Esl Business Plan Writer Website Au Holism Vs Reductionism Essay Examples An Analytical Essay Definition Custom Dissertation Introduction Editor For Hire Us What To Put On A Resume For Teachers Assistant What Should Your Resume Profile Include

Wspomnienie tych, którzy odeszli – część druga

 

Początek listopada to zgodnie z polską tradycją czas zadumy. Wspominamy wówczas naszych bliskich zmarłych: zarówno członków rodzin, jak również przyjaciół, znajomych. Nie inaczej jest w przypadku siatkarskiej rodziny, z której każdego roku odchodzą jej wybitni członkowie. Powtarzając za Wisławą Szymborską: "Umarłych wieczność dotąd trwa, dokąd pamięcią im się płaci". Wspomnijmy więc tych, których już z nami nie ma. Zgodnie z zapowiedzią, w drugiej części przypominamy sylwetki siatkarzy, trenerów i działaczy, którzy odeszli w ostatnim dziesięcioleciu.

>> ZOBACZ PIERWSZĄ CZĘŚĆ WSPOMNIEŃ <<
2011 ROK

27 lutego zmarł Tadeusz Mioduszewski, arbiter siatkarski i działacz Polskiego Związku Piłki Siatkowej. Sędziował m.in. podczas Igrzysk Olimpijskich w Meksyku (1968), w których zadebiutowała siatkarska reprezentacja Polski mężczyzn.
19 lipca po ciężkiej chorobie zmarł Henryk Kubica, siatkarz i trener. Debiutował w BBTS „Włókniarz”, z którym zdobył Puchar Polski. W latach 1998-2008 pracował także jako szkoleniowiec Sekcji Piłki Siatkowej TS „HEJNAŁ”.
25 listopada pożegnaliśmy Lucjana Tyszeckiego, siatkarza, a następnie trenera żeńskiej siatkówki. Zdobył brązowy medal mistrzostw Polski ze Zrywem Gdańsk (1948) oraz wicemistrzostwo Polski ze Spójnią Gdańsk (1949), będąc jednocześnie trenerem i czynnym zawodnikiem drużyn. Następnie odnosił sukcesy już jako trener żeńskich zespołów: wicemistrzostwo Polski (1952) oraz dwukrotne mistrzostwo Polski (1953 i 1954) z Kolejarzem Gdańsk oraz brązowy medal mistrzostw Polski ze Startem Gdynia (1959), zdobył również brąz Mistrzostw Europy (Bukareszt 1955). W latach 1968 – 1981 był arbitrem siatkarskim, sędziując m.in. mecze na Igrzyskach Olimpijskich w Moskwie (1980).
Dwa dni później, 27 listopada, nagle zmarł Janusz Soból, wieloletni arbiter siatkarski. Sędziowaniem zajmował się od 1981 roku, od 1994 roku na najwyższym szczeblu rozgrywek siatkarskich w Polsce. Był Przewodniczącym Wydziału Sędziowskiego Radomskiego Okręgowego Związku Piłki Siatkowej oraz członkiem Komisji Szkolenia Wydziału Sędziowskiego Mazowiecko-Warszawskiego Związku Piłki Siatkowej. W chwili śmierci przebywał na szkoleniu sędziów poświęconym wideoweryfikacji.
10 grudnia zmarł Mirosław Schlief, reprezentant Polski. Karierę rozpoczynał w Gwardii Gdańsk, z którą zdobył brązowy medal mistrzostw Polski (1954). Gra w barwach Legii Warszawa przyniosła mu dziesięć medali mistrzostw Polski. Następnie, w sezonie 1967/1968 objął funkcję trenera stołecznego klubu, zdobywając brąz mistrzostw kraju.


2012 ROK

14 lutego zmarł Witold Charmo, sędzia i komisarz Plusligi. Współzałożyciel, a w latach 2001-2005 również prezes Międzyszkolnego Uczniowskiego Klubu Sportowego Sparta Warszawa. Był członkiem m.in. Zarządu Mazowiecko-Warszawskiego Związku Piłki Siatkowej, a od 2004 roku wiceprzewodniczącym Wydziału Rozgrywek Polskiego Związku Piłki Siatkowej.
10 grudnia zmarł Włodzimierz Winkler, działacz sportowy. Był założyciel oraz wiceprezesem siatkarskiego klubu Joker Piła, a także Wiceprezesem ds. szkoleniowych Wielkopolskiego Związku Piłki Siatkowej.


