VolleyWeek #52: Mariusz Wlazły siatkarzem 20-lecia PLS, Stal Nysa zostaje w PlusLidze, problemy zdrowotne Leona, pożegnania na stałe i nie tylko

Wiele zadziało się w ostatnim tygodniu. Jeszcze dzisiejszego wieczoru podczas gali 20-lecia Polskiej Ligi siatkówki nagrodzono wyróżniających się siatkarzy. W ciągu ostatnich dni dużo mówiło się o Wilfredo Leonie i jego kontuzji. Wspominamy dziś także o rozstaniach z klubami oraz profesjonalną siatkówką. 

Tytuł siatkarza 20-lecia PLS dla Mariusza Wlazłego

Wyłoniono dziś siatkarza 20-lecia Polskiej Ligi Siatkówki. Został nim Mariusz Wlazły, czyli dziewięciokrotny mistrz Polski, podwójny wicemistrz oraz brązowy medalista mistrzostw. W swoim dorobku ma też siedem razy zdobyty Puchar Polski czy też srebro Ligi Mistrzów. Nominacje dostali również Piotr Nowakowski, Michał Winiarski, Karol Kłos oraz Daniel Pliński. W czasie gali wyrózniono też innych graczy. Ogłoszono Marcina Janusza Najbardziej Wartościowym Zawodnikiem sezonu 2021/2022. Janusz w ubiegłym sezonie poprowadził ZAKSĘ do potrójnej korony – zdobył z nią mistrzostwo Polski, Puchar Polski oraz złoto Ligi Mistrzów. Mianem Odkrycia sezonu obwieszczono Karola Urbanowicza, który po raz pierwszy otrzymał powołanie do seniorskiej reprezentacji Polski. Natomiast Sprawozdawcą 20-lecia został wieloletni komentator i ekspert Tomasz Swędrowski. 

Baraże wyłoniły drużynę, która zagra w PlusLidze

Stal Nysa wygrała mecz numer  4 o prawo gry w PlusLidze. Tym samym bilans wynosi 3-1 dla Nysy, co oznacza dalszą grę w najwyższej klasie rozgrywkowej. Pierwsze dwa mecze rozegrane kolejno 17 i 20 maja zakończyły się pewną wygraną podopiecznych trenera Plińskiego. Będzinianie w żadnym z tych meczów nie urwali nawet jednego seta. Za to w trzecim meczu MKS Będzin wygrał rywalizację 3:0 i zasygnalizował przeciwnikom, że jeszcze nie odpadł z walki o PlusLigę. W czwartym meczu obie drużyny grały zacięcie, ale w tie breaku Stal Nysa zdobyła całkowitą przewagę nad rywalem wygrywając 15:4.

Problemowe kolano Leona

Ostatnie miesiące w Perugii były dla Leona niezwykle bolesne ze względu na doskwierające mu kolano. Mimo bólu dalej reprezentował klub, jednak jego gra w Lidze Narodów czy podczas Mistrzostw Świata stoi w tym momencie pod znakiem zapytania. Leon w zeszłym tygodniu był na konsultacji w Szwecji, ale na razie brak więcej informacji. Możliwa jest przerwa w grze, zastrzyki lub zabieg, a trener Nikola Grbić zostawia decyzję zawodnikowi. Podkreśla, że to jego ciało i jego wybór.

Odejścia w PlusLidze i nie tylko

Po sześciu latach spędzonych w stołecznym klubie Projekt Warszawa opuszcza Bartosz Kwolek. W 2019 oraz 2020 zdobywał  z drużyną wicemistrzostwo Polski. W sezonie 2019/2020 uplasował się na trzecim miejscu. W barwach Warszawy przyjmujący rozegrał 162 spotkania oraz zdobył łącznie 2129 punktów.

Także na południu Polski doszło do rozstania. Z Asseco Resovią Rzeszów żegna się Rafał Buszek. Buszek występował w Rzeszowie w sezonach 2012/2013, 2014/2015 oraz w latach 2018-2022. Do największych sukcesów Resovii podczas jego kadencji należą mistrzostwa Polski z 2013 i 2015 roku.

Licznik osiemnastu sezonów w seniorskiej siatkówce zatrzymał się u Bartosza Gawryszewskiego, który zakończył karierę sportową. Przygodę z siatkówką rozpoczynał w młodzieżowej sekcji MOS-u Wola Warszawa, następnie grał w Częstochowie, gdzie w 2005 roku zdobył brązowy medal mistrzostw Polski. Przewinął się przez wiele klubów PlusLigi i 1 Ligi. To właśnie w pierwszoligowym MKS-ie Będzin zakończył karierę siatkarską.

źródło: informacja własna
fot. Natalia Miłek