VolleyWeek #30: zwolnienie Vitala Heynena, Fabian Drzyzga i Klemen Cebulj zostają w Asseco Resovii Rzeszów oraz kontuzja Taylora Sandera

 

Jak co tydzień przyszła pora na podsumowanie ostatnich dni w siatkarskim świecie. Co przyniosły ostatnie dni? Jedna z najciekawszych wiadomości przyszła z Perugii, a było nią zwolnienie Vitala Heynena z funkcji trenera Sir Safety Perugia. Ponadto na dobre zaczęliśmy okres transferowy, który zaowocował kilkoma bardzo ciekawymi informacjami. Nie obyło się także bez smutnych wieści, takich jak kontuzja Taylora Sandera, przyjmującego PGE Skry Bełchatów.

Vital Heynen zwolniony z Sir Safety Perugia

W ostatnich dniach, siatkarski świat obiegła wiadomość o zwolnieniu Vitala Heynena z funkcji trenera Sir Safety Perugia. O odejściu Belga z włoskiego klubu mówiono od pewnego czasu, jednakże mało kto mógł spodziewać się takiej informacji przed zakończeniem rozgrywek włoskiej SuperLigi. Zespół, który do tej pory prowadził Vital Heynen, mierzy się w finale ligi z Cucine Lube Civitanova. W pierwszym meczu finałowej rywalizacji to drużyna z Civitanovy była górą, co przesądziło o zwolnieniu trenera. Bez wątpienia wpływ na taką, a nie inną decyzję włodarzy klubu miał fakt, że na przestrzeni całego sezonu zespół, w którym występuje m.in. Wilfredo Leon nie osiągnął takich wyników, jakich mogli oczekiwać od drużyny naszpikowanej gwiazdami.

Fabian Drzyzga i Klemen Cebulj na dłużej w Asseco Resovii Rzeszów

Asseco Resovia Rzeszów w minionym tygodniu rozpieszczała swoich kibiców dobrymi wiadomościami. Poinformowano o przedłużeniu kontraktów zarówno z rozgrywającym Fabianem Drzyzgą, jak i przyjmującym Klemenem Cebuljem. Rozgrywający, który powrócił do klubu po kilkuletniej przerwie, niewątpliwie dobrze czuje się w rzeszowskiej drużynie, co zaowocowało przedłużeniem przez niego kontraktu do końca sezonu 2023/2024. Natomist słoweński zawodnik, dla którego sezon 2020/2021 był pierwszym rozegranym w PlusLidze, zdecydował się pozostać w Asseco Resovii Rzeszów do końca sezonu 2022/2023.

Kontuzja Taylora Sandera

Taylor Sander to jedno z najgorętszych nazwisk i hitów poprzedniego okienka transferowego. To także niestety jeden z najbardziej pechowych zawodników ostatnich miesięcy, którego kontuzje nie omijały. Amerykański przyjmujący pauzował przez dużą część sezonu z powodu urazów, a na domiar złego doznał kontuzji stawu skokowego podczas 3. meczu półfinałowego, w którym PGE Skra Bełchatów mierzyła się z ZAKSĄ Kędzierzyn-Koźle. Po badaniach, które przeszedł zawodnik, okazało się, że doznał on skręcenia stawu skokowego z awulsyjnym złamaniem. Kontuzja ta wyeliminowała zawodnika z walki o brązowy medal PlusLigi, gdzie rywalem bełchatowian jest VERVA Warszawa ORLEN Paliwa.

Znane nazwiska na liście draftu do ligi koreańskiej

Co roku koreańska liga siatkarska przyciąga wiele znanych nazwisk. Nie jest to dziwne, zważywszy na wysokość zarobków, na jakie mogą liczyć ci, którzy pomyślnie przejdą draft i zostaną wybrani. Jak w ostatnich latach, tak i w tym roku, na liście kilkudziesięciu nazwisk, pojawiło się kilku polskich zawodników – Artur Szalpuk, Grzegorz Bociek, Dawid Konarski i Bartosz Krzysiek. Ten ostatni, w ubiegłym roku zdołał dostać miejsce w Daejeon Samsung Bluefangs, jednak jego koreańska przygoda potrwała krótko. Jak widać nie zraziło go to przed kolejną próbą. Na liście można zobaczyć również kilka innych znanych nazwisk, takich jak Antonin Rouzier, Nicholas Hoag, Sam Holt, Kyle Russell, Renee Teppan, Artur Udrys, Brendan Sander czy Alexandre Ferreira.

