VolleyWeek #47: Powtórka z Werony, nowa funkcja Michała Winiarskiego, Liga Narodów w Polsce, trzon ZAKSY zostaje do 2024 roku

Awans ZAKSY Kędzierzyn-Koźle do finału Ligi Mistrzów, Michał Winiarski trenerem reprezentacji Niemiec, ogłoszenie zastępczego dla Kemerowa turnieju Ligi Narodów oraz przedłużenia kontraktów w Kędzierzynie – wszystko to wydarzyło się w ubiegłym tygodniu, dostarczyło nam wielu wrażeń oraz ogromnego pola do dyskusji.

ZAKSA broni Klubowego Mistrzostwa Europy

Pierwszy półfinałowy mecz LM wygrała na wyjeździe ZAKSA. Rozbroiła wtedy Jastrzębian 3:0. W tamtym czasie drużynę Jastrzębskiego Węgla dopadł wirus i wyraźnie ze względów zdrowotnych nie postawili większego oporu przyjezdnym. W czwartek (07.04.2022 r.) w Kędzierzynie doszło do rewanżu. Pierwsze dwa sety wygrali podopieczni trenera Cretu gwarantując sobie miejsce w finale Ligi Mistrzów. Całe spotkanie rozstrzygnął tie-break, który pozostał po stronie obecnych klubowych mistrzów Europy. Równolegle trwał drugi półfinał. Pierwszy mecz niespodziewanie wygrało Trentino 3:2. W drugim spotkaniu Perugia wyrównała bilans. Włoski półfinał rozstrzygnął złoty set wygrany 17:15 przez ekipę z Trydentu. Perugia z Leonem na czele oraz Grbiciem w roli szkoleniowca zakończyła walkę w Lidze Mistrzów i razem z Jastrzębskim Węglem melduje się w czwórce najlepszych zespołów europejskich. Finał ZAKSA – Trentino odbędzie się 22 maja w Lublanie.

Winiarski trenerem Niemiec

Michał Winiarski objął funkcję pierwszego trenera reprezentacji Niemiec. Jego poprzednik – Andrea Giani zastąpił Bernardo Rezende w reprezentacji Francji. Winiarski podpisał kontrakt na trzy lata. Jako zawodnik ma na swoim koncie m. in. srebro Mistrzostw Świata z 2006 r., Mistrzostwo Świata z 2014 roku, czy złoto Ligi Mistrzów z 2009 roku. Karierę zakończył w 2017 roku i został wtedy asystentem Roberto Piazzy w PGE Skrze Bełchatów. W sezonie 2017/2018 zaliczył pierwszy trenerski sukces – PGE Skra Bełchatów została wtedy mistrzem Polski. Od 2019 roku jest trenerem Trefla Gdańsk. W pierwszym sezonie w nowej roli poprowadził Gdańskie Lwy do 5 miejsca, w kolejnym do szóstego, a obecnie jest przed decydującym starciem z ZAKSĄ o miejsce w play-offach. Stanowisko trenera Niemiec będzie łączył z prowadzeniem od przyszłego sezonu Zawiercia. Znajomość reprezentantów Niemiec – Lucasa Kampy, Moritza Reicherta i Rubena Schotta z pewnością ułatwi wejście w sezon reprezentacyjny. Pierwszym sprawdzianem dla Winiarskiego będzie Liga Narodów.

Liga Narodów w Gdańsku

Trzeci turniej Siatkarskiej Ligi Narodów odbędzie się w dniach 5-10 lipca w gdańskiej Ergo Arenie. Do Gdańska przyjedzie osiem zespołów – reprezentacje Polski, Słowenii, Serbii, Włoch, Iranu, Holandii, Bułgarii oraz nieznanego jeszcze kraju zastępującego Rosję. Prawdopodobnie będzie to Tunezja. Polscy siatkarze zagrają ze Słoweńcami, Holandią, Słowenią oraz zespołem zastępczym.

Terminarz rozgrywek:

05.07.2022 r. – Iran – Polska

07.07.2022 r. – Polska – Słowenia

08.07.2022 r. – Polska – Holandia

09.07.2022 r. – Polska – zespół zastępczy za Rosję

ZAKSA stawia na przyszłość

ZAKSA przedłużyła kontrakty z trzema kluczowymi zawodnikami – Marcinem Januszem, Aleksandrem Śliwką oraz Łukaszem Kaczmarkiem. Trzon kadry z Górnego Śląska zostaje do 2024 roku. Choć obecny sezon to pierwsze rozgrywki Marcina Janusza w ZAKSIE to zdążył udowodnić, że jest godnym zastępcą Bena Toniuttiego. W tym roku zdobył już Puchar Polski oraz został wybrany MVP tego turnieju. Natomiast Śliwka i Kaczmarek stanowią członków ZAKSY od 2018 roku. Obaj zdobyli z nią Mistrzostwo Polski w 2019 roku, Puchar Polski w 2019, 2021 oraz 2022 roku, a także wygrali Ligę Mistrzów w 2021 roku. Wszyscy trzej będą za nieco ponad miesiąc walczyć w finale Ligi Mistrzów. 

źródło: informacja własna
fot. Julia Roik