2013 ROK

22 stycznia zmarł Józef Wołyniec, trener i pracownik dydaktyczny wrocławskiej Akademii Wychowania Fizycznego. Był trenerem AZS-u Wrocław, a także amerykańskiego EAGLES Nowy Jork i francuskiego żeńskiego klubu CVS Courneres. W 1971 roku był asystentem Tadeusza Szlagora w reprezentacji Polski mężczyzn. Był twórcą Zakładu Piłki Siatkowej w Katedrze Zespołowych Gier Sportowych Akademii Wychowania Fizycznego we Wrocławiu oraz autorem wielu prac naukowych o tematyce siatkarskiej (teoria i praktyka gry w piłkę siatkową). Autor programu informatycznego „VOLLEYBALL”, służącego do wieloaspektowej oceny gry, po raz pierwszy w historii polskiej siatkówki zastosował metodę obserwacji gry w siatkówkę ze wspomaganiem komputerowym. Wykształcił ponad 400 trenerów.
20 lutego zmarł Romuald Mazurek, siatkarz Legii Warszawa i reprezentant Polski. Razem ze stołecznym klubem zdobył Puchar Polski (1952), trzy brązowe medale mistrzostw Polski (1952, 1955 i 1960) oraz wicemistrzostwo Polski (1956, 1957). W latach 1956-1959 reprezentant Polski w siatkówce.
W nocy z 6 na 7 kwietnia zmarł Jarosław Janiak, arbiter siatkarski. Był sędzią centralnego szczebla Polskiego Związku Piłki Siatkowej klasy państwowej oraz Sędzią Honorowym Polskiego Związku Piłki Siatkowej i Mazowiecko-Warszawskiego Związku Piłki Siatkowej.
15 września zmarł Roman Fomin, radomski siatkarz, trener i siatkarski sędzia. Zanim rozpoczął przygodę z siatkówką, grał w piłkę nożną, koszykówkę i piłkę ręczną. Sędziował nie tylko mecze ligowe i reprezentacyjne, ale również spotkania amatorskiej ligi siatkówki, rozgrywki szkolne oraz turnieje siatkówki plażowej.


2014 ROK

29 stycznia zmarł Stefan Bednaruk, wieloletni działacz żeńskiego klubu BKS Stal, a prywatnie ojciec siatkarza i trenera Jakuba Bednaruka. Z bialskim klubem związany był niemal 20 lat. Pełnił funkcję dyrektora sportowego klubu, a w 1990 roku jako trener sięgnął z siatkarkami po tytuł Mistrzyń Polski. Pod jego wodzą zespół nie przegrał ani jednego meczu z krajowymi przeciwniczkami.
30 marca po długiej walce z chorobą zmarł Marek Kisiel, działacz sportowy i trener. Był Prezesem Śląskiego Związku Piłki Siatkowej, pracownikiem Komisji Sportu, Dzieci i Młodzieży Urzędu Kultury Fizycznej i Sportu w Katowicach oraz Przewodniczącym Wydziału ds. Młodzieży Polskiego Związku Piłki Siatkowej. Trenował wyłącznie młodzież, był szkoleniowcem reprezentacji Polski kadetów, która później jako „złota kadra Mazura” sięgnęła po tytuły Mistrzów Europy oraz Mistrzów Świata.
12 maja zmarł Eugeniusz Szymczyk, siatkarz, trener, działacz. Jako zawodnik grał m.in. w Stali Mielec i Hutniku Kraków oraz w reprezentacji Polski. Przez niemal 40 lat związany z bełchatowską siatkówką. Po zakończeniu kariery zawodniczej trener trzecioligowej wówczas Skry Bełchatów, w 1994 roku osiągnął historyczny sukces, awansując z klubem do wyższej klasy rozgrywkowej – II ligi. Zły stan zdrowia uniemożliwił mu jednak dalsze trenowanie bełchatowskiego klubu. Pozostał jednak w tym środowisku, pełnił funkcję kierownika drużyny i Wiceprezesa Zarządu. W ostatnich latach arbiter siatkarski i sekretarz Łódzkiego Związku Piłki Siatkowej.
2 października zmarł Leopold Łazar, współtwórca żeńskiej siatkówki w Pile. W latach 1979-1993 był Prezesem Wojskowego Klubu Sportowego „Sokół” w Pile oraz członkiem Komitetu Sportowego Ministerstwa Obrony Narodowej. Był współzałożycielem Pilskiego Towarzystwa Piłki Siatkowej.
6 października zmarł nagle Ryszard Wiklik, działacz i Członek Honorowy bialskiego klubu. Związany z BKS Stal od 1990 roku, w styczniu 2014 roku objął funkcję Prezesa klubu.


