Ielts Essay About Business And Money How To Upload Resume To Seek On Iphone Dd Broadcasting Case Study Catching Fire Summary Chapter 19 Summary Of The Parable Of The Rooster Help Writing Esl Critical Analysis Essay On Founding Fathers

#VolleyNews: co nas czeka w PlusLidze w sezonie 2020/2021?

 

Przed każdym nadchodzącym sezonem PlusLigi kibice powtarzają, że będzie to wyjątkowa edycja. W tym roku trzeba przyznać ze zdwojoną siłą – nachodzący sezon będzie zdecydowanie jednym z najciekawszych sezonów naszej ligi ostatnich lat. I to z co najmniej dwóch powodów.

Po pierwsze – głód siatkówki. Zarówno ze strony kibiców, jak i samych zawodników. Zeszły sezon został przerwany w trakcie jego trwania przez koronawirusa. Nie zostały przyznane medale za Mistrzostwo Polski, nie wyłoniono zdobywcy Pucharu Polski a Jastrzębski Węgiel nie miał szansy na kontynuację wielkiej przygody w Lidze Mistrzów, w której to dotarł aż do ćwierćfinału, gdzie miał zmierzyć się z wielkim włoskim Trentino. Brak rozstrzygnięć jak i prawie półroczna przerwa od siatkówki sprawią, że każdy zawodnik będzie ze zdwojoną siłą i energią wracał na parkie, co będzie potęgowało poziom rozgrywek.

Drugim powodem, który przemawia za tym, że sezon będzie wyjątkowo interesujący są niezwykle silne transfery, jakie przeprowadziły plusligowe zespoły, co mogło być zaskoczeniem, gdyż teoretycznie budżety klubów były mniej lub bardziej ograniczone przez pandemię. Takie gwiazdy jak Sander, Bieniek, Drzyzga, Cebulj czy Loh do tej pory mogliśmy obserwować na zagranicznych parkietach. W tym roku będziemy mogli podziwiać ich zmagania już na plusligowych boiskach, co bez wątpienia jeszcze bardziej podniesie już i tak wysoki poziom ligi.

Czego możemy oczekiwać po nadchodzącym wielkimi krokami sezonie 2020/2021? Na pewno nie będzie to sezon, który zdominuje tylko jedna drużyna. Zespoły już na samym papierze wyglądają bardzo imponująco, co prawdopodobnie przełoży się na poziom gry. Przyjrzyjmy się w skrócie poszczególnym składom. 

ZAKSA Kędzierzyn-Koźle

Na pierwszy ogień – ZAKSA Kędzierzyn-Koźle. Zawodnicy pod wodzą Nikoli Grbicia mogą być niepocieszeni faktem, że ubiegły sezon nie został dokończony – przed jego końcem bowiem zajmowali pierwsze miejsce w tabeli. Po dłuższej nieobecności spowodowanej problemami zdrowotnymi do składu wraca były reprezentant kraju – Łukasz Kaczmarek. Po pierwszych grach kontrolnych widać, że zawodnik ten zmierza do swojej dawnej dyspozycji i ponownie będzie mógł dodać wiele do jakości swojej drużynie. Parę przyjmujących, podobnie jak w zeszłym roku będzie tworzył duet Kamil Semeniuk – Olek Śliwka. Grą będzie kierował świetny francuski rozgrywający Ben Toniutti. Na libero niezmiennie zobaczymy Pawła Zatorskiego. Zmiana zaszła na pozycji środkowego. Z zespołu po wielu latach odszedł Łukasz Wiśniewski, w miejsce którego z Bełchatowa przybył Kuba Kochanowski, któremu na środku towarzyszył będzie reprezentant USA David Smith. Skład uzupełnią Piotr Łukasik, Adrian Staszewski, Bartłomiej Kluth, Krzysztof Rejno, Rafał Prokopczuk, Filip Grygiel, Mateusz Zawalski i Korneliusz Banach.

