VolleyWeek #49: Bielsko-Biała mistrzem TAURON 1. Ligi, awans do 1 Ligi, pożegnania w PlusLidze, Grbić dokonał wyboru

W ostatnich dniach doszło do rozstrzygnięcia finałów TAURON 1. Ligi oraz 2 ligi. Poznaliśmy zespoły, które zasilą rozgrywki wyższego szczebla. Nie zabrakło też rozstań w Gdańsku, Suwałkach i Bełchatowie a Nikola Grbić podjął ostateczną decyzję dotyczącą składu reprezentacji Polski.

BBTS Bielsko-Biała powraca do PlusLigi po 4 latach

Zespół z Bielska-Białej wczoraj (08.05.2022 r.) pokonał MKS Będzin w trzecim meczu finałowym ustalając bilans spotkań na 3:0. W pierwszym meczu będzinianie walczyli do samego końca, jednak tie-breaka ugrali gospodarze. W Będzinie przyjezdni zagrali szybkie 3:1, lecz znów W Bielsku-Białej była powtórka z pierwszego meczu. BBTS wygrał 3:2 i będzie się starał o licencję do gry w PlusLidze. Od początku fazy zasadniczej swoją grą zespół zaznaczył, że interesuje go tylko awans i faktycznie dowiódł swojej wartości. MKS Będzin pod wodzą Wojciecha Serafina został wicemistrzem ligi i zgodnie z zapowiedzią rozszerzenia PlusLigi ma rozegrać baraże z ostatnią drużyną ligi mistrzów świata – Stalą Nysa – do 3 zwycięstw.

Nowe miasta na siatkarskiej mapie TAURON  1. Ligi

W dniach 6-8 maja w Nowej Soli odbył się turniej finałowy 2 ligi o promocję do TAURON  1. Ligi. Awans wywalczyli BAS Białystok oraz gospodarze MKST Astra Nowa Sól. Dla tych pierwszych to będzie powrót na zaplecze PlusLigi po roku przerwy. Dotychczasowym najlepszym wynikiem sportowym Astry był awans do turnieju finałowego 2 ligi w sezonie 2015/2016. Na jesieni zadebiutuje na parkietach 1. Ligi.

Masowe odejścia z Trefla Gdańsk

Znane już od miesięcy doniesienia o opuszczeniu Trefla Gdańsk po bieżącym sezonie przez Michała Winiarskiego stały się faktem. Gdańskie lwy stanowiły pierwszy zespół kierowany przez mistrza świata z 2014 roku jako pierwszego trenera. Prowadził Gdańsk od sezonu 2019/2020. Wtedy zajęli  5 miejsce, w rozgrywkach 2020/2021 uplasowali się na 6 pozycji, a obecny sezon zakończyli na 7 miejscu. Pożegnania z klubem dokonali także Moritz Reichert, Pablo Crer, Bartłomiej Mordyl, Patryk Łaba, Bartłomiej Lipiński oraz Łukasz Kozub. Z ostatniego składu ważne kontrakty mają Lukas Kampa (przedłużył do 2024 r.) oraz Karol Urbanowicz (kontrakt do 2023 r. z możliwością przedłużenia o jeden rok).

Rozstania w Ślepsku Malow Suwałki

Joshua Tuaniga oraz Bartłomiej Bołądź nie będą reprezentować Ślepska w rozgrywkach 2022/2023. Obaj dołączyli do drużyny w 2019 roku i zajmowali z nią kolejno 9, 7 i 12 miejsce. W zakończonym już dla Suwałk sezonie Bartłomiej Bołądź odnotował 49% perfekcyjnego ataku, 24 bloki i 25 asów serwisowych. Pierwszy rozgrywający dołożył natomiast po 8 bloków i punktowych zagrywek.  

Slobodan Kovac nie zagrzał fotela w Bełchatowie

27 kwietnia 2022 roku Slobodan Kovac w związku z niezadowalającymi wynikami pracy został zwolniony. Decyzja została podjęta po dwóch przegranych przez PGE Skrę Bełchatów spotkaniach ćwierćfinałowych z Jastrzębskim Węglem. Razem z Kovacem Skrę opuścili także Slobodan Prakljacić (asystent Kovaca) oraz Radivoje Radaković (trener przygotowania fizycznego). Obowiązki pierwszego trenera przejął Radosław Kolanek, który do tamtej pory był asystentem Kovaca.

Kadra na Ligę Narodów

Nikola Grbić dokonał selekcji wśród powołanych do szerokiej kadry 30 zawodników. Wyeliminował pięciu. Na Ligę Narodów nie weźmie ze sobą Krzysztofa Rejno, Bartłomieja Bołądzia, Kewina Sasaka (dopisanego do listy 26 kwietnia), Jakuba Szymańskiego i Piotra Orczyka. Skład reprezentacji wygląda następująco:

Rozgrywający:

Jan Firlej
Marcin Janusz
Łukasz Kozub
Grzegorz Łomacz

Środkowi:

Mateusz Bieniek
Norbert Huber
Karol Kłos
Jakub Kochanowski
Mateusz Poręba
Krzysztof Rejno
Karol Urbanowicz

Atakujący:

Bartłomiej Bołądź
Karol Butryn
Łukasz Kaczmarek
Bartosz Kurek
Maciej Muzaj

Przyjmujący:

Bartosz Bednorz
Tomasz Fornal
Bartosz Kwolek
Wilfredo Leon
Bartłomiej Lipiński
Piotr Orczyk
Kamil Semeniuk
Jakub Szymański
Rafał Szymura
Aleksander Śliwka

Libero:

Jakub Popiwczak
Kamil Szymura
Paweł Zatorski

Sztab:

Nikola Grbić – trener
Paweł Rusek – trener asystent
Adam Swaczyna – trener asystent
Piotr Pietrzak – trener przygotowania motorycznego
Bartosz Wojtal – trener przygotowania motorycznego
Jan Sokal – lekarz prowadzący
Paweł Brandt – fizjoterapeuta
Tomasz Pieczko – fizjoterapeuta
Marcin Nowakowski – trener współpracujący/statystyk
Kamil Nalepka – trener współpracujący/statystyk
Andrzej Wołkowycki – kierownik drużyny

Co więcej, poznaliśmy reprezentację, która zastąpi Rosjan podczas Ligi Narodów. Będą to Chiny, które zastąpią Rosję również na Mistrzostwach Świata w 2022 r.
Turniej finałowy LN odbędzie sie w dniach 20-24 lipca 2022 r. w Bolonii we Włoszech. 

źródło: informacja własna
fot. Anna Skowrońska (Skowrography & VOLLEYWORLD)