2015 ROK

6 lutego w wypadku samochodowym na autostradzie A4 w Mokrzyskach zginęło dwóch siatkarzy Karpaty Krosno: Dariusz Zborowski i Kamil Maj. Dariusz Zborowski był wychowankiem Noteci Czarnków, grał w Karpatach Krosno od 2013 roku, wcześniej w sezonie 2012/2013 był zawodnikiem Jastrzębskiego Węgla. Kamil Maj był wychowankiem MOSiR Zabrze, w Karpatach grał pierwszy sezon, wcześniej był zawodnikiem Delic-Polu Częstochowa.
15 kwietnia zmarł Stanisław Siennicki, sędzia klasy państwowej (od 1996 roku), kwalifikator Polskiego Związku Piłki Siatkowej (od 2001 roku). Przez kilkanaście lat związany był z klubem KS Polonez Warszawa. W 1966 roku został arbitrem siatkarskim. W trakcie swojej kariery sędziował najwyższą ligę mężczyzn. Był Sędzią Honorowym Polskiego Związku Piłki Siatkowej i Mazowiecko-Warszawskiego Związku Piłki Siatkowej.
2 czerwca pożegnaliśmy Józefa Bartkowiaka, działacza siatkarskiego. Był Prezesem Lubuskiego Związku Piłki Siatkowej, Prezesem klubu Carina Gubin oraz członkiem Zarządu Polskiego Związku Piłki Siatkowej.
21 czerwca zmarł Leszek Grodecki, siatkarz i reprezentant Polski. Zdobywał medale z AZS Warszawa i Legią Warszawa. W kadrze narodowej wystąpił m.in. na Mistrzostwach Europy w Czechosłowacji (1949) oraz Mistrzostwach Świata w Moskwie (1952). Na obu imprezach znalazł się w najlepszej szóstce turnieju.
19 lipca po ciężkiej chorobie pożegnaliśmy Jerzego Góreckiego, związanego z żeńską siatkówką w Legionowie. Był długoletnim działaczem Towarzystwa Siatkówki „Legionovia”, Prezesem klubu oraz jego sponsorem.
29 lipca zmarł nagle Wojciech Klęsk, arbiter i działacz siatkarski. Inicjator europejskiego turnieju młodzieżowego Puchar Bałtyku, zasiadał również w Wydziale Siatkówki Plażowej Polskiego Związku Piłki Siatkowej. Związany zarówno z siatkówką halową – arbiter szczebla centralnego i Wiceprezes Zachodniopomorskiego Związku Piłki Siatkowej, jak i z siatkówką plażową – sędziował mecze ogólnopolskie oraz był komisarzem zawodów w plażówce.
25 sierpnia zmarł Krzysztof Dziunikowski, działacz Śląskiego Związku Piłki Siatkowej. Był Prezesem katowickiego Klubu Sportowego Kolejarz, z którym doszedł do czołówki I ligi kobiet w Polsce.
12 września zmarł Janusz Nowożeniuk, dziennikarz sportowy ściśle współpracujący z „Przeglądem Sportowym”. W latach 1965-1974 był członkiem Zarządu Polskiego Związku Piłki Siatkowej.


2016 ROK

30 stycznia zmarł Leonard Michniewski, siatkarz i trener reprezentacji Polski. Dwukrotny Mistrz Polski w barwach stołecznych klubów – Społem Warszawa (1946), AZS Warszawa (1947) oraz Wicemistrz z SKS Warszawa. Szkoleniowiec Gwardii Wrocław, z którą zdobył brązowy medal mistrzostw Polski. W latach 1954-1956 trener reprezentacji Polski mężczyzn.
11 lutego zmarł Kazimierz Binkowski, siatkarz i reprezentant Polski, związany z warszawskimi klubami. Mistrz Polski (1949) i brązowy medalista mistrzostw Polski (1950) oraz dwukrotny zdobywca Pucharu Polski (1950, 1951) z AZS Warszawa, następnie zdobywca Pucharu Polski i brązowego medalu mistrzostw Polski już w Legii Warszawa (1952).
30 marca zmarł Leszek Dorosz, trener, ojciec sukcesów AZS-u Olsztyn. W latach 1960 – 1979 trener warmińsko-mazurskiego klubu, z którym zdobył osiem medali mistrzostw Polski, trzykrotnie Puchar Polski oraz srebro Pucharu Europy Zdobywców Pucharów. Gdy ponownie objął funkcję szkoleniowca olsztynian w latach 1985 – 1987, nie powtórzył już tak spektakularnych sukcesów, zanotował również spadem z zespołem do II ligi. Osiągał sukcesy również z klubami jugosłowiańskimi – dwukrotne mistrzostwo Jugosławii (1981 i 1982) i Puchar Jugosławii (1980 i 1981) z klubem Mladost Zagrzeb, następnie mistrzostwo Jugosławii z OK Vojvodina Nowy Sad (1988 i 1989). W 2010 roku został uznany najlepszym trenerem 60-lecia AZS Olsztyn.
2 czerwca po ciężkiej chorobie nowotworowej pożegnaliśmy wybitnego trenera żeńskiego Andrzeja Niemczyka, ojca polskich „Złotek”. Jako zawodnik związany głównie z łódzkimi klubami, nie osiągnął jednak spektakularnych sukcesów w karierze zawodniczej. Jako trener współpracował jedynie z żeńskimi klubami i reprezentacjami. Był szkoleniowcem reprezentacji NRD oraz reprezentacji Polski, z którą dwa razy z rzędu zdobył Mistrzostwo Europy (Turcja 2003 i Chorwacja 2005). Sześciokrotny Mistrz Niemiec (SV Lohhof) oraz czterokrotny Mistrz Turcji (Vakifbank Ankara i Eczacibasi Stambuł), zdobywca Pucharu Niemiec i Pucharu Europy CEV.
22 października zmarł Jerzy Szymczyk, siatkarz i trener. Mistrz i Wicemistrz Polski Juniorów z Lechią Tomaszów Mazowiecki (1958 i 1959), pięciokrotny medalista mistrzostw Polski z AZS AWF Warszawa oraz dwukrotny wicemistrz Polski z Hutnikiem Nowa Huta. Srebrny medalista pierwszego w historii Pucharu Świata (Warszawa, 1965). W latach 1982-1984 trener Hutnika Kraków, a w latach 1985-1994 szkoleniowiec WKS Wawel.
14 listopada zmarł Wiesław Radomski, siatkarz, trener i działacz związany z Ziemią Podkarpacką. Czterokrotny Mistrz Polski (1971, 1972, 1974, 1975) i Wicemistrz Polski (1973) z Resovią Rzeszów. Po zakończeniu kariery zawodniczej trenował rzeszowską sekcję młodzieżową i juniorską, był również asystentem Jana Sucha. Działaczem rzeszowskiego klubu pozostał do 2012 roku. Stał na czele Wydziału Szkolenia Rzeszowskiego Okręgu Związku Piłki Siatkowej, był również Prezesem Podkarpackiego Województwa Związku Piłki Siatkowej, Wiceprezesem ds. Szkolenia Polskiego Związku Piłki Siatkowej i Wiceprzewodniczącym Wydziału Siatkówki Plażowej Polskiego Związku Piłki Siatkowej.


