#Volleyweek: Nagła zmiana barw klubowych, Wicemistrzostwo Europy u20 i udane debiuty Polaków w zagranicznych ligach

Mistrzostwa Świata dobiegły końca, na szyjach Polaków zawisły medale, a sezon reprezentacyjny zmienił się na ligowy. Reprezentanci rozjechali się po Polsce i świecie, aby rozpocząć rozgrywki w swoich ligach. Nie oznacza to jednak końca siatkarskich emocji – wręcz przeciwnie. W ostatnich tygodniach działo się wiele, zatem zapraszamy Was na ich podsumowanie.

Niespodziewany transfer Damiana Schulza

W minionym tygodniu, na kilka dni przed rozpoczęciem Plusligowych rozgrywek, PGE Skra Bełchatów za pośrednictwem swoich mediów społecznościowych poinformowała, że 32-letni atakujący, Damian Schulz nie jest już zawodnikiem klubu. Oficjalna przyczyna tej decyzji nie jest znana, wiadomo jednak, że zapadła ona po stronie zawodnika. Damian Schulz w najbliższym czasie prawdopodobnie trafi do drużyny Cerrad Enea Czarni Radom, która zeszły sezon Plusligi zakończyła na 13. miejscu. PGE Skra podpisała ważny do końca sezonu kontrakt z byłym zawodnikiem GKS Katowice, Wiktorem Musiałem.

Polscy siatkarze Wicemistrzami Europy

Powodów do dumy dostarczyła kibicom kadra u20. Podopieczni Mateusza Grabdy po udanym występie przeciwko Belgom, zameldowali się w finale Mistrzostw Europy. Tam, mimo prowadzenia Włochów 2:0, nie ulegli rywalom i walcząc o każdą piłkę, odwrócili losy spotkania, doprowadzając do tie-breaka. W piątym secie nie zdołali jednak zatrzymać rozpędzonych Włochów, którzy rozbili nasz zespół 15:6. Ostatecznie Polacy zakończyli rywalizację w Mistrzostwach Starego Kontynentu na drugim miejscu, odnotowując tym samym historyczny sukces.

Popisy Polaków na zagranicznych parkietach

Wraz z rozpoczęciem zmagań ligowych w Polsce, rozpoczęły się także rozgrywki Serie A, w której od tego sezonu w barwach Sir Safety Susa Perugia występuje Kamil Semeniuk. Wicemistrz Świata zaliczył udany debiut – zanotował 90 – procentową skuteczność w ataku, stając się liderem swojej drużyny i prowadząc ją do zwycięstwa w starciu z Vero Volley Monzą.

Pierwszy występ w zagranicznej lidze ma za sobą również Mistrz Świata z 2014 roku, Mateusz Mika. W swoim debiutanckim spotkaniu w tureckiej Efeler Lidze został wystawiony w pierwszej szóstce i był jedną z najważniejszych postaci na boisku. Przyjmujący zdobył dla swojej drużyny Tursad Spor Kulub aż 18 punktów, przyczyniając się do zwycięstwa w czterech setach z Hatay B. Sehir Bld  (25:17, 27:25, 21:25, 25:20).