Verva Warszawa Orlen Paliwa

Jednym z groźniejszych przeciwników dla ZAKSY będzie Verva Warszawa Orlen Paliwa. W drużynie w nadchodzącym sezonie znajdzie się aż czterech reprezentantów Polski. Na atak z Cuprum Lubin przyszedł Jakub Ziobrowski, zawodnik, który w juniorskiej kadrze pod wodzą trenera Pawlika zdobył wszystko co możliwe do zdobycia. Sporym osłabieniem było odejście Antoine Brizarda, w miejsce którego przyszedł hiszpański rozgrywający Angel Trinidad de Haro i to on będzie kierował grą zawodników Andrei Anastasiego. Parę przyjmujących stworzy duet prosto z kadry narodowej – Bartosz Kwolek i nowy nabytek z bełchatowskiej Skry –  Artur Szalpuk. Na środku niezmiennie zobaczymy Piotra Nowakowskiego i Andrzeja Wronę. Na pozycji libero będziemy nadal obserwować Damiana Wojtaszka. Skład uzupełnią: Jakub Kowalczyk, Igor Grobelny, Michał Superlak, Jan Fornal, Michał Kozłowski.

PGE Skra Bełchatów

PGE Skra Bełchatów w niedokończonym sezonie zajmowała 3 miejsce. Bełchatowianie prowadzeni przez trenera Mieszka Gogola to jeden z najbardziej utytułowanych zespołów PlusLigi, dziewięciokrotny Mistrz Polski i trzykrotny medalista Ligi Mistrzów. Za atak odpowiedzialny będzie nowy nabytek, najskuteczniejszy zawodnik minionego sezonu, Bartosz Filipiak, który przybył z gdańskiego Trefla. Uzupełnieniem tej pozycji będzie Dusan Petković, który już kolejny sezon będzie reprezentował barwy Skry. Na przyjęciu natomiast jeden z filarów reprezentacji USA – Taylor Sander, który razem z Miladem Ebadipourem stworzy jeden z bardziej ofensywnych duetów na tej pozycji. Bełchatowski środek będzie "biało-czerwony", gdyż każdy z trójki zawodników to reprezentant Polski – mowa o Karolu Kłosie, Norbercie Huberze i Mateuszu Bieńku, który został wypożyczony z włoskiej potęgi Cucine Lube Civitanova, aby zyskać więcej czasu na boisku i wywalczyć sobie miejsce w kadrze na przyszłoroczne Igrzyska Olimpijskie. Za rozegranie odpowiedzialny będzie ponownie Grzegorz Łomacz. Na libero natomiast – niezmiennie Kacper Piechocki. Skład uzupełnią: Sebastian Adamczyk, Milan Katić, Robert Milczarek, Mikołaj Sawicki i Mihajlo Mitić.

Jastrzębski Węgiel

Sporo zmian personalnych zaszło w drużynie Jastrzębskiego Węgla, którą poprowadzi Luke Reynolds. Na ataku zaprezentuje się Marokańczyk Mohammed Al Hachdadi. Za przyjęcie odpowiedzialny będzie Rafał Szymura, Tomasz Fornal oraz Yacine Louati. Piłki rozgrywał będzie kapitan zespołu, Niemiec Lukas Kampa. Środek to Jurij Gladyr i Łukasz Wiśniewski. Na libero kolejny sezon z rzędu zobaczymy Jakuba Popiwczaka. Drużyna bez wątpienia mogła być niepocieszona faktem przerwania zeszłego sezonu, gdyż w Lidze Mistrzów mieli się mierzyć w ćwierćfinale z Trentino, a fazie grupowej dwukrotnie pokonali wielki Zenit Kazań. Jednak może to ich napędzić do jeszcze większego działania w nowym sezonie.  Skład uzupełnią Michał Gierżot, Eemi Tervaportti, Michał Szalach, Patryk Cichosz – Dzyga oraz Szymon Biniek.

W tym miejscu warto zwrócić uwagę na to, że w nadchodzącym sezonie wyżej wymienione drużyny walczyć będą w turnieju Ligi Mistrzów. PGE Skra Bełchatów i ZAKSA Kędzierzyn Koźle trafiły do jednej grupy, gdzie zmierzą się z Lindemans Aalst oraz Fenerbahce HDI Istanbul. Zdecydowanie trudniejszą grupę wylosowała drużyna Vervy Warszawa, która będzie musiała rozegrać mecze z Leo Shoes Modena, Kuzbassem Kemerovo oraz Knack Roselare. Jastrzębski Węgiel natomiast swoje zmagania rozpocznie od rundy eliminacyjnej, gdzie ich przeciwnikami będą Stroitiel Mińsk oraz Dynamo Apeldoorn.

