Międzynarodowy Turniej Beskidy 2017 dla GKS-u Katowice

XVI edycja Turnieju Beskidy pod patronatem Prezydenta Miasta Bielska – Białej tradycyjnie odbyła się w Hali pod Dębowcem, gdzie swoje mecze domowe w PlusLidze rozgrywa BBTS.

W tym roku oprócz gospodarzy, w turnieju mogliśmy zobaczyć GKS Katowice, czeski VK Ostrava, a także VKP Bystrina SPU Nitra. Rozgrywane w piątek mecze półfinałowe pomiędzy GKS-em Katowice i VKP Bystriną SPU Nitrą a drugim pojedynkiem między BBTS-em Bielsko – Biała i VK Ostravą ostatecznie wyłoniły dwóch finalistów, którymi zgodnie z oczekiwaniami zostały dwa polskie kluby. Zarówno bowiem BBTS jak i GKS Katowice nie mieli żadnych problemów, aby pokonać swoich zagraniczych rywali. Dla BBTS-u była to również znakomita okazja, aby po raz pierwszy sprawdzić nowych zawodników i dokonać wielu rotacji w składzie przez trenera bielszczan Rostislava Chudika.

Wyniki meczów połfinałowych:

GKS Katowice – VKP Bystrina SPU Nitra 3:1 (25:16, 26:24, 22:25, 25:20)

BBTS Bielsko-Biała – VK Ostrava 3:0 (25:22, 25:16, 25:17)

Drugi dzień rywalizacji przyniósł rozgrzygnięcia, w których wyłoniono 3. zespół XVI Turnieju Beskidy 2017, a także jego zwycięzce. Ostatecznie w meczu o najniższy stopień podium pomiędzy VKP Bystriną SPU Nitrą, a VK Ostravą lepszym okazał się zespół ze Słowacji, który w trzech setach pokonał czeską ekipę. Drużyna VKP Bystrina SPU Nitra zachowała w decydujących momentach więcej konsekwencji w grze, dlatego też to właśna ona mogła cieszyć z finalnego sukcesu osiągniętego w Bielsku – Białej. Najbardziej emocjonującym jednak pojedynkiem w czasie trwania całego turnieju był mecz finałowy, w którym doszło do starcia pomiędzy dwoma rywalami z plusligowych parkietów – GKS-u Katowice i BBTS-u Bielsko – Biała. Mecz był bardzo wyrównany, a o zwycięstwie decydowały detale. W pierwszym secie niewątpliwym kluczem do wygranej była dla katowiczan zagrywka, z którą podopieczni Rostislava Chudika nie mogli sobie poradzić. Z kolei w drugiej partii losy spotkania odwróciły się i do głosu doszli gospodarze, którzy narzucając swoje warunki gry, pewnie wygrali tą odsłonę 25:21. Przebieg zarówno trzeciego jak i czwartego seta był bardzo podobny, gdyż oba zespoły prowadziły ze sobą zaciętą walkę punkt za punkt. Jednak w decydujących momentach siatkarze z Bielska – Białej popełnili więcej błędów, co zostało błyskawicznie wykorzystane przez GKS, który prezentując bardzo konsekwetną postawę, przechylił szalę zwycięstwa w tym spotkaniu na swoją korzyść wygrywając go ostatecznie 3:1.