#VolleyThrowback: Igrzyska Olimpijskie 1976

„To niewiarygodne! Meczbol, uwaga! Czernyszow… i aut! Aut, nie było bloku! Taki taniec, taki obrazek, to widzieliśmy w Meksyku! Nawet nie mają teraz sił się cieszyć! Ja już nic nie mówię, popatrzcie: oto oni i Wagner, prawdziwy szarlatan, który powiedział »Interesuje mnie tylko złoto«  (…) Powiedział złoto i jest złoto! Polska złotym medalistą!” – to słowa wypowiedziane przez legendarnego komentatora Wojciecha Zielińskiego w ostatniej akcji i tuż po zakończeniu finału Polaków ze Związkiem Radzieckim na Igrzyskach Olimpijskich w Montrealu. Ekipa prowadzona przez Huberta Jerzego Wagnera osiągnęła historyczny sukces zdobywając złoty medal. Przypomnijmy sobie tę polską drogę do Mistrzostwa.

Turniej siatkarskich na Igrzyskach Olimpijskich 1976 rozegrany został od 18 do 30 lipca w Montrealu. Wzięło w nim udział 10 reprezentacji: Kanada, Japonia, Polska, Egipt, Brazylia, Kuba, Korea Południowa, ZSRR, Czechosłowacja, Włochy. Do końca zostało jednak tylko 9 z nich. Reprezentacja Egiptu wycofała się z turnieju po swoim pierwszym, przegranym spotkaniu przeciwko Brazylii. Zespoły zostały podzielone na dwie grupy, w których rozegrały mecze systemem kołowym. Następnie po dwie najlepsze ekipy awansowały do strefy medalowej, a drużyny z miejsc trzecich i czwartych rozstrzygnęły rywalizację o lokaty 5-8.

FAZA PUCHAROWA
GRUPA A: Czechosłowacja, Kanada, Polska, Korea Południowa, Kuba

Najlepiej w grupie poradzili sobie biało-czerwoni, którzy mimo dwóch tie-breaków, wygrali wszystkie pojedynki fazy grupowej. Tuż za nimi uplasowali się Kubańczycy, którzy ulegli tylko podopiecznym Huberta Wagnera, również pokonując pozostałe ekipy. Ekipa z Czechosłowacji zwyciężyła na początek i koniec fazy grupowej i ostatecznie uplasowała się na trzeciej pozycji. Tylko jeden honorowy mecz wygrali za to Koreańczycy, pokonując najsłabszą ekipę całego turnieju – Kanadę. Tym samym Polacy i Kubańczycy awansowali do strefy medalowej, a reprezentacje Czechosłowacji i Korei Południowej do walki o miejsca 5-8.

GRUPA B: Włochy, ZSRR, Brazylia, Japonia, Egipt

Grupę B rozgromiła ekipa Związku Radzieckiego, która z każdym ze swoich przeciwników rozegrała szybkie, trzysetowe pojedynki. Drugie premiowane awansem miejsce uzyskali obrońcy tytułu – Japończycy. Najbardziej zacięty pojedynek rozegrali Brazylijczycy i Włosi. Canarinhos wygrali pierwszego seta, jednak już dwa kolejne padły łupem Azzurrich. Reprezentant Ameryki Południowej nie zamierzał jednak składać broni. Tak więc nie tylko doprowadzili do wyrównania, ale również pokonali europejską drużynę w tie-breaku, zajmując ostatecznie trzecią lokatę. Włosi natomiast, jako reprezentacja bez żadnego zwycięstwa uplasowała się na ostatnim miejscu w grupie.

