#VolleyWeek: odejście Tomasza Wójtowicza, hołd oddany legendzie w lubelskiej hali Globus

Ubiegły tydzień rozpoczęliśmy od informacji o śmierci legendy polskiej siatkówki, Tomasza Wójtowicza. Siatkarski świat opanowała żałoba. Pamięć siatkarza uczczono w trakcie AL-KO Superpucharu Polski w lubelskiej hali, które nosi jego imię. Po trofeum sięgnęli Jastrzębianie. Ponadto poznaliśmy przeciwników Zawiercia w Lidze Mistrzów oraz zasady rozgrywania kwalifikacji do igrzysk olimpijskich. 

Zmarł Tomasz Wójtowicz 

24 października zmarł Tomasz Wójtowicz, wybitny polski siatkarz, mistrz świata z 1974 roku i mistrz olimpijski z 1976 r. Śmierć spowodował rak trzustki, z którym zmagał się od 2019 roku. Tomasz Wójtowicz czterokrotnie zdobywał wicemistrzostwo Europy, kolejno w 1975, 1977, 1979 i 1983 r. W Polsce reprezentował klubowe barwy MKS-u Lublin, a później AZS-u Lublin, Legii Warszawa oraz Avii Świdnik. W 1980 roku wyjechał do Włoch i grał tam do końca swojej kariery.

Superpuchar Polski dla Jastrzębskiego Węgla

W hali Globus spotkały się ZAKSA Kędzierzyn-Koźle oraz Jastrzębski Węgiel. Przed spotkaniem uczczono pamięć Tomasza Wójtowicza – zawodnicy ubrali koszulki z podobizną siatkarza, a na trybunach rozwinięta została flaga. Hołdem było to emocjonujące spotkanie. Pierwszego seta, choć wydawało się, że już straconego, zapisali na swoim koncie Kędzierzynianie. Drugi set wygrali Jastrzębianie, trzeciego zwycięzcy Ligi Mistrzów, a czwartego znów Jastrzębski Węgiel. W tie-breaku kontuzji doznał Marcin Janusz, a podopieczni trenera Marcelo Mendeza drugi raz z rzędu wygrali Superpuchar Polski.

Zawiercie zagra z bułgarskim zespołem

Do fazy grupowej Ligi Mistrzów awansowały Benfica Lizbona oraz bułgarski Hebar Pazardżik. Z tym drugim Aluron CMC Warta Zawiercie zmierzy się w najbliższych rozgrywkach CEV. Zawiercie pierwszy swój mecz rozegra 10 listopada z Halkbankiem Ankara. 

O igrzyska powalczą 24 reprezentacje 

Światowa federacja ogłosiła listę 24 drużyn, które zagrają o awans na igrzyska olimpijskie w Paryżu w 2024 roku. Została sporządzona na podstawie rankingu FIVB z 12 września 2022 roku, na którego czele jest Polska. Francja jako gospodarz ma automatyczny awans, Rosja natomiast została wykluczona z możliwości ubiegania się o wyjazd do Paryża, więc miejsce tych zespołów zajmą Katar i Chiny. Walka toczyć się będzie o 11 miejsc, a rozpocznie się od Pucharu Świata w Japonii w przyszłym roku. Z turnieju zakwalifikuje się sześć reprezentacji, a reszta zostanie wybrana na bazie rankingu fazy grupowej Ligi Narodów w 2024 r.

źródło: informacja własna
fot. Julia Roik

Julia Rusinowska

Julia Rusinowska

Studentka zarządzania w sporcie. Z siatkówką związana na każdy możliwy sposób, przez wiele lat grała, później sędziowała, a w Volleyworld.pl pisze od 2022 roku. Pasjonatka książek i podróży.