Earvin N'Gapeth wraca do Włoch

Po przygodzie w Zenicie Kazań, Earvin N'Gapeth wraca do Leo Shoes Modena. Francuski przyjmujący podpisał 3-letni kontrakt z włoskim klubem, z którym w przeszłości osiągnął liczne ligowe sukcesy. Zawodnik ostatniego seoznu spędzonego w Rosji zdecydowanie nie będzie mógł uznać za udany, więc do Włoch na pewno przejdzie żądny klubowych sukcesów.

Andreas Takvam zostaje w Suwałkach

Andreas Takvam związał się z drużyną Ślepsk Malow Suwałki nowym, dwuletnim kontraktem. Norweg, dla którego obecny sezon był drugim w drużynie z Suwałk, był bardzo mocnym elementem zespołu. Środkowy zdobył bowiem ponad 120 punktów, notując 39 bloków. Warto wspomnieć, że prowadzona przez Andrzeja Kowala drużyna zajęła 7. miejsce na koniec sezonu, co dla zespołu, który w najwyższej klasie rozgrywek występuje dopiero dwa sezony, jest bardzo dobrym osiągnięciem.

Bernadro Rezende obejme reprezentację Francji

Po Igrzyskach Olimpijskich w Tokio kończy się kontrakt Laurenta Tilliego na prowadzenie reprezentacji Francji. Władze francuskiej federacji nie zwlekały z ogłoszeniem jego następcy. Po zakończniu wyczekiwnaych Igrzysk, posadę trenera trójkolorowych obejmie były trener reprezentacji Brazylii, z którą sięgnął po wiele medali najważniejszych imprez – Bernando Rezende.

Sztab szkoleniowy GKS Katowice pozostaje niezmienny

W minionym tygodniu GKS Katowice ogłosił, że przez dwa kolejne sezony funkcję pierwszego trenera pełnił będzie Grzegorz Słaby. Poza nim, na swoich stanowiskach pozostają także Damian Musiak, Piotr Karlik i Grzegorz Rzetecki, czyli odpowiednio drugi trener, trener przygotowania fizycznego oraz fizjoterapeuta. Zgrany i dobrze pracujący sztab szkoleniowy, który posiada zaufanie zawodników i władz klubu, na pewno przyczyni się do gry i atmosfery w zespole.

Michał Kubiak i Paweł Zatorski ambasadorami EuroVolley2021

Już w tym roku Polska po raz kolejny będzie współorganizatorem siatkarskich Mistrzostw Europy. Z tej okazji Polski Związek Piłki Siatkowej i Europejska Konfederacja Piłki Siatkowej ogłosiły, że Michał Kubiak i Paweł Zatorski wybrani zostali jednymi z ambsadarodów nadchodzących Mistrzostw. Polska współorganizuje imprezę razem z Czechami, Estonią i Finlandią. Te państwa również wybrały swoich ambasadorów – Jan Hadrava i Jakub Janouch z Czech, Renee Teppan i Robert Taht z Estonii, a Eemi Tervaportti i Lauri Kerminen z Finlandii.

Marcin Janusz odchodzi z Trefla Gdańsk

Marcin Janusz, po trzech sezonach spędzonych w Trefu Gdańsk, żegna się z zespołem. Rozgrywający przeszedł do drużyny z Trójmiasta w 2018 roku po zakończeniu gry w PGE Skrze Bełchatów. Nieoficjalnie mówi się, że w przyszłym sezonie miałby zastąpić Bena Toniuttiego w ZAKSIE Kędzierzyn-Koźle.

źródło: informacja własna
fot. Natalia Miłek (VOLLEYWORLD / Natalia Miłek.PHOTO)

Kinga Kembrowska

Kinga Kembrowska

Na co dzień studiuję prawo i mieszkam w Warszawie, ale gdy tylko mam okazję jeżdżę po całej Polsce (a ostatnio także za granicę) na mecze. Moja miłość do siatkówki za kilka miesięcy osiągnie pełnoletniość - do dziś pamiętam pierwszy obejrzany z tatą mecz. Od kilku lat oglądanie spotkań na żywo jest dla mnie równoznaczne z robieniem zdjęć, bo nie ma nic lepszego od uchwycenia na zdjęciach tych pięknych akcji i emocji zawodników. Pozwala mi to połączyć dwie największe pasje - siatkówkę oraz fotografię. Poza Polakami najbardziej zawsze kibicuję Amerykanom i Kanadyjczykom. W VOLLEYWORLD jestem od samego początku i była to jedna z najlepszych decyzji w moim życiu. Bez tego prawdopodobnie nie przeżyłabym wielu przygód (i mam nadzieję, że wiele jeszcze przede mną) i nie poznałabym wielu niesamowitych osób.