MECZE O MIEJSCA 5-8: Czechosłowacja, Korea Południowa, Brazylia, Włochy

Ekipy spotkały się ze sobą „na krzyż” – trzecia reprezentacja grupy A z ostatnią grupy B i czwarta grupy A z przedostatnią grupy B. I tak Czechosłowacy w trzech szybkich setach pokonali Włochów, wyrównany przebieg miało natomiast pojedynek Koreańczyków z Brazylijczykami. Ostatecznie jednak tie-break wyłonił zwycięzców, którymi zostali Azjaci. Zatem w meczach o 5. i 7. miejsce mieliśmy powtórkę par z fazy grupowej. W spotkaniu o niższą lokatę Azzurri w trzech odsłonach ulegli Canarinhos. Rywalizacja czechosłowacko-koreańska była natomiast bardzo podobna do wcześniejszego meczu tej pary – nasi południowi sąsiedzi potrzebowali czterech setów do zwycięstwa i ostatecznego uplasowania się na piątej pozycji.

MECZE O MIEJSCA 1-4: Polska, Kuba, ZSRR, Japonia

W pierwszym półfinale ekipa Związku Radzieckiego w trzech szybkich partiach pokonała Kubańczyków i wciąż była jedyną drużyną, która w całym turnieju nie straciła nawet seta. Znacznie bardziej emocjonujący był drugi półfinał, w którym Mistrzowie Świata spotkali się z wciąż aktualnymi Mistrzami Olimpijskimi. Pierwszy set okazał się zwycięski dla Japończyków, jednak musiała go rozstrzygnąć gra na przewagi. Następne dwie odsłony to dominacja na boisku biało-czerwonych. W czwartej partii jednak role się odwróciły i ekipa z Kraju Kwitnącej Wiśni przedłużyła swoją nadzieję na awans, doprowadzając do tie-breaka. Podopieczni Huberta Wagnera byli jednak już zaprawieni w boju, gdyż była to ich trzecia pięciosetówka w tym turnieju. Nie dali sobie zatem wyrwać marzeń o sukcesie i to oni zwyciężyli ostatnią odsłonę tego meczu. Zdeprymowana tym faktem reprezentacja Japonii całkowicie uległa Kubańczykom, którzy po trzech setach sięgnęli po pierwszy w historii medal olimpijski w siatkówce. Finał natomiast, to było starcie siatkarskich gigantów. Dwa lata wcześniej, to Polacy okazali się lepsi i zdobyli Mistrzostwo Świata. Rok później jednak Sborna zrewanżowała się biało-czerwonym zgarniając Mistrzostwo Europy. Nieoficjalnie mówiło się więc, że ten finał ma ostatecznie rozstrzygnąć walkę na linii Wagner – Czesnokow o siatkarską dominację na świecie. Mecz lepiej rozpoczęli nasi rywale, którzy wygrali premierową odsłonę. Tym samym odpowiedzieli biało-czerwoni i po dwóch setach mieliśmy remis. Trzecia partia ponownie padła łupem radzieckich siatkarzy. Najbardziej dramatyczne chwile czekały jednak na polskich kibiców w czwartym secie, w której podopieczni Jurija Czesnokowa mieli w górze piłki meczowe na wagę złotego medalu! Polacy jednak, zahartowani ciężkimi treningami Huberta Wagnera, zachowali zimną krew. Po rozstrzygnięciu tej odsłony na przewagi doprowadzili do tie-breaka, w którym już dyktowali swoje warunki i nie dali sobie odebrać spełnienia marzeń o Mistrzostwie Olimpijskim!

WYNIKI WSZYSTKICH SPOTKAŃ POLAKÓW:

Faza grupowa:
18.07.1976 r.: Polska – Korea Południowa 3:2 (12:15, 6:15,15:6, 15:6, 15:5)
19.07.1976 r.: Polska – Kanada 3:0 (15:4, 15:7, 15:6)
21.07.1976 r.: Polska – Kuba 3:2 (13:15, 10:15, 15:6, 15:9, 20:18)
22.07.1976 r.: Polska – Czechosłowacja 3:1 (8:15, 15:11, 15:5, 16:14)

Faza pucharowa:
29.07.1976 r., PÓŁFINAŁ: Polska – Japonia 3:2 (15:17, 15:6, 15:6,10:15, 15:10)
30.07.1976 r., FINAŁ: Polska – ZSRR 3:2 (11:15, 15:13, 12:15, 19:17, 15:7)