Sada Cruzeiro Klubowym Mistrzem Świata!

tumblr_nvdx0v4nzp1uqqhy8o1_250Brazylijski zespół po raz drugi w historii odnosi zwycięstwo w finale imprezy goszczącej najlepsze kluby siatkarskie globu. Również po raz drugi o końcowy sukces siatkarze Sada Cruzeiro toczyli walkę przeciwko drużynie z Rosji. Tym razem wyższość gospodarzy uznać musiał zwycięzca tegorocznej Ligi Mistrzów – Zenit Kazań.

Finał

Od samego początku oba zespoły prezentowały bardzo wyrównany poziom, systematycznie wymieniając się zdobywanymi punktami. Dopiero w połowie pierwszego seta zawodnicy z Kazania objęli dwupunktowe prowadzenie, którego nie zdołali na długo zachować. Podobnie jak w poprzednich meczach, pierwsze skrzypce w szeregach Sada Cruzeiro odegrał Yoandy Leal prowadząc swoich kolegów do pewnej wygranej w pierwszej partii spotkania dzięki doskonałej grze na lewym skrzydle i perfekcyjnym przyjęciom mocnych zagrywek rywali.

Druga odsłona meczu pokazała sportowe zacięcie zespołu Władimira Alekny, czego dowodem było mocne rozpoczęcie spotkania, skutkujące utrzymaniem wysokiego prowadzenia do samego końca seta. Kluczową rolę po stronie gości spełnił 20-letni atakujący Wiktor Poletajew, skutecznie punktując i operując serwisem.

Set numer trzy przyniósł zdecydowanie najwięcej emocji. Kluby naprzemiennie prowadziły i odrabiały straty. Po stronie Kazania zabrakło równorzędnej dla Leala odpowiedzi w ataku, czego przyczyną była słaba dyspozycja Maksima Michajłowa. Sada Cruzeiro dzięki lepszej organizacji gry i doskonałemu rozegraniu Williama Arjony, z którego skutecznie korzystali Leal i przyjmujący Filipe Ferraz, decydując o ostatecznym zwycięstwie w trzeciej partii meczu.

Ostatnia odsłona spotkania, a szczególnie jej start, była bardzo wyrównana. Kluczowy moment dla Sada Cruzeiro nastąpił przy stanie 14:11, kiedy to siatkarze Mendeza zaczęli sukcesywnie budować wynik po swojej stronie i trzymali się bezpiecznego wyniku do samego końca meczu, kończąc blisko dwugodzinny finał stanem 3:1.

Wynik finału:

Sada Cruzeiro – Zenit Kazań 3:0 (25:20, 21:25, 27:25, 25:21)

Mecz o trzecie miejsce

Mecz o trzecie miejsce rozstrzygnął się dopiero w tie-breaku. UPCN San Juan trafił na dużą przeszkodą w postaci dobrze spisującego się po stronie Paykanu Teheran, Amira Ghafoura. Na całe szczęście dla argentyńskiego zespołu, dobrą dyspozycję w ataku odwzajemnił solidny Nikołaj Uczikow, który uzbierał 21 punktów tym elementem gry. Nie można tego powiedzieć biorąc pod uwagę przyjęcie, gdyż na tej pozycji niekwestionowanym liderem był zawodnik z TeheranuFarhad Ghaemi.

Mimo bardzo wyrównanego spotkania to siatkarze UPCN San Juan cieszyli się ostatecznym sukcesem. Zawodnicy argentyńskiego klubu zrewanżowali się na drużynie Amira Ghafoura za spotkanie grupowe, w którym Paykan Teheran zwyciężył 3:0. Rewanż ten kosztował ich brązowy medal mistrzostw.

Wynik meczu o trzecie miejsce:

UPCN San Juan – Paykan Teheran 3:2(21:25, 22:25, 25:20, 25:23, 16:14)

Nagrody Indywidualne:

MVP – Yoandy Leal (Sada Cruzeiro)

Najlepszy atakujący – Maksim Michajłow (Zenit Kazań)

Najlepsi środkowi – Nikołaj Nikołow (Paykan Teheran) i Aleksandr Gucaluk (Zenit Kazań)

Najlepsi przyjmujący – Wilfredo Leon (Zenit Kazań) i Todor Aleksiew (UPCN San Juan)

Najlepszy libero – Sergio Nogueira (Sada Cruzeiro)

Najlepszy rozgrywający – William Arjona (Sada Cruzeiro)

Źródło: fivb.org, clubworldchampionships.2015.men.fivb.com/opracowanie własne

Karolina Siemińska

Studiuję dietetykę w Bydgoszczy i moim celem jest połączenie zawodu z pasją - czyli ze sportem, do którego miłością zaraził mnie tata. Przez wiele lat uprawiałam kilka dyscyplin z siatkówką włącznie, jednak obecnie wolę śledzić poczynania innych ;)