#VolleyThrowback: 2011 rok, czyli worek medali od trenera z Italii

Po zdobytym w 2009 roku mistrzostwie Europy, nasza reprezentacja ponownie znalazła się w dołku. W 2010 roku Polacy zajęli 10 lokatę w Lidze Światowej, a po rozegranych we Włoszech Mistrzostwach Świata i sklasyfikowaniu na miejscach 13-18, PZPS podjął decyzję o zwolnieniu Daniela Castellaniego z funkcji trenera. Nowym szkoleniowcem reprezentacji Polski został Andrea Anastasi. Już początek pracy z biało-czerwonymi przyniósł pierwszy medal. Jak wyglądał rok 2011 w wykonaniu polskiej reprezentacji po raz pierwszy w historii dowodzonej przez Włocha? Zapraszamy do podsumowania tego sezonu pełnego medali!

LIGA ŚWIATOWA 2011

Polacy w fazie grupowej znalazła się w grupie A, gdzie zmierzyła się z Brazylijczykami, Amerykanami i Portorykańczykami. Każda z ekip rozegrała ze sobą po cztery spotkania: dwa w swoim kraju i dwa w ojczyźnie rywala. Awans mogły wywalczyć tylko dwie reprezentacje z każdej z czterech grup. Polska w 2011 roku po raz trzeci w historii była organizatorem turnieju finałowego Ligi Światowej, co oznaczało, że dalszy udział w turnieju biało-czerwoni mieli zapewniony niezależnie od tego, jak potoczyłyby się ich losy w pierwszej fazie turnieju.

FAZA INTERKONTYNENTALNA

Turniej Polacy rozpoczęli od dwumeczu w Łodzi z reprezentacją Stanów Zjednoczonych. Pierwszego dnia podopieczni Andrei Anastasiego pokonali Amerykanów bez straty seta. Dzień później jednak to ekipa Johna Sperawa nie dała sobie wyrwać nawet partii. Tydzień później czekały nas mecze w brazylijskim „kotle” – Rio de Janeiro. Tam w obu spotkaniach Polacy ulegli Canarinhos urywając rywalom tylko jednego seta drugiego dnia. Ze stolicy karnawału, biało-czerwoni udali się do San Juan, by rozegrać dwumecz z Portorykańczykami. Ekipa Andrei Anastasiego nie pozostawiła złudzeń swoim przeciwnikom i w dwóch trzysetowych spotkaniach zainkasowała komplet ważnych punktów. Ostatnim przystankiem przed powrotem do Polski była amerykańska miejscowość Hoffman Estates, gdzie na mecze rewanżowe czekali Jankesi. Pojedynki z reprezentacją Stanów Zjednoczonych miały podobny przebieg, jak te rozegrane w Łodzi. Pierwszego dnia Polacy zwyciężyli w trzech odsłonach, by drugiego wywalczyć tylko jednego seta. Po tym trzytygodniowym tournee po amerykańskich kontynentach biało-czerwoni zameldowali się w Płocku na ponowne spotkanie z Portorykańczykami. W Orlen Arenie Polacy stracili tylko jednego seta na rzecz swoich przeciwników. Ostatnie mecze ekipa Andrei Anastasiego rozegrała przeciwko Brazylii w świątyni polskiej siatkówki – katowickim Spodku. Tu podobnie jak w poprzednich spotkaniach dwa zwycięstwa zanotowali Canarinhos, jednak Polakom udało się przed własną publicznością wygrać jedną partię.