2017 ROK

16 marca zmarła Jolanta Molenda, siatkarka, reprezentantka Polski. Przez większość swojej karier związana z ŁKS-em Łódź, z którym wywalczyła mistrzostwo Polski juniorek (1982), mistrzostwo (1983) oraz wicemistrzostwo (1982 i 1986) Polski seniorek, a także Puchar Polski (1982 i 1986). Następnie przeniosła się do Czarnych Słupsk, gdzie została mistrzynią Polski (1987), wicemistrzynią Polski (1988) oraz zdobywczynią Pucharu Polski (1987). W ostatnich latach zmagała się z problemami osobistymi – alkoholizmem i bezdomnością. Dzięki reportażowi Roberta Jałochy z Faktów TVN opublikowanemu na początku sierpnia 2016 roku, skontaktowana została z byłymi koleżankami z parkietu, od których otrzymała pomoc. Przeszła udaną operację oraz rozpoczęła leczenie uzależnienia od alkoholu i wychodziła na prostą. Zmarła niespodziewanie niewiele ponad pół roku po publikacji materiału.
29 marca zmarł nagle Krzysztof Lemieszek, siatkarz i trener związany z Avią Świdnik. Od 1994 roku pełnił funkcję pierwszego lub drugiego trenera świdnickiego klubu, od sezonu 2017/2018 miał objąć funkcję kierownika zespołu.
29 sierpnia po długiej i ciężkiej walce z chorobą zmarł Konrad Małecki, siatkarz związany głównie ze stołecznym klubem. Karierę rozpoczynał w Bzurze Ozorków, następnie cztery sezony spędził w klubie Morze Szczecin, by kolejno obrać kierunek Mazowsze. W sezonie 2001/2002 był zawodnikiem Czarnych Radom, następnie przez cztery kolejne sezony grał w AZS Politechnice Warszawskiej, gdzie pełnił również funkcję kapitana drużyny. W latach 2006-2009 bronił barw Mostostalu Kędzierzyn-Koźle, by powrócić na dwa ostatnie lata zawodniczej kariery do Jadaru Radom.
Tuż przed Dniem Wszystkich Świętych, 31 października po długiej i ciężkiej chorobie zmarł Ryszard von Broen, arbiter i działacz siatkarski. Był m.in. działaczem Śląskiego Związku Piłki Siatkowej oraz członkiem Wydziału Rozgrywek Polskiego Związku Piłki Siatkowej. Sędzia szczebla centralnego z klasą państwową, w latach 1989 – 2015 sędzia – kwalifikator Polskiego Związku Piłki Siatkowej.
27 listopada zmarł Piotr Koczan, wychowanek, a następnie długoletni siatkarz klubu AZS Olsztyn, z którym zdobył Puchar Polski w 1982 roku, a także pięć medali mistrzostw Polski: po jednym złotym (1978 rok) i srebrnym (1980 rok) oraz trzy brązowe (1982, 1983 oraz 1985 rok). W 1975 roku stanął na najniższym stopniu podium Mistrzostw Europy Juniorów, natomiast w 1983 roku został Wicemistrzem Starego Kontynentu w seniorskiej siatkówce.


