#VolleyWeek: sparingi z Japonią, rozkręcony rynek transferowy

Hucznie rozpoczęliśmy sezon reprezentacyjny od dwóch pięciosetowych spotkań z reprezentacją Niemiec. Następnie wybrana przez trenera Grbicia grupa kadrowiczów wybrała się do Japonii na Siatkarską Ligę Narodów, ale jeszcze przed tym rozrgrała dwa sparingi z Japonią. Jak poradzili sobie biało-czerwoni? 
W międzyczasie kluby powoli odsłaniają swoje karty, żegnają zawodników i witają nowo zakontraktowanych graczy. 

 

Sparingi z Japonią 

1 i 2 czerwca w japońskiej Nagoi reprezentacja Polski Nikoli Grbicia podjęła reprezentację Japonii trenera Phillipa Blaina. Pierwszy mecz rozstrzygnął się na niekorzyść biało-czerwonych. Choć rozpoczęli od prowadzenia 1:0 w setach, Japończycy stawiali opór i żadna z drużyn nie mogła wypracować sobie bezpiecznej przewagi. Gospodarze wyrównali w setach i domknęli wygraną całego spotkania w piątej partii. W drugi mecz znacznie lepiej weszli Japończycy i zanotowali pierwszego seta na swoim koncie. Później jednak to Polacy przejęli pałeczkę, dogonili rywali, a całe spotkanie wygrali 3:1. Były to ostatnie spotkania kontrolne reprezentacji Polski przed turniejem Ligi Narodów w Japonii. 

 

Pożegnania i czyste karty

Gruntowne przemiany wydaje się, że zachodzą w Jastrzębskim Węglu, który opuszcza aż sześciu zawodników: Trevor Clevenot, Stephen Boyer, Jakub Macyra, Dawid Dryja, Łukasz Wiśniewski oraz Kamil Dębski. Czterech pierwszych spędziło w Jastrzębskim Węglu 2 sezony, Łukasz Wiśniewski – 3 sezony, a Kamil Dębski jeden sezon 2022/2023. Podobnie dzieje się w Indykpolu Olsztyn. Akademicy żegnają się z Taylorem Averillem, Janem Królem, Grzegorzem Pająkiem, Robbertem Andringą, Bartłomiejem Lipińskim oraz Mateuszem Porębą. Jednak podczas czwartkowej konferencji prasowej Indykpolu AZS-u Olsztyn został ogłoszony nowy przyjmujący ekipy z Olsztyna – Nicolas Szerszeń. Szerszeń jednocześnie opuszcza szeregi LUK-u Lublin, tak jak Cristiano Torelli. Jeśli chodzi o drużynę z Zawiercia pewniakiem jest transfer Mateusza Bieńka oraz przedłużenie umowy z Michałem Winiarskim. Jurajskich rycerzy opuszcza jednak Santiago Danani. Nie tylko Jastrzębski Węgiel traci swojego podstawowego atakującego, bo z Asseco Resovii Rzeszów odchodzi Maciej Muzaj. Cerrad Enea Czarni Radom po niepokojącym 15 miejscu po sezonie 2022/2023 chwyta się ostatniej deski ratunku i stawia na Pawła Zagumnego w roli prezesa klubu. Ponadto Czarni Radom zakontraktowali perspektywicznego Mateusza Kufkę. 
 

źródło: informacja własna / fot. Daria Jańczyk