VolleyWeek #48: Polska gospodarzem Mistrzostw Świata, złoci medaliści MŚ kończą kariery reprezentacyjne, szeroka kadra Grbicia

Boiskowe zmagania ostatnich dni i tygodni przysporzyły nam wielu emocji. Wyłonieni zostali półfinaliści PlusLigi, rozegrali oni pierwsze mecze, m.in. Zawiercie niespodziewanie pokonało ZAKSĘ. Jednak nie tylko bezpośrednio w halach sportowych miały miejsce ciekawe zdarzenia. Poznaliśmy gospodarzy Mistrzostw Świata. Nikola Grbić ogłosił szeroką kadrę reprezentacji, w której nie zabrakło nowych twarzy. W tym samym czasie kilku zawodników podjęło decyzję o zakończeniu kariery reprezentacyjnej.

Mistrzostwa Świata w Polsce i Słowenii

14 kwietnia siatkarskie środowisko obeszła informacja o rozegraniu odebranych Rosji Mistrzostw Świata w Polsce oraz Słowenii. Do tego grona mogą dołączyć jeszcze inne europejskie państwa. Mistrzostwa Świata rozegrane zostaną w dniach 26 sierpnia – 11 września 2022 r. Polska ma być głównym organizatorem – w naszym kraju mają się odbyć mecze reprezentacji Polski, dwa spotkania 1/8 finału, dwa ćwierćfinały, półfinały, mecz o trzecie miejsce oraz finał. Miasta gospodarze nie są jeszcze znane.

Grbić odkrył karty

Nikola Grbić ogłosił 29-osobowy skład reprezentacji Polski, spośród którego wybierze 25 zawodników, którzy zagrają w Lide Narodów. Ostateczną listę musi ogłosić do 3 maja 2022 r. Trener informuje, że nie jest to zamknięta grupa i zarówno w przypadku zawodników, jak i sztabu szkoleniowego przewiduje możliwość wprowadzenia zmian.

Szeroki skład reprezentacji Polski Nikoli Grbicia:

Rozgrywający:

Jan Firlej
Marcin Janusz
Łukasz Kozub
Grzegorz Łomacz

Środkowi:

Mateusz Bieniek
Norbert Huber
Karol Kłos
Jakub Kochanowski
Mateusz Poręba
Krzysztof Rejno
Karol Urbanowicz

Atakujący:

Bartłomiej Bołądź
Karol Butryn
Łukasz Kaczmarek
Bartosz Kurek
Maciej Muzaj

Przyjmujący:

Bartosz Bednorz
Tomasz Fornal
Bartosz Kwolek
Wilfredo Leon
Bartłomiej Lipiński
Piotr Orczyk
Kamil Semeniuk
Jakub Szymański
Rafał Szymura
Aleksander Śliwka

Libero:

Jakub Popiwczak
Kamil Szymura
Paweł Zatorski

Sztab:

Nikola Grbić – trener
Paweł Rusek – trener asystent
Adam Swaczyna – trener asystent
Piotr Pietrzak – trener przygotowania motorycznego
Bartosz Wojtal – trener przygotowania motorycznego
Jan Sokal – lekarz prowadzący
Paweł Brandt – fizjoterapeuta
Tomasz Pieczko – fizjoterapeuta
Marcin Nowakowski – trener współpracujący/statystyk
Kamil Nalepka – trener współpracujący/statystyk
Andrzej Wołkowycki – kierownik drużyny

Pożegnania z reprezentacją

Po ogłoszeniu powołań do reprezentacji Polski kilku zawodników poinformowało o zakończeniu karier reprezentacyjnych. Byli to dwukrotni mistrzowie świata Piotr Nowakowski i Dawid Konarski, oraz mistrz świata z 2018 r. Damian Wojtaszek. „Po rozmowie z obecnym trenerem i 14 latach wspaniałej przygody czas powiedzieć stop…”  napisał na swoim Instagramie Piotr Nowakowski, który w 2009 roku sięgnął po mistrzostwo Europy, a w latach 2011, 2019 i 2021 przywoził z tego turnieju brązowy medal. Dawid Konarski zadebiutował w reprezentacji Polski w 2012 roku. Oprócz złota Mistrzostw Świata, zdobył m.in. brąz Mistrzostw Europy w 2019 r. Damian Wojtaszek tak jak Nowakowski miał na swojej szyi brązowe medale ME w 2019 i 2021 roku. Michał Kubiak, Piotr Nowakowski, Dawid Konarski, Damian Wojtaszek – oto zawodnicy, którzy w ostatnim czasie rozstali się z reprezentacją Polski. Dziękujemy im za lata świetnej gry.

źródło: informacja własna
fot. Daria Jańczyk (VOLLEYWORLD / Daria Jańczyk Photography)