2018 ROK

1 stycznia zmarł Tadeusz Sąsara, w latach 1978-1988 oraz w 2002 roku Prezesa Polskiego Związku Piłki Siatkowej. Od 1998 roku był Prezesem Honorowym PZPS.
27 stycznia pożegnaliśmy Ryszarda Kruka, trenera reprezentacji Polski seniorów w latach 1993-1994, z którą zdobył srebrny medal na Uniwersjadzie w Buffalo. Jako szkoleniowiec Chełmca Wałbrzych w 1993 roku zdobył jedyny w historii tego klubu Puchar Polski.
11 kwietnia po długiej i ciężkiej chorobie zmarł Jan Zaremba, działacz siatkarski, Wiceprezes Profesjonalnej Ligi Piłki Siatkowej SA w latach 2000 – 2014 oraz członek komisji finansowych CEV i FIVB.
22 czerwca po kilkuletniej walce z nowotworem pożegnaliśmy Halinę Aszkiełowicz-Wojno, wybitną polską siatkarkę, brązową medalistkę igrzysk olimpijskich z Meksyku 1968, a także medalistkę Mistrzostw Europy (srebro z 1967 roku i brąz z 1971 roku).
7 sierpnia zmarł Zbigniew Rusek, ośmiokrotny mistrz Polski (5 razy z AZS-AWF Warszawa w latach 1958-1961 i w 1963 roku oraz 3 razy z Legią Warszawa w 1964, 1967 i 1969 roku). W swojej karierze reprezentacyjnej zdobył brązowy medal Uniwersjady, był również w składzie biało-czerwonych podczas pierwszego w historii Pucharu Świata (Warszawa 1965 rok), podczas którego Polacy zdobyli srebro. Po zakończeniu kariery zawodniczej prowadził m.in. francuską reprezentację juniorek, następnie seniorek. Swoją trenerską wiedzę przekazywał również na szczeblu centralnym – był kierownikiem ds. szkolenia Polskiego Związku Piłki Siatkowej (1980-1981), a także Wiceprezesem PZPS ds. szkoleniowych (1992-2000). Był także członkiem komisji trenerskiej FIVB.
7 października pożegnaliśmy Wojciecha Szuppe, multimedalistę mistrzostw Polski z klubem AZS-AWF Warszawa, który jako zawodnik na najwyższym stopniu podium stawał przez dziesięć sezonów z rzędu (w latach 1952-1961), natomiast już jako trener stołecznej drużyny zdobył łącznie siedem medali: w 1965, 1966 i 1968 roku złoto, w 1967 i 1970 roku srebro, a w 1969 i 1972 roku brąz. Akademicki Wicemistrz Świata z 1957 roku oraz zdobywca brązowego medalu Letniej Uniwersjady w Turynie z 1959 roku.
7 grudnia zmarł Adam Piechura, nie tylko siatkarz, ale również lekkoatleta, następnie trener siatkarski i koszykarski. Był w składzie reprezentacji Polski w pierwszych w historii Mistrzostwach Świata w siatkówce, podczas których biało-czerwoni zajęli 5. miejsce. Związany z wrocławskimi klubami – w latach 1948 i 1950 zdobył Mistrzostwo Polski, a w 1949 roku Wicemistrzostwo Polski z AZS-em Wrocław, następnie w 1952 roku srebro mistrzostw Polski z Gwardią Wrocław. Po zakończeniu kariery zawodniczej prowadził równocześnie siatkarski AZS Wrocław oraz koszykarską Gwardię Wrocław.
Dzień później, 8 grudnia, pożegnaliśmy Janusza Pulchnego, zawodnika HKS Szopienice, a od 1968 roku sędziego siatkarskiego początkowo na szczeblu wojewódzkim, następnie centralnym. Do 2017 roku pełnił rolę kwalifikatora.


