#Volleyweek: Łatwiejsza droga do Igrzysk i trudne wybory trenera Grbicia – sezon reprezentacyjny w pełni

Miniony tydzień – głównie za sprawą serii rozegranych przez Polaków, świetnych spotkań – był pełen siatkarskich emocji. Drużyna Nicoli Grbicia w turnieju na Filipinach wystąpiła w najmocniejszym dotychczas składzie sięgając po wartościowe zwycięstwa.

Ból głowy trenera reprezentacji Polski

Selekcjoner naszej kadry stanął przed trudnymi wyborami przed zbliżającym się finałowym turniejem Ligi Narodów w Gdańsku. Reprezentacja Polski – jako organizator – ma w nim zapewniony udział. W czasie trwającej, tegorocznej Ligi Narodów, trener Grbić dał szansę zaprezentować się na boisku 23 graczom, wśród których znalazło się kilku debiutantów. Na Filipiny zabrał jednak ,,pewniaków”, którzy dotychczas stanowili filar reprezentacji Polski. Wciąż nie jest wiadome, którzy z nich pojawią się na turnieju, na którym będziemy gospodarzem. Wybór zawodników, spośród tych, którzy rozegrali wyśmienite spotkania bez wątpienia stanowi nie lada wyzwanie dla selekcjonera. Niebawem jednak poznamy jego decyzje.

Nowe zasady kwalifikacji do IO

Międzynarodowa Federacja Piłki Siatkowej skorzystała z rewolucji w siatkarskim świecie, jaką jest rozgrywanie Mistrzostwa Świata, nie co cztery, a co dwa lata. Z tego powodu wprowadzono zmiany w systemie kwalifikacji do Igrzysk Olimpijskich. Mimo, że nie znamy jeszcze składu na imprezę w 2024, wiemy już, że nowe zasady obowiązywać będą od Igrzysk w 2028 w Los Angeles. Oprócz gospodarza, zwycięzców Mistrzostw Europy, Azji, Afryki, Ameryki Północnej oraz Ameryki Południowej z 2026 roku, udział w Olimpiadzie wezmą trzy najlepsze drużyny z Mistrzostw Świata w 2027, jeśli wcześniej nie zaklepały sobie miejsca. Pozostałe trzy miejsca należeć będą do reprezentacji z rankingu FIVB.

Kolejny hitowy transfer Jastrzębskiego Węgla

W drużynie wicemistrza Polski szykuje się duże wzmocnienie w ataku. We wtorek klub ogłosił, że jego szeregi zasili Mistrz Olimpijski z Tokio – 26 letni Jean Patry. Zastąpi on na ataku Stephen Boyer, który w przyszłym sezonie przeniesie się do drużyny z Podkarpacia – Assecco Resovii Rzeszów.

Transfer Mistrza Świata

W piątek PGE Skra Bełchatów, za pośrednictwem swoich mediów społecznościowych poinformowała, że jej szeregi zasili doświadczony atakujący. Dawid Konarski, które dwa ostatnie sezony spędził w drużynie z Zawiercia postanowił podpisać kontrakt z bełchatowskim klubem, który ma za sobą najgorszy sezon w swojej historii. Wiele mówiło się, że Konarski ma utworzyć na swojej pozycji parę z innym polskim siatkarzem – Karolem Butrynem, jednak jego transfer finalnie nie doszedł do skutku. 

Źródło: informacja własna

fot. Daria Jańczyk