FINAL EIGHT

Do turnieju finałowego awansowało osiem ekip. Fakt organizowania turnieju finałowego uratował biało-czerwonych, gdyż ostatecznie uplasowali się na trzecim miejscu w grupie A i znaleźli się w finałowym składzie dzięki roli gospodarza. Zabrali tym samym miejsce Serbom, którzy zdobyli najmniej punktów spośród ekip z drugich miejsc w grupach i pożegnali się z Ligą Światową na fazie interkontynentalnej. Zatem w fazie finałowej rozgrywanej w gdańsko-sopockiej Ergo Arenie znalazły się następujące reprezentacje: Brazylia, Stany Zjednoczone, Polska (grupa A), Rosja, Bułgaria (grupa B), Argentyna (grupa C), Włochy i Kuba (grupa D).
Biało-czerwoni w Final Eight znaleźli się w grupie E, razem z Bułgarią, Włochami i Argentyną. Zmagania ekipa Andrei Anastasiego rozpoczęła od pojedynku z Bułgarią. Mecz ze zmiennym szczęściem obu ekip rozstrzygnąć musiał tie-break. Ostatecznie jednak zwycięstwo przypadło naszej reprezentacji. W trakcie piątego seta nastąpiło jednak osłabienie polskiego zespołu, gdyż kontuzji doznał Zbigniew Bartman, co wyłączyło go z dalszej gry w Lidze Światowej. Trener w trybie awaryjnym ściągnął więc na resztę turnieju Piotra Gruszkę. Drugiego dnia Polacy zmierzyli się z reprezentacją Włoch. Azzurri prowadzeni przez następcę Andrei Anastasiego – Mauro Berrutto nie pozostawiła Polakom złudzeń i pewnie wygrała w trzech setach. Było to jednak zaskakujące, ponieważ siatkarze z Półwyspu Apenińskiego nie wygrali żadnego innego spotkania w fazie finałowej. Przed ostatnim spotkaniem Polaków w grupie E, z reprezentacją Argentyny, sytuacja była jasna: by walczyć o medale biało-czerwoni muszą wygrać z Albicelestes jakimkolwiek stosunkiem setów. Ekipa Javiera Webera miała natomiast zapewniony awans z pierwszego miejsca w grupie niezależnie od wyniku spotkania z Polakami. Nie zamierzała jednak składać broni i odpuszczać tego meczu. Wynik rozstrzygnął dopiero tie-break, w którym lepsi okazali się biało-czerwoni i po raz trzeci w historii stanęli przed szansą zdobycia medalu Ligi Światowej.
W półfinale podopieczni Andrei Anastasiego spotkali się z Rosjanami. Ekipa Władimira Alekny okazała się jednak za silna dla Polaków, którym udało się w tym spotkaniu zwyciężyć tylko jedną partię. W drugim półfinale Brazylijczycy pewnie pokonali Argentyńczyków. Tak więc mecze o medale były ponownym spotkaniem par z fazy grupowej turnieju finałowego. Spotkanie o brązowy medal pomiędzy Polską a Argentyną miało jednak zupełnie inny przebieg, niż ich pojedynek dwa dni wcześniej. Biało-czerwoni, dla których był to trzeci „mały finał” w historii tym razem nie dali sobie wyrwać marzeń o medalu i zwyciężyli w trzech setach, po raz pierwszy w historii stając na najniższym stopniu podium Ligi Światowej! W finale natomiast pojedynek brazylijsko-rosyjski rozstrzygnął dopiero tie-break. Canarinhos ulegli Sbornej w piątym secie i nie obronili tym samym tytułu sprzed roku. Ekipa Władimira Alekny natomiast stanęła na najwyższym stopniu podium. Na dokładkę polskiego historycznej sukcesu dwóch naszych reprezentantów zostało uhonorowanych nagrodami indywidualnymi: najlepszym punktującym został Bartosz Kurek, a najlepszym libero – Krzysztof Ignaczak.

WYNIKI WSZYSTKICH SPOTKAŃ POLAKÓW:

Faza interkontynentalna:
27.05.2011 r.: Polska – Stany Zjednoczone 3:0 (25:20, 25:22, 25:19)
28.05.2011 r.: Polska – Stany Zjednoczone 0:3 (22:25, 19:25, 35:37)
04.06.2011 r.: Brazylia – Polska 3:0 (25:23, 26:24, 25:21)
05.06.2011 r.: Brazylia – Polska 3:1 (28:26, 23:25, 26:24, 25:23)
10.06.2011 r.: Portoryko – Polska 0:3 (21:25, 23:25, 14:25)
11.06.2011 r.: Portoryko – Polska 0:3 (22:25, 15:25, 21:25)
17.06.2011 r.: Stany Zjednoczone – Polska 0:3 (22:25, 19:25, 20:25)
18.06.2011 r.: Stany Zjednoczone – Polska 3:1 (25:21, 15:25, 25:18, 25:22)
24.06.2011 r.: Polska – Portoryko 3:1 (24:26, 28:26, 25:22, 25:17)
25.06.2011 r.: Polska – Portoryko 3:0 (25:19, 25:22, 25:20)
29.06.2011 r.: Polska – Brazylia 1:3 (23:25, 25:18, 16:25, 24:26)
30.06.2011 r.: Polska – Brazylia 0:3 (17:25, 14:25, 21:25)

Final Eight:
6.07.2011 r.: Polska – Bułgaria 3:2 (25:20, 23:25, 14:25, 25:22, 15:13)
07.07.2011 r.: Polska – Włochy 0:3 (15:25, 20:25, 20:25)
08.07.2011 r.: Polska – Argentyna 3:2 (18:25, 25:22, 25:20, 24:26, 15:13)
09.07.2011 r., PÓŁFINAŁ: Polska – Rosja 1:3 (22:25, 23:25, 25:22, 17:25)
10.07.2011 r., MECZ O 3. MIEJSCE: Polska – Argentyna 3:0 (25:18, 25:23, 25:22)