2019 ROK

1 stycznia po długiej i ciężkiej chorobie zmarł Waldemar Bartelik, związany z pomorską siatkówką. W trakcie kariery zawodniczej reprezentował barwy MKS-u Oliwa, GKS-u Wybrzeże, AZS-u Gdańsk oraz Stoczniowca Gdańsk, występował również w reprezentacji Polski. Po zakończeniu kariery był Prezesem Pomorskiego Związku Piłki Siatkowej.
Również 1 stycznia pożegnaliśmy Bogusława Cieciórskiego, wieloletniego zawodnika AZS-u Olsztyn, a po zakończeniu kariery zawodniczej trenera olsztyńskiego zespołu (w sezonie 1994/1995), następnie w latach 1999-2008 Prezesa Zarządu klubu.
8 stycznia zmarł Leszek Klehr, wybitny sędzia siatkarski szczebla centralnego, Wiceprzewodniczący Wydziału Sędziowskiego oraz Przewodniczący Referatu Obsad i Dyscypliny w Pomorskim Związku Piłki Siatkowej.
14 stycznia na skutek ran odniesionych w zamachu dzień wcześniej tragiczną śmierć poniósł Paweł Adamowicz, prezydent Gdańska i przyjaciel gdańskiego sportu. Prywatnie był kibicem i częstym bywalcem meczów Trefla Gdańsk, jako włodarz miasta zabiegał o organizację przez Gdańsk imprez siatkarskich na szczeblu reprezentacyjnym. Był częstym gościem magazynu siatkarskiego #7strefa emitowanego przez Polsat Sport.
30 stycznia pożegnaliśmy Jadwigę Marko-Książek, polską siatkarkę. W 1963 roku reprezentując barwy AZS-AWF Warszawa zdobyła srebro Pucharu Europy Mistrzyń Krajowych (obecnie Liga Mistrzyń), następnie w latach 1964-1966 ze stołecznym klubem trzykrotnie sięgnęła po mistrzostwo Polski. W latach 60. była jedną z czołowych siatkarek reprezentacji naszego kraju. Dwukrotnie sięgnęła po brązowy medal Igrzysk Olimpijskich (Tokio 1964 i Meksyk 1968), stawała na najniższym stopniu podium Mistrzostw Świata w 1962 roku, była również Wicemistrzynią Europy z 1963 roku.
8 kwietnia zmarł Jarosław Wojczuk, który w barwach Stilonu Gorzów zdobył w 1997 roku Puchar Polski, natomiast w 1999 roku brązowy medal, a w 2000 roku srebro mistrzostw Polski. Ponadto w swojej zawodniczej karierze grał m.in. w Stoczni Szczecin, Płomieniu Sosnowiec i Gwardii Wrocław.
5 maja pożegnaliśmy związanego z częstochowską siatkówką Janusza Sikorskiego. W latach 80. pracował z młodzieżą w AZS-ie Częstochowa, natomiast od 2004 do 2012 roku był trenerem KS Norwid Częstochowa.
7 czerwca zmarła Elżbieta Porzec-Nowak, siatkarka Wisły Kraków w latach 1964-1977. Z klubem tym dziewięciokrotnie stawała na podium Mistrzostw Polski: w 1965 i 1968 roku zdobyła brązowy medal, w latach 1966, 1971, 1971 oraz 1977 – wicemistrzostwo, a w 1967, 1969 i 1970 roku została -Mistrzynią Polski. Wśród osiągnięć reprezentacyjnych do najważniejszych należą brązowy medal Igrzysk Olimpijskich Meksyk 1968 oraz srebrny medal Mistrzostw Europy z 1967 roku.
