#VolleyWeek: Liczne wyróżnienie dla Reprezentantów Polski w Siatkówce w Plebiscycie Przeglądu Sportowego

W minioną sobotę oczy wszystkich kibiców zwróciły się w stronę Gali Mistrzów Sportu, a właściwie odbywającego się na niej rozstrzygnięcia 89. Plebiscytu ,,Przeglądu Sportowego”. Nie zabrakło w nim wyróżnień dla naszych reprezentantów.

Polscy Siatkarze Drużyną Roku!

Za nami niesamowity sezon reprezentacyjny, który bez wątpienia zapadł w pamięć nie tylko kibicom i sympatykom siatkówki, ale także zapisał się złotymi zgłoskami w historii tego sportu w naszym kraju. To właśnie w 2023 roku Polscy siatkarze odnieśli zwycięstwo w dwóch ważnych imprezach, przywożąc z nich złote medale. Na pierwszym miejscu podium stanęli zarówno w ubiegłorocznej Lidze Narodów, jak i na zakończenie Mistrzostwach Europy, w obu przypadkach deklasując rywali. Wysiłki naszych reprezentantów nie przeszły bez echa również podczas sobotniej gali, na której otrzymali oni tytuł Drużyny Roku w 89. Plebiscycie Przeglądu Sportowego. Nagrodę w imieniu nieobecnego kapitana biało-czerwonych, Bartosza Kurka, odebrał jego kolega z drużyny – Aleksander Śliwka. Przyjmujący w swoim przemówieniu zwrócił się nie tylko do sponsorów i swoich kolegów z drużyny, ale również do kibiców, dziękując im za wsparcie.

Nicola Grbić Trenerem Roku

Za ojca sukcesu naszej reprezentacji bez wątpienia uznać można jej obecnego trenera – Nicolę Grbicia. Serbski szkoleniowiec osiągnął z reprezentacją Polski naprawdę wiele – cztery medale międzynarodowych turniejów (w tym dwa złote – wygrane w ubiegłym roku) oraz historyczny awans na pierwsze miejsce w rankingu FIVB. Ten bilans sprawił, że kapituła Plebiscytu Przeglądu Sportowego doceniła jego zaangażowanie w pracę szkoleniową w reprezentacji Polski, przyznając mu tytuł Trenera Roku. W swoim – wygłoszonym w pełni po polsku – przemówieniu Grbić podziękował siatkarzom, którzy odnieśli 29 zwycięstw z rzędu oraz nieobecnemu sztabowi szkoleniowemu.

Aleksander Śliwka w czołówce Najlepszych Sportowców Roku

W gronie kandydatów na Sportowca Roku nie zabrakło siatkarskiego akcentu – wśród nominowanych znaleźli się Aleksander Śliwka, Magdalena Stysiak oraz para siatkarzy plażowych – Bartosz Łosiak i Michał Bryl. Aleksander Śliwka zajął 3. miejsce – za żużlowcem Bartoszem Zmarzlikiem oraz tenisistką Igą Świątek. Odbierając nagrodę zwrócił się do swoich najbliższych, kolegów z drużyny oraz kibiców.

Poważna kontuzja Jakuba Kochanowskiego

Podczas przegranego przez Asseco Resovię Rzeszów, sobotniego spotkania z Treflem Gdańsk kontuzji doznał środkowy reprezentacji Polski – Jakub Kochanowski. Uraz palca dłoni okazał się poważny – doszło bowiem do złamania. W niedzielę zarówno klub, jak i sam zainteresowany poinformowali za pośrednictwem swoich mediów społecznościowych o czekającej środkowego przerwie w grze.

Świetna dyspozycja Polaków w zagranicznych ligach

Udany początek roku w zagranicznych ligach mają za sobą nie tylko występujący we włoskich zespołach zawodnicy, ale również przebywający w Japonii kapitan reprezentacji Polski – Bartosz Kurek.

Włoska Perugia z polskimi przyjmującymi w składzie zwyciężyła z Vero Volley w trzech setach (25:21, 25:21, 25:21). Było to drugie zwycięstwo tej drużyny w nowym roku.

Drużyna Wolf Dogs Nagoja, w której gra kapitan reprezentacji dwukrotnie pokonał Tokyo Great Bears – 3:1 (23:25, 25:20, 25:21, 25:15) i 3:0 (25:21, 25:18, 25:19). Bartosz Kurek zdobył w tych spotkaniach łącznie 56 pkt. W pierwszym z nich 33, w drugim natomiast 23. Udane zakończenie minionego roku ma za sobą Michał Kubiak. Pierwszą część rozgrywek w lidze chińskiej jego zespół – Szanghaj Guangming – zakończył bez ani jednej porażki.

Zmiana na przyjęciu w drużynie Perugii

W siatkarskim środowisku pojawiły się informacje o możliwym zakończeniu współpracy pomiędzy włoskim Sir Susa Vim Perugia a grającym w ich zespole polskim przyjmującym – Wilfredo Leonem. Zawodnik we włoskim klubie spędził sześć lat, jednak nie poprowadził Perugii do najważniejszych celów, jakim były zwycięstwo w Lidze Mistrzów oraz Mistrzostwo Włoch. Krążą pogłoski, że Leona zastąpi inny polski przyjmujący – Aleksander Śliwka.

źródło: informacja własna / fot. Julia Roik (VOLLEYWORLD)