PODIUM LIGI ŚWIATOWEJ 2011:

1. ROSJA
2. BRAZYLIA
3. POLSKA

NAGRODY INDYWIDUALNE TURNIEJU FINAŁOWEGO LIGI ŚWIATOWEJ 2011:

MVP: Maksim Michajłow (Rosja)
Najlepszy blokujący: Maksim Michajłow (Rosja)
Najlepszy zagrywający: Dmitrij Muserskij (Rosja)
Najlepszy libero: Krzysztof Ignaczak (Polska)
Najlepszy rozgrywający: Luciano De Cecco (Argentyna)
Najlepszy punktujący: Bartosz Kurek (Polska)
Najlepszy atakujący: Theo Lopes (Brazylia)
Najlepszy przyjmujący: Murilo Endres (Brazylia)

SKŁAD REPREZENTACJI POLSKI:

Zbigniew BARTMAN, Michał BĄKIEWICZ, Piotr GRUSZKA, Krzysztof IGNACZAK, Jakub JAROSZ, Karol KŁOS, Grzegorz KOSOK, Michał KUBIAK, Bartosz KUREK, Marcin MOŻDŻONEK, Piotr NOWAKOWSKI, Michał RUCIAK, Paweł WOICKI, Paweł ZATORSKI, Łukasz ŻYGADŁO i trener Andrea ANASTASI.

MISTRZOSTWA EUROPY 2011
FAZA GRUPOWA

Do czesko-austriackich mistrzostw Europy Polacy przystępowali w roli obrońców tytułu. Choć wcale nie w roli faworytów, mimo medalu przywiezionego z Ligi Światowej. W fazie grupowej Polacy zmierzyli się w grupie D z Niemcami, Bułgarią i Słowacją. Swoje mecze rozgrywali w czeskiej stolicy – Pradze. Wszystkie pojedynki rozstrzygnęły się w czterech partiach. O ile z naszymi zachodnimi sąsiadami to my byliśmy górą, w spotkaniu z pozostałymi ekipami przegraliśmy. Oznaczało to konieczność rozegrania dodatkowego meczu – barażu o ćwierćfinał.

FAZA FINAŁOWA

Z Pragi Polacy przenieśli się do Karlowych Warów, gdzie czekali już gospodarze. Czechom udało się jednak ugrać tylko jedną partię, to ekipa Andrei Anastasiego po czterech setach schodziła z boiska zwycięska. Byliśmy dalej w grze! W ćwierćfinale biało-czerwoni ponownie zmierzyli się ze Słowakami, jednak w tym spotkaniu nie dali już swoim rywalom zwyciężyć nawet jednej partii. W półfinale na naszej drodze stanęli Włosi i tu ponownie nie pozostawili nam żadnych złudzeń. Trzysetowe zwycięstwo otworzyło ekipie Azzurrich drogę do walki o złoto, Polakom natomiast został tzw. finał pocieszenia, w którym stawką był brązowy medal. A po drugiej stronie siatki… Rosjanie, którzy niespodziewanie przegrali w tie-breaku z Serbami i również pożegnali się z szansą na finał! Pierwszy set padł łupem biało-czerwonych, Sborna jednak szybko odrobiła straty i był remis. Ekipa Andrei Anastasiego nie zamierzała jednak składać broni i z akcji na akcję grała coraz lepiej, by ostatecznie wygrać dwie kolejne odsłony i wywalczyć drugi w historii brązowy medal w turnieju o czempionat Starego Kontynentu! Mistrzami Europy natomiast zostali będący w fenomenalnej formie Serbowie, którzy potrzebowali do tego czterech partii w meczu z Włochami. Podczas dekoracji dla Polaków przypadła jedna nagroda indywidualna, którą otrzymał Bartosz Kurek, jako najlepszy zagrywający turnieju.