22 czerwca niespodziewanie na zawał serca zmarł Miguel Angel Falasca, Mistrz Europy z reprezentacją Hiszpanii z 2007 roku. W latach 2008-2012 występował w PGE Skrze Bełchatów na pozycji rozgrywającego, trzykrotnie zdobywając mistrzostwo (2009-2011) oraz wicemistrzostwo Polski (2012 rok), trzy razy sięgał po Puchar Polski (2009, 2011 i 2012 rok), zdobył również srebrny medal Klubowych Mistrzostw Świata w 2009 roku stawał także na podium w rozgrywkach Ligi Mistrzów (w 2010 roku brąz i w 2011 roku srebro). Następnie na jeden sezon przeniósł się do rosyjskiego Uralu Ufa zdobywając wicemistrzostwo Rosji i srebrny medal Pucharu Challenge, po czym zakończył karierę zawodniczą. W latach 2013-2016 ponownie wrócił do bełchatowskiego klubu, tym razem w roli pierwszego szkoleniowca drużyny, z którą ponownie zdobywał medale Mistrzostw Polski: złoto w 2014 roku, a rok później brąz, ponadto Superpuchar Polski 2014 i Puchar Polski 2016.
3 września zmarł Mieczysław Kulig, sędzia siatkarski, a także działacz związkowy, który w Krakowskim, a następnie Małopolskim Związku Piłki Siatkowej pracował nieprzerwanie 69 lat. Przez wiele lat pełnił również funkcję przewodniczącego Komisji Rewizyjnej Polskiego Związku Piłki Siatkowej.
9 października pożegnaliśmy Mieczysława Hołuba, założyciela oraz wieloletniego prezesa Opolskiego Związku Piłki Siatkowej. Pełnił również funkcję Członka Zarządu Polskiego Związku Piłki Siatkowej oraz Prezesa Honorowego Opolskiego Związku Piłki Siatkowej.
15 października zmarła Halina Ippohorska-Lenkiewicz, wybitna polska siatkarka. Karierę rozpoczynała w Trójmieście: początkowo była zawodniczką HKS Sopot, po likwidacji klubu przeniosła się do Gromu Gdynia, z którym zdobyła wicemistrzostwo Polski w 1949 roku. Następnie była zawodniczką Kolejarza Gdańsk ponownie zdobywając srebro Mistrzostw Polski (1952 rok) oraz dwukrotnie stając na najwyższym stopniu podium – w latach 1953 i 1954. Od 1957 roku reprezentowała barwy AZS-AWF Warszawa, dokładając do swojej kolekcji kolejne medale Mistrzostw Polski – dwa srebra (1959 i 1961 rok) oraz 7 złotych krążków (w latach 1957-1958, 1960, 1962-165). Odnosiła również sukcesy w reprezentacji Polski kobiet, zdobywając cztery medale Mistrzostw Europy (srebro w Bułgarii w 1950 roku i Francji w 1950 roku oraz dwa brązowe krążki w Czechosłowacji w 1949 i 1958 roku) oraz trzykrotnie stając na podium Mistrzostw Świata (ZSRR 1952 – wicemistrzostwo oraz Francja 1956 i ZSRR 1962 – brązowy medal). Wyróżniona nagrodą fair play Polskiego Komitetu Olimpijskiego za całokształt kariery sportowej w 1993 roku.
20 października pożegnaliśmy Jana Kacprzaka, sędziego szczebla centralnego w latach 1962-1987. Od 1973 roku był również sędzią państwowym. Przewodniczył Kolegium Sędziowskiemu Mazowieckiego Wojewódzkiego Związku Piłki Siatkowej, był również Sędzią Honorowym MWZPS oraz Polskiego Związku Piłki Siatkowej.
Tuż po ubiegłorocznym Święcie Zmarłych, 4 listopada, zmarł Zbigniew Jarosz. Był związany z wrocławską siatkówką – reprezentował barwy tamtejszego AZS-u i Gwardii. W reprezentacji Polski wystapił w pięciu meczach. Należał do wielopokoleniowej siatkarskiej rodziny – jest ojcem wybitnego reprezentanta Polski Macieja Jarosza i dziadkiem Jakuba i Marcina Jaroszów, którzy także związali życie z siatkówką.
23 listopada pożegnaliśmy Ireneusza Sańkę, trzykrotnego wicemistrza Polski w latach 1978-1979 oraz w 1987 roku. Reprezentował również biało-czerwone barwy podczas turnieju towarzyskiego w Bratysławie w maju 1977 roku, gdzie wystąpił w pięciu spotkaniach.


