#Volleyweek: Polski finał Ligi Mistrzów, Mariusz Wlazły kończy karierę, a Resovia krok od półfinałów

Rozgrywki ligowe wkraczają w decydującą fazę. Polskie kluby walczą nie tylko na PlusLigowych boiskach, ale także w Lidze Mistrzów udowadniają, że nasza liga jest jedną z najlepszych na świecie. W ostatnim tygodniu poznaliśmy także gospodarza trzech najbliższych finałów TAURON Pucharu Polski mężczyzn. 

Historyczny polski finał stał się faktem

W ubiegłą środę Jastrzębski Węgiel, mimo porażki w rewanżowym meczu z Halkbankiem Ankara  2:3 zapewnił sobie awans do finału CEV Ligi Mistrzów. Polscy siatkarze zwyciężyli w pierwszym meczu 3:1, więc tym razem potrzebowali jedynie dwóch setów, aby zameldować się w finale i tak też się stało. 

W czwartek mieliśmy poznać drugiego finalistę. Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle ze zwycięskim pierwszym meczem, albo włoski Sir Sicoma Monini Perugia. Po czterosetowym starciu wiedzieliśmy już, że na naszych oczach pisze się siatkarska historia. ZAKSA po raz drugi w półfinałach pokonała zespół z Perugii 3:1 i powalczy o trzecie z rzędu trofeum. Finał Ligi Mistrzów ma odbyć się 20 maja w Turynie i po raz  pierwszy w historii dwa polskie zespoły stanął po przeciwnych stronach siatki w walce o tytuł Mistrzów. 

Legenda kończy karierę

Mariusz Wlazły ogłosił, że bieżący sezon będzie dla niego ostatnim w zawodniczej karierze. Nie jest to jednak definitywny koniec z siatkówką, złoty medalista Mistrzostw Świata z 2014 roku podkreślił, że od przyszłego sezonu będzie członkiem sztabu szkoleniowego Trefla Gdańsk i będzie pełnił rolę koordynatora przygotowania psychologicznego. 

Niekwestionowana legenda polskiej siatkówki, ikona PGE Skry Bełchatów, w której występował przez siedemnaście lat, Mistrz i Wicemistrz Świata, dziewięciokrotny Mistrz Polski… A to tylko część z wielu osiągnięć, które Mariusz Wlazły zdobył w czasie swojej kariery. W 2014 roku zakończył karierę reprezentacyjną, a dziś schodzi także z klubowych boisk. 

Coraz mniej niewiadomych w decydującej fazie PlusLigi

Dwa mecze Asseco Resovi Rzeszów z PSG Stal Nysa padły łupem drużyny z Podkarpacia. Rzeszowianie dwukrotnie 3:0 pokonali zespół z Nysy i są już tylko o krok od półfinałów. Podobnie sytuacja wygląda w starciu Aluronu CMC Warty Zawiercie z Indykpolem AZS Olsztyn, zespół ze Śląska ma na swoim koncie już dwa zwycięstwa. Siatkarze Jastrzębskiego Węgla również dwa razy pokonali już Trefl Gdańsk i teraz rywalizacja przenosi się do Gdańska. Grupa Azoty ZAKSA Kedzierzyn-Koźle ma za sobą dwa mecze. W niedzielę i poniedziałek dopiero po tie-breaku Projekt Warszawa musiał uznać wyższość gospodarzy. Następne mecze Ćwierćfinałowe już w środę. 

Kraków nową stolicą polskiej siatkówki?

Wiemy już, że trzy najbliższe turnieje finałowe TAURON Pucharu Polski mężczyzn będą rozgrywane w największej polskiej hali – TAURON Arenie Kraków. Po ostatnim wielkim sukcesie i rekordowej liczbie kibiców (11 815 widzów) podczas tegorocznego turnieju finałowego, Polska Liga Siatkówki i Zarząd Infrastruktury Sportowej w Krakowie podpisali specjalne porozumienie w tej sprawie. TAURON Puchar Polski siatkarzy do 2026 roku będzie rozgrywał się w stolicy Małopolski! 

źródło: informacja własna / fot. Julia Roik (VOLLEYWORLD)

Zuzanna Juszczyk

Zuzanna Juszczyk

Studentka Dziennikarstwa, która przyjechała do Krakowa spełniać swoje marzenia. Pasjonatka wielu dyscyplin sportowych, a w szczególności siatkówki, która już od wielu lat ma szczególne miejsce w moim sercu. Uwielbiam rozmawiać i poznawać nowych ludzi oraz czerpać z życia pełnymi garściami.