Aluron CMC Warta Zawiercie

Na mocne przebudowanie zdecydował się Aluron CMC Warta Zawiercie z trenerem Igorem Kolakoviciem na czele. Za atak, podobnie jak w zeszłym sezonie odpowiedzialni będą Grzegorz Bociek i Mateusz Malinowski. Na przyjęciu zobaczymy reprezentanta USA Garretta Muagututię wraz z Pawłem Halabą, który był mocnym punktem gdańskiego Trefla w minionym sezonie oraz Piotra Orczyka, byłego zawodnika PGE Skry Bełchatów. Na środku kolejna transferowa bomba – tym razem prosto z brazylijskiej kadry przybył Flavio Gualberto. Obok niego zaprezentuje się Patryk Niemiec oraz Patryk Czarnowski. Piłki rozgrywał będzie reprezentant Argentyny Maximiliano Cavanna, a na libero zobaczymy Michała Żurka. Skład uzupełnią Gorgi Gorgiew, Dominik Depowski, Krzysztof Andrzejewski, Marcin Kania.

Cerrad Enea Czarni Radom

Cerrad Enea Czarni Radom również dał sygnał, że chce zawalczyć o najwyższe cele w sezonie. Za grę w ataku odpowiedzialny będzie nowy nabytek, reprezentant kraju Dawid Konarski. Na przyjęciu vice-mistrz świata z reprezentacją Brazylii – Lucal Los oraz Brenden Sander, brat Taylora. Rozprowadzaniem piłek zajmie się Michał Kędzierski. Środek wzmocniony będzie przez reprezentanta Bułgarii – Wiktora Josifowa oraz Dawida Dryję. Na libero pokaże się Mateusz Masłowski. Skład uzupełnią Michał Ostrowski, Bartłomiej Grzechnik, Daniel Gąsior, Bartosz Zrajkowski, Artur Pasiński, Bartosz Firszt, Maciej Nowowsiak oraz Jakub Sadkowski. Trenerem, bez zmian, pozostanie Robert Prygiel.

Ślepak Malow Suwałki

Przejdźmy teraz do czarnego konia poprzedniego sezonu – drużyny Ślepska Malow Suwałki. Po bardzo dobrej grze apetyty na nową edycję są wygórowane. Na stanowisku trenera pozostał dobrze znany w naszym kraju Andrzej Kowal. W ataku niezmiennie obecny będzie Bartłomiej Bołądź, a jego zmiennik to Patryk Szwaradzki. Zmiany zaszły na pozycji przyjmującego – na boisku zamelduje się solidny już ligowiec Marcin Waliński, Tomas Rousseaux oraz Kevin Klinkenberg. Na rozegraniu nadal będziemy obserwować Joshuę Tuanigę. Środkiem rządzić będą Andreas Takvam oraz Łukasz Rudzewicz. Libero – Mateusz Czunkiewicz. Skład uzupełnią: Kacper Gonciarz, Cezary Sapiński, Paweł Filipowicz, Mateusz Sacharewicz oraz Jakub Rohnka.

Trefl Gdańsk

Bohaterem jednego z najgłośniejszych transferów PlusLigi była drużyna Trefla Gdańsk, która pozyskała Mariusza Wlazłego. Atakujący spędził w Bełchatowie 17 lat, podczas których zdobył dziewięć tytułów Mistrza Polski, wiele nagród indywidualnych oraz odnosił sukcesy z klubem na arenie europejskiej. Teraz dziesiąte mistrzostwo będzie chciał zdobyć właśnie z drużyną z Gdańska, prowadzonej przez jego przyjaciela Michała Winiarskiego. Za przyjęcie odpowiedzialni będą Bartłomiej Lipiński, Moritz Reichert oraz Mateusz Mika, który razem z Wlazłym i Winiarskim zdobywał Mistrzostwo Świata 6 lat temu. Na środku zobaczymy Pablo Crera, Bartłomieja Mordyla i Karola Urbanowicza. Rozgrywać będzie Marcin Janusz, natomiast libero pozostanie Maciej Olenderek. Skład uzupełnią Łukasz Kozub, Kewin Sasak, Mateusz Janikowski, Fabian Majcherski, Seweryn Lipiński oraz Jordan Zaleszczyk.

