#Road2Tokyo: Znamy finalistów kwalifikacji europejskich!

 

Kwalifikacje europejskie do Igrzysk Olimpijskich Tokio 2020 są już w decydującej fazie. Dzisiaj w Berlinie odbyły się spotkania półfinałowe, które wyłoniły dwóch finalistów tego turnieju. Już jutro o bilet do Japonii powalczą zespoły Francji i Niemiec. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółowymi wynikami półfinałów oraz przebiegiem tych pojedynków.

Pierwszym z półfinałowych starć europejskiego turnieju kwalifikacyjnego, był mecz pomiędzy wicemistrzem Europy, Słowenią i czwartą drużyną tej imprezy, Francją. Bardzo dobrze to spotkanie rozpoczęli podopieczni Alberto Giulianiego, którzy nie dali żadnych szans swojemu przeciwnikowi w inauguracyjnej partii, wygrywając ją z ogromną przewagą punktową (25:13). Choć w drugiej odsłonie walka pomiędzy zespołami była już bardziej wyrównana, to jednak Słoweńcy ostatecznie potwierdzili swoją dyspozycję, pokonując Trójkolorowych 25:22. Sytuacja uległa jednak zmianie w trzecim secie, w którym wicemistrzowie Europy zaczęli popełniać błędy, co wykorzystali francuscy zawodnicy i przedłużyli ten pojedynek (25:14). Francuzi nie poprzestali na wygranej w trzeciej partii i zachowując szanse na awans do finału, zwyciężyli również w czwartej odsłonie, doprowadzając tym samym do tie-breaka (25:21). W decydującej, piątej partii w każdym elemencie przeważali Trójkolorowi, którzy zwyciężyli 15:9, a tym samym odwrócili losy meczu i dostali się do finału turnieju. Po stronie zespołu Francji, najlepiej punktującym zawodnikiem był Jean Patry, który zdobył dla swojej drużyny 22 "oczka", zaraz za nim uplasował się Earvin Ngapeth z dorobkiem 18 punktów. Z kolei w ekipie Słowenii najlepszy okazał się Tonček Štern (20 punktów) oraz Tine Urnaut (14 punktów).

W drugim półfinale reprezentacja gospodarzy zmierzyła się z Bułgarią. W pierwszym secie spotkania widoczna była lepsza gra Niemiec, jednak Bułgarzy stawiali twarde warunki swoim rywalom, ostatecznie prowadzenie w meczu objęli podopieczni Andrei Gianiego (25:20). W drugiej partii przewagę szybko wypracowali gospodarze, jednak została ona zniwelowana przez kadrę Bułgarii, po czym Niemcy ponownie odbudowali swój dorobek punktowy, aby znów oddać kilka "oczek" z rzędu przeciwnikowi. W ostatnich akcjach lepsi jednak okazali się niemieccy zawodnicy, którzy wygrali 25:23. W trzeciej odsłonie, gra Bułgarów uległa znacznej poprawie i to oni przez większość seta utrzymywali kilkupunktową zaliczkę. Bułgarska drużyna zwyciężyła 25:20 i przedłużyła tym samym losy pojedynku. W czwartej partii nie zabrakło emocji, bowiem zespoły toczyły między sobą wyrównaną walkę, jednak w końcówce to Niemcy lepiej udźwignęli presję i wygrali 25:23, awansując tym samym do finału turnieju kwalifikacyjnego. Do zwycięstwa, reprezentację Niemiec poprowadził György Grozer, który zapisał na swoje konto 17 punktów, drugim najlepiej punktującym po stronie gospodarzy został Denys Kaliberda (15 punktów). W przegranej ekipie Bułgarii, liderem był Tsvetan Sokolov z 18 "oczkami" i Viktor Yosifov (14 punktów).

DATA GODZINA REPREZENTACJA WYNIK REPREZENTACJA
09.01.2020 r.
(czwartek)
17:00 Słowenia 🇸🇮 
2:3
(25:13, 25:22, 14:25, 21:25, 9:15)
Francja 🇫🇷
20:10 Bułgaria 🇧🇬
1:3
(20:25, 23:25, 25:20, 23:25)
Niemcy 🇩🇪

źródło: informacje własne / volleyball.coqt.2020.fivb.com/cev-men – opracowanie własne
fot. Daria Jańczyk (VOLLEYWORLD / Daria Jańczyk Photography)

Komentarze
No votes yet.
Please wait...
Agnieszka Sikora

Agnieszka Sikora

Zakochana w siatkówce - kibicowanie jest dla mnie jak powietrze, nie potrafię bez tego żyć. Początkująca dziennikarka lubująca się we włoskiej kuchni. Studentka pedagogiki zafascynowana podróżami, marząca o zobaczeniu Hiszpanii i Włoch.