#VolleyWeek: sukcesy ZAKSY i Jastrzębia w ćwierćfinałach LM, kwalifikacje do IO, ruch włodarzy Projektu Warszawa

Ostatnie tygodnie okazały się niezwykle intensywne w siatkarskim środowisku. Za nami finał TAURON Pucharu Polski, faza play-off PlusLigi za rogiem, a polskie ekipy walczą o awans do półfinału Ligi Mistrzów. W ubiegłym tygodniu ZAKSA oraz Jastrzębie zrobiły ogromny krok ku realizacji tego celu. Projekt Warszawa postanowił przedłużyć współpracę z Arturem Szalpukiem, poznaliśmy gospodarzy finałów Ligi Mistrzów oraz turniejów kwalifikacyjnych do Igrzysk Olimpijskich w Paryżu w 2024 roku. 

 
ZAKSA oraz Jastrzębski Węgiel bliżej półfinału Ligi Mistrzów 

7 marca Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle zwyciężyła w pierwszym ćwierćfinałowym spotkaniu z Itasem Trentino. Mecz rozstrzygnął dopiero tie break, w którym lepsi okazali się kędzierzynianie. Polska drużyna wytrzymała presję związaną z ciążącym jej wynikiem 1:2, wyrównała i zapisała wygraną na swoim koncie. Kędzierzynianie wraz z Jastrzębskim Węglem są już jedną stopą w półfinale Ligi Mistrzów. Jastrzębski Węgiel na wyjeździe pokonał VfB Friedrichshafen. Jastrzębianie wrócili do Polski bez straty seta, a rewanż odbędzie się 15 marca o godzinie 18 w jastrzębskiej Hali Widowiskowo-Sportowej. ZAKSA natomiast ponownie podejmie Trentino dzień później o godzinie 20:30. 
 

Artur Szalpuk na dłużej w Projekcie Warszawa

Projekt Warszawa poinformował o podpisaniu umowy z Arturem Szalpukiem, która będzie obowiązywała do 2025 roku. Polski przyjmujący związany jest ze stołeczną ekipą od 2020 roku, jeszcze pod nazwą VERVA Warszawa ORLEN Paliwa. Kolejny sezon spędził w ukraińskim Epicentrze-Podolany Horodok, jednak w obliczu rosyjskiej agresji na Ukrainę, powrócił do Warszawy i od marca 2022 roku stanowi o sile Projektu Warszawa. Z warszawskim zespołem w 2021 roku sięgnął po brąz PlusLigi. Na swoim koncie ma także udane sukcesy reprezentacyjne: mistrzostwo świata w 2018 roku, srebro Pucharu Świata w 2019 r., czy brąz Mistrzostw Europy w 2019 roku. 


Znamy gospodarza finałów Ligi Mistrzyń i Mistrzów

20 maja w Turynie na hali  Pala Alpitour odbędą się finały Ligi Mistrzyń oraz Ligi Mistrzów. Hala ta w przeszłości była szczęśliwa dla Polaków, ponieważ właśnie tam w 2018 roku reprezentacja Polski w piłce siatkowej mężczyzn pokonała Brazylię i sięgnęła po złoty medal Mistrzostw Świata. 


Kwalifikacje do IO w Polsce 

17 marca w Lozannie odbędzie się losowanie grup do kwalifikacji do Igrzysk Olimpijskich w Paryżu. Tymczasem poznaliśmy gospodarzy kwalifikacji i jest wśród nich Polska. Kwalifikacje siatkarek odbędą się w dniach 16-24 września 2023 r. w Polsce, Japonii oraz Chinach. Turnieje kwalifikacyjne mężczyzn będą miały miejsce – podobnie jak w przypadku kobiet – w Japonii, Chinach oraz dodatkowo w Brazylii. Zmagania panów będziemy mogli śledzić od 30 września do 8 października 2023 r. 

źródło: informacja własna / fot. Ewa Cieślar