GKS Katowice

Przez moment sporo zamieszania działo się w drużynie GKS Katowice jednak w większości udało się dojść do porozumienia i zespół w dość podobnym składzie stanie do PlusLigowej walki. Na ataku oglądać będziemy byłego reprezentanta kraju – Jakuba Jarosza. W przyjęciu zobaczymy Adriana Buchowskiego i Kamila Krasowskiego. Na rozegraniu – Jan Firlej. Na środku zameldują się Jan Nowakowski, Miłosz Zniszczoł i Emanuel Kohut. Libero – niezmiennie – Dustin Watten. Skład uzupełnią Jakub Szymański, Wiktor Musiał, Sławomir Stolc, Jakub Nowosielski, Kamil Drzazga oraz Dawid Ogórek.

Indykpol AZS Olsztyn

Co w najbliższym sezonie pokaże Indykpol AZS Olsztyn kierowany przez dobrze znanego w Polsce trenera Daniela Castellaniego? Przez sezonem poczynił on kilka wzmocnień. W ataku zobaczymy Mistrza Świata z 2018 r. Damiana Schulza. Przyjmującymi będą Wojciech Żaliński oraz Ruben Schott. Na rozegranie z ZAKSY przybyli Przemysław Stępień oraz Kamil Droszyński ze Skry. Na środku zobaczymy Mateusza Porębę, Dmytra Teriomenkę oraz Dawida Wocha. Libero to Jędrzej Gruszczyński. Skład uzupełnią Javier Concepcion, Robbert Andringa, Jakub Czerwiński, Remigiusz Kapica oraz Jakub Ciunajtis.

KGHM Cuprum Lubin

Czy KGHM Cuprum Lubin będzie w stanie wejść do górnej części tabeli? Na pewno zrobią wszystko, co w ich mocy. W ataku zamelduje się Adam Lorenc, który piłki otrzymywał będzie od rozgrywającego Miguela Tavaresa. W przyjęciu zobaczymy Wojciecha Ferensa i Szymona Jakubiszaka. Parę środkowych stworzą Dawid Gunia oraz Bartłomiej Zawalski. Na libero zobaczymy nowy nabytek – Kamila Szymurę. Drużynę poprowadzi Marcelo Fronckowiak. Skład uzupełnią Kamil Maruszczyk, Daniel Muniz De Oliveira, Przemysław Smoliński, Ronald Jimenez, Mariusz Magnuszewski oraz Bartosz Makoś. 

MKS Będzin 

MKS Będzin w minionym sezonie najczęściej obecny był w dolnej części tabeli. Czy w tym roku trener Jakub Bednaruk sprawi, że drużyna dużo pewniej utrzyma się w lidze? Atakować będzie Rafał Faryna, który piłki otrzyma od rozgrywającego Łukasza Makowskiego lub Thiago Veloso. Na środku zameldują się Tomasz Kalembka, Artur Ratajczak oraz Bartosz Gawryszewski. Libero to Szymon Gregorowicz. Za przyjęcie odpowiedzialni będą Rafał Sobański i Fabio Rodrigues. Skład uzupełnią: Wiktor Haduch, Kacper Bobrowski, Bartosz Schmidt, Jose Ademar Santana oraz Michał Godlewski.

