeniu Hiszpanii i Włoch.