VolleyWeek #41: Oburzenie środowiska siatkarskiego, pobudka FIVB, Gladyr pozostaje w Jastrzębiu

Czwartkowa informacja wstrząsnęła światem, także siatkarskim. Trwająca wojna w Ukrainie wywarła wpływ na włodarzach federacji oraz klubów, którzy rezygnują z udziału w imprezach organizowanych w Rosji czy z udziałem rosyjskich zespołów.  Z dobrych wieści: Jurij Gladyr kontynuuje grę w Jastrzębskim Węglu.

Bojkot Mistrzostw Świata w Rosji 

Z przerażeniem obserwujemy sytuację w Ukrainie. Jako formę sprzeciwu wobec działań Rosji wiele związków sportowych wycofuje się z rozgrywek z reprezentacjami Rosji oraz mających miejsce w Rosji. W sobotę Europejska Konfederacja Piłki Siatkowej wydała oświadczenie, w którym informuje: „Z dniem dzisiejszym w Rosji i Ukrainie do odwołania nie będą miały miejsca żadne zawody piłki siatkowej, siatkówki plażowej oraz siatkówki na śniegu organizowane pod szyldem CEV.”  Tym samym ukraińskie i rosyjskie kluby, grające w europejskich pucharach swoje domowe mecze będą rozgrywać na terenach neutralnych. Jednocześnie Międzynarodowa Federacja Piłki Siatkowej jeszcze w piątek zapewniła o rozegraniu Mistrzostw Świata Mężczyzn w Rosji. FIVB zasłaniała się oddzielaniem sportu od polityki. Jednak wiele osób ze środowiska siatkarskiego opowiada się za przeniesieniem MŚ. Zawodnicy deklarują swoją nieobecność, jeśli zmiana miejsca rozgrywek nie zostanie dokonana. Za pośrednictwem mediów za bojkotem turnieju opowiedzieli się m. in. Bartosz Kurek, Karol Kłos, Bartosz Kwolek, Fabian Drzyzga. Także zagraniczni siatkarze wykazują sprzeciw, np. Bruno Rezende oraz Earvin Ngapeth, który w odpowiedzi na dalsze przygotowania do MŚ w Rosji napisał: „Beze mnie, dziękuję”.  W sobotę Sebastian Świderski wystosował pisma do CEV oraz FIVB, w których oświadczył, że nie widzi możliwości rywalizacji z drużynami z Rosji, czy państw Rosję wspierających. W ślady Polski poszły Francja, Słowenia, Łotwa i Holandia. Dezaprobatę wyrazili już więc m. in. obecni mistrzowie świata, mistrzowie olimpijscy oraz wicemistrzowie Europy. Prezes wskazuje też na autonomię polskich klubów, jednak PZPS będzie sugerowało wycofanie się ze spotkań. Trener ZAKSY Kędzierzyn-Koźle, której ta deklaracja w dużym stopniu dotyczy w rozmowie z Przeglądem Sportowym potępił brak działań światowej federacji. Przypomnijmy, ZAKSA ma planowo 9 marca podjąć u siebie w ramach Ligi Mistrzów Dynamo Moskwę. Tydzień później ma odbyć się rewanż w Rosji. Według Crethu nie będzie pozwolenia ani klubu, ani Polskiego Związku Piłki Siatkowej na wyjazd. Sam przyznaje, że preferowałby faktyczną grę, a nie walkowery, ale nie można przejść obojętnie obok agresji Rosji. Wsparcie okazują również polscy sędziowie międzynarodowi, którzy zrzekają się nominacji na zawody CEV i FIVB do Rosji, Białorusi oraz na jakiekolwiek zmagania z udziałem drużyn z wyżej wymienionych krajów. 

Siła społeczności siatkarskiej, czyli pobudka FIVB

W piątek 25.02.2022 r. FIVB zapewniała o rozegraniu MŚ w Rosji. Widocznie organizacja poczuła presję m. in. ze strony siatkarzy, trenerów, sędziów, dziennikarzy, kibiców. W końcu w sobotę FIVB podjęło decyzję o odebraniu Rosji praw do organizacji Siatkarskiej Ligi Narodów. Była to pierwsza decyzja światowej federacji uderzająca w Rosję. W poniedziałek włoskie media doniosły o decyzji o przeniesieniu Mistrzostw Świata w inne miejsce. Oficjalna informacja ma ujrzeć światło dzienne we wtorkowy poranek 01.03.2022 r. Sebastian Świderski już na początku ubiegłego tygodnia wskazywał, że przy wsparciu światowej federacji Polska byłaby w stanie zostać gospodarzem tego turnieju. Podkreśla też, że najważniejsze jest odebranie imprezy mistrzowskiej agresorowi, a nie „podebranie” turnieju przez Polskę. Nie ma znaczenia, czy odbędzie się on we Włoszech, Stanach Zjednoczonych, we Francji. Sankcja dla Rosji jest konieczna.

Jurij Gladyr pozostaje w Jastrzębskim Węglu. Wsparcie dla zawodnika i Ukrainy podczas Pucharu Polski.

W czwartkowy poranek zarząd klubu Jastrzębskiego Węgla poinformował o przedłużeniu kontraktu z Jurijem Gladyrem o kolejne dwa lata – do końca sezonu 2023/2024. Środkowy występuje na Górnym Śląsku od rozgrywek 2019/2020. W Polsce występował już wcześniej w Warszawie oraz przez 7 lat w barwach ZAKSY Kędzierzyn-Koźle. Jest obecnym Mistrzem Polski. W 2021 oraz 2022 roku zdobył z drużyną srebro Pucharu Polski – w obu przypadkach na ich drodze stanęła ZAKSA. W półfinałowym sobotnim meczu  Pucharu Polski kibice w hali Orbita jako wyraz wsparcia nagrodzili pochodzącego z Ukrainy Gladyra brawami. Sam w wywiadach podkreślał jak trudna jest to dla niego sytuacja, toteż trener Gardini nie wystawił go we Wrocławiu w pierwszej szóstce.

źródło: informacja własna
fot. Julia Roik

Julia Rusinowska

Julia Rusinowska

Studentka zarządzania w sporcie. Z siatkówką związana na każdy możliwy sposób, przez wiele lat grała, później sędziowała, a w Volleyworld.pl pisze od 2022 roku. Pasjonatka książek i podróży.