Stal Nysa

Rola beniaminków nigdy nie jest najłatwiejsza, jednak zawsze chcą oni pokazać pozostałym zespołom, że nie sprzedadzą łatwo skóry. Tegorocznym nowicjuszem w PlusLidze będzie Stal Nysa, której jednak skład wcale nie wygląda na beniaminka. W jej szeregach zobaczymy bowiem kilku dawnych i obecnych reprezentantów Polski. Pierwszym z nich będzie Zbigniew Bartman, którego obejrzymy na przyjęciu obok Łukasza Łapszyńskiego. Na środku zobaczymy Bartłomieja Lemańskiego oraz Macieja Zajdera. Piłki rozgrywać będzie Marcin Komenda. Za atak odpowiedzialni będą Łukasz Kaczorowski oraz Wassim Ben Tara. Jako libero – weteran polskich boisk – Michał Ruciak. Trenerem będzie dawny zawodnik Krzysztof Stelmach. Skład uzupełnią Kamil Długosz, Bartosz Bućko, Moustapha M’Baye, Kamil Dembiec, Mariusz Schamielewski oraz Patryk Szczurek.

Asseco Resovia Rzeszów

Nie bez powodu Asseco Resovię Rzeszów zostawiłem na koniec. Kolejny rok z rzędu tworzą drużynę wyjątkowo mocną na papierze, jednak czy przeniesie się to na sukcesy klubowe? Ostatnie sezon były, delikatnie mówiąc, niezbyt udane. Mimo głośnych nazwisk w zespole nie było tam jedności co przekładało się na brak dobrych wyników. Jak będzie w tym sezonie? Widać, że narodził się pomysł na ciekawą drużynę. Trenerem został trener Alberto Giuliani, który odnosił sukcesy z reprezentacją Słowenii. Wraz z nim ze słowiańskiej kadry do drużyny z Podpromie przybył świetny przyjmujący Klemen Cebulj, obok którego na tej pozycji obserwować będziemy Nicolasa Szerszenia oraz Rafała Buszka. Za rozegranie odpowiedzialny będzie jeden z najlepszych na tej pozycji – Fabian Drzyzga, który po bardzo udanym sezonie w rosyjskim Lokomotiwie Nowosybirsk nie został wzięty pod uwagę przez klub przy budowaniu składu na nowy sezon, więc postanowił wzmocnić rzeszowski zespół. Na atak przybył solidny Karol Butryn. Środek siatki wypełnią Grzegorz Kosok, Piotr Hain oraz Bartłomiej Krulicki. Na pozycji libero zobaczymy Michała Poterę, który w zeszłym sezonie jeszcze w barwach MKS Będzin pokazał wysoką dyspozycję. Skład uzupełnią: Damian Domagała, Paweł Woicki, Jeffrey Jendryk, Bartosz Mariański, Robert Taht oraz Timo Tammemaa. Ewidentnie więc widać, że drużyna ma zawodników do wielkiego grania. Czy Resovia wróci na swój dawny poziom? Mam nadzieję, że tak. Wszyscy pamiętamy, jak jeszcze niedawno rzeszowska drużyna była jedną z czołowych w Polsce jak i w Europie. 

Tak prezentuje się sytuacja kadrowa na sezon 2020/2021. Już czytając o tych wielkich nazwiskach i głośnych transferach apetyt na oglądanie rywalizacji znacząco rośnie. Kto zostanie Mistrzem Polski a kto wzniesie Puchar Kraju? Czy polskie zespoły odniosą sukces w Lidze Mistrzów? Która drużyna okaże się czarnym koniem rozgrywek, a która zdecydowanie zawiedzie kibiców? W jakiej ilości fanatycy siatkówki będą mogli wspierać swoje drużyny z trybun? Przed startem PlusLigi rodzi się wiec pytań, na które za kilka miesięcy będziemy mogli sobie odpowiedzieć. Dziś jednego tylko jesteśmy pewni – to będzie niezwykle emocjonujący sezon!

źródło: informacje własne
fot: Anna Skowrońska

Komentarze
No votes yet.
Please wait...
Maciej Dziedzic

Maciej Dziedzic

Siatkówka towarzyszy mi już od 15 lat, radość sprawia mi zarówno gra z przyjaciółmi, jak i emocje przeżywane z trybun podczas meczów, na które staram się regularnie jeździć. Na codzień studiuję prawo, a w wolnych chwilach lubię pograć na pianinie oraz perkusji. Dołączenie do zespołu Volleyworld było świetną decyzją!