Faza grupowa:
10.09.2011 r.: Polska – Niemcy 3:1 (25:19, 25:20, 22:25, 25:22)
11.09.2011 r.: Polska – Bułgaria 1:3 (25:19, 22:25, 22:25, 23:25)
12.09.2011 r.: Polska – Słowacja 1:3 (25:23, 21:25, 18:25, 23:25)

Faza finałowa:
14.09.2011 r., BARAŻ O ĆWIERĆFINAŁ: Polska – Czechy 3:1 (25:23, 22:25, 31:29, 25:18)
15.09.2011 r., ĆWIERĆFINAŁ: Polska – Słowacja 3:0 (25:23, 25:17, 25:19)
17.09.2011 r., PÓŁFINAŁ: Polska – Włochy 0:3 (22:25, 21:25, 20:25)
18.09.2011 r., MECZ O 3. MIEJSCE: Polska – Rosja 3:1 (25:23, 18:25, 25:21, 25:19)

PODIUM MISTRZOSTW EUROPY 2011:

1. SERBIA
2. WŁOCHY
3. POLSKA

NAGRODY INDYWIDUALNE MISTRZOSTW EUROPY 2011:

MVP: Ivan Miljković (Serbia)
Najlepszy blokujący: Marko Podraščanin (Serbia)
Najlepszy zagrywający: Bartosz Kurek (Polska)
Najlepszy libero: Andrea Bari (Włochy)
Najlepszy rozgrywający: Dragan Travica (Włochy)
Najlepszy punktujący: Maksim Michajłow (Rosja)
Najlepszy atakujący: Maksim Michajłow (Rosja)
Najlepszy przyjmujący: Nikola Kovačević (Serbia)

Fabian DRZYZGA, Piotr GRUSZKA, Krzysztof IGNACZAK, Jakub JAROSZ, Karol KŁOS, Grzegorz KOSOK, Michał KUBIAK, Bartosz KUREK, Mateusz MIKA, Marcin MOŻDŻONEK, Piotr NOWAKOWSKI, Michał RUCIAK, Paweł ZATORSKI, Łukasz ŻYGADŁO i trener Andrea ANASTASI.

PUCHAR ŚWIATA 2011

Gdy mówimy Puchar Świata, w głowie mamy najcięższy fizycznie turniej siatkarski. W dwa tygodnie siatkarze mają do rozegrania jedenaście spotkań. W 2011 roku Polacy zakwalifikowani zostali na Puchar Świata dzięki przyznanej dzikiej karcie. Nagroda była niezwykle cenna – trzy najlepsze drużyny turnieju otrzymać miały bezpośredni awans na przyszłoroczne Igrzyska Olimpijskie w Londynie.
Pierwszą rundę Polacy otworzyli rewelacyjnie. Trzysetowe zwycięstwo z Kubą oraz wygrana w czterech partiach z Serbami i Argentyną plasowały biało-czerwonych w górnej części tabeli. W drugiej rundzie podopieczni Andrei Anastasiego przegrali po tie-breaku z reprezentacją Iranu, zainkasowali jednak punkt do tabeli, który jakże cenny okazał się w dalszej części turnieju. Spotkanie z gospodarzami – Japonią, Polacy również rozstrzygnęli na swoją korzyść po czterech setach. Następnym rywalem byli Chińczycy, którzy w starciu z naszą ekipą również zdołali ugrać tylko jednego seta. Miłym zaskoczeniem był pojedynek z Amerykanami, który trwał przysłowiową godzinę z prysznicem. Polacy od początku do końca dyktowali swoje warunki gry, którym ekipa Johna Sperawa nie była w stanie sprostać. Na koniec trzeciej rundy biało-czerwoni zwyciężyli w trzech partiach z reprezentacją Egiptu. Trzy ostatnie mecze natomiast to już ciężkie, pięciosetowe boje. Na początek czwartej rundy zmierzyliśmy się z Włochami. Ekipa Mauro Berruto wygrała dwie pierwsze partie, Polacy zdołali jednak doprowadzić do wyrównania, by ostatecznie wygrać w tie-breaku. Do awansu olimpijskiego brakowało nam zatem zaledwie jednego punktu! Jednak przed nami były spotkania z Brazylią i Rosją. Do meczu z Canarinhos biało-czerwoni przystąpili niezwykle skoncentrowani. Dwa pierwsze sety to podopieczni Andrei Anastasiego dyktowali warunki i zapewnili sobie przepustkę na igrzyska. Mecz jednak ostatecznie przegraliśmy, co bardzo zmniejszyło nasze szanse na wygranie całego turnieju. Przed ostatnim spotkaniem, z reprezentacją Rosji, wiadomo było, że żeby zdobyć Puchar Świata, potrzebujemy wygranej za trzy punkty. Nie udało się – Polacy finalnie przegrali z Rosją po tie-breaku i powtórzyli sukces sprzed czterdziestu sześciu lat zdobywając srebrny medal Pucharu Świata. Podczas dekoracji jedna nagroda indywidualna przypadła reprezentantowi biało-czerwonych – najlepszym blokującym turnieju został Marcin Możdżonek.