2020 ROK

25 stycznia zmarł Zbigniew Góra, wieloletni członek zarządu Łódzkiego Związku Piłki Siatkowej. Prowadził m.in. zespoły Budowlanych Łask, CHKS Łódź, KS Start Łódź. Był również trenerem reprezentacji Polski w siatkówce osób niepełnosprawnych, z którą zdobywał medale na paraolimpiadach, a także triumfował w mistrzostwach świata i Europy w siatkówce osób niepełnosprawnych na stojąco.
10 marca dotarła do nas informacja o śmierci Janusza Kamińskiego, działacza związanego z zachodniopomorską siatkówką. Karierę sportowca, a następnie działacza zaczynał w środowisku piłkarskim. W siatkówce związany był z Morzem Szczecin i Chemikiem Police, a następnie został Prezezem Zachodniopomorskiego Związku Piłki Siatkowej oraz Członkiem Zarządu Polskiego Związku Piłki Siatkowej.
3 kwietnia pożegnaliśmy Janusza Kołodziejczyka. Przez 45 lat był sędzią siatkarskim, również na arenie międzynarodowej – podczas Igrzysk Paraolimpijskich w Atlancie 1996 i Syndey 2000. Po zakończeniu kariery na szczeblu międzynarodowym, w dalszym ciągu pełnił rolę arbirtra spotkań w województwie łódzkim. Wykształcił wielu polskich sędziów siatkarskich, pełnił fukncję kwalifikatora Polskiego Związku Piłki Siatkowej, a także Przewodniczącego Wydziału Sędziowskiego Łódzkiego Związku Piłki Siatkowej.
6 kwietnia zmarł Krzysztof Kasprzyk, wybitny siatkarz Płomienia Milowice, z którym wywalczył mistrzostwo Polski w latach 1977 i 1979. Znalazł się również w składzie milowiczan, którzy w 1978 roku jako jedyny polski klub w historii zdobyli Puchar Europy (obecna Liga Mistrzów CEV).
13 sierpnia pożegnaliśmy jedną z legend żeńskiej siatkówki w Polsce, Krystynę Hajec-Wleciał. Pierwsze siatkarskie kroki stawiała w Spójni Grudziądz, jednak największe sukcesy osiągnęła w barwach AZS-AWF Warszawy. Razem ze stołecznym klubem dziesięciokrotnie była mistrzynią Polski (1952, 1955-1958, 1960, 1962-1965), dwukrotnie wicemistrzynią Polski (1959 i 1961), trzy razy stawała również na najniższym stopniu podium (1950, 1953-1954). Również po zakończeniu kariery siatkarskiej, związana była z warszawskim klubem w roli trenera. Prowadzona przez nią żeńska drużyna zdobyła dwa srebrne medale mistrzostw Polski (1973 i 1975), przeplatając je brązem z 1974 roku. W latach 1951-1963 występowała w reprezentacji Polski, w której rozegrała łącznie 147 spotkań, w tym 131 meczów oficjalnych. W biało-czerwonych barwach zdobyła Wicemistrzostwo Świata w 1952 roku w Moskwie, a cztery lata później w Paryżu i w 1962 roku (poonownie w Związku Radzieckim) – brązowe medale. Trzy medale z tych samych kruszców zdobyła również w Mistrzostwach Europy – srebro w 1951 roku oraz brąz w 1955 i 1958 roku. W 2013 roku podczas Alei Gwiazd Siatkówki w Miliczu została wyróżniona swoją gwiazdą.
14 października zmarł Radosław Ciemięga, działacz związany z pilską siatkówką. Był Prezesem żeńskiego klubu Enea PTS Piła, Członkiem Zarządu Polskiego Związku Piłki Siatkowej oraz Przewodniczącym Wydziału Dyscypliny Polskiego Związku Piłki Siatkowej.
19 października pożegnaliśmy Rafała Dymowskiego. W czasie swojej siatkarskiej kariery trzykrotnie zdobył Mistrzostwo Polski z AZS-em Częstochowa (1993-1995). Później związany głównie ze środowiskiem nyskim. W barwach Stali Nysa występował nieprzerwanie w latach 1996-2003, zdobywając brązowy medal mistrzostw Polski w 1998 roku, a także w sezonie 2004/2005. Zmarł przedwcześnie, w wieku 48 lat, a przyczyną śmierci był COVID-19.
23 października zmarł Zbigniew Szpyt, trener żeńskiej siatkówki. Podczas swojej kariery sportowej reprezentował Wisłę Kraków w piłce nożnej, siatkówce i pływaniu. Następnie trenował kobiecą drużynę Wisły Kraków, z którą zdobył medale mistrzostw Polski – złoto w 1959 i 1967 roku oraz w latach 1969-1970, srebro w 1958 i 1960 roku, a także w latach 1969-1970, oraz brąz w latach 1955-1956, 1962-1963 i 1968 roku. Pełnił również funkcję pierwszego szkoleniowca żeńskiej reprezentacji Polski, z którą zdobył Akademickie Mistrzostwo Świata w 1957 roku oraz brąz na czechosłowackich Mistrzostwach Europy w 1958 roku.
Tuż przed tegorocznym Świętem Zmarłych, 26 października, pożegnaliśmy Krzysztofa Barana. W swojej siatkarskiej karierze reprezentował barwy Orła Międzyrzecz, Olimpii Sulęcin, a w bieżącym sezonie SKS-u Gorzów Wielkopolski. Wraz ze swoim bratem Patrykiem występował również w ogólnopolskich turniejach w siatkówce plażowej. 10 października podczas powrotu z meczu wyjazdowego przeciwko Treflowi Lębork uległ wypadkowi samochodowemu, w wyniku którego zmarł w wieku 30 lat.

źródło: volleyworld.pl, informacje prasowe / opracowanie własne
fot. archiwum prywatne

Komentarze
No votes yet.
Please wait...
Anna Maria Węglicka

Anna Maria Węglicka

Pochodzę z Przasnysza, jednak od kilku lat mieszkam w Warszawie, gdzie pracuję i narzekam na niedosyt siatkarskich wydarzeń ;) Pasją do siatkówki zaraził mnie mój Dziadek. W tej dyscyplinie sportu najbardziej interesuje mnie historia reprezentacji Polski, nie wyobrażam sobie też, by po meczu nie zajrzeć w "cyferki", czyli statystyki z rozegranego spotkania. Na co dzień nie potrafiłabym funkcjonować bez przyjaciół, muzyki, dobrej książki czytanej wieczorem i kawy ;) Z VOLLEYWORLDem związana jestem od jego powstania. I chociaż początkowo byłam dość sceptycznie nastawiona do tego pomysłu, teraz przyznaję, że była to jedna z najlepszych decyzji w moim życiu :)