#PlusLiga: VERVA Warszawa ORLEN Paliwa – podsumowanie sezonu 2019/2020

 

Po kapitalnym sezonie i historycznym wicemistrzostwie Polski nad stołecznym klubem zawisły czarne chmury. Problemy finansowe właściciela klubu – ONICO S.A. oraz złożony wniosek o upadłość spowodowały, że w kuluarach coraz głośniej mówiło się o całkowitym wycofaniu Warszawy z rozgrywek plusligowych. Ostatecznie stołeczni otrzymali licencję na grę w Pluslidze występując pod nazwą PROJEKT Warszawa, a 19 listopada 2019 roku ogłoszono, że klubowi udało się pozyskać nowego sponsora, tym samym występował będzie pod nazwą VERVA Warszawa ORLEN Paliwa. Jak spisywała się w tym sezonie stołeczna ekipa pod wodzą nowego trenera? Zapraszamy na podsumowanie sezonu w wykonaniu warszawskiej drużyny.

PRZED SEZONEM

Już przed zakończeniem ubiegłego sezonu wiadomo było, że z klubem pożegna się duet trenerski Stephane Antiga i Fabio Storti. W ich miejsce zakontraktowano Andreę Anastasiego wraz z jego dwoma dotychczasowymi asystentami – Karolem Rędziochem i Piotrem Grabanem. Co za tym idzie, włoski szkoleniowiec sprowadził do Warszawy trzech zawodników z gdańskiej drużyny – rozgrywającego Michała Kozłowskiego w miejsce Konrada Buczka, a także dwóch środkowych – Piotra Nowakowskiego i Patryka Niemca za Jana Nowakowskiego i Kanadyjczyka Grahama Vigrassa. Z klubem pożegnał się Nikołaj Penczew, a Mateusz Janikowski został wypożyczony do Trefla Gdańsk. W ich miejsce zakontraktowano Kevina Tillie oraz Igora Grobelnego, który miał okazję współpracować z Andreą Anastasim grając w reprezentacji Belgii. Z klubem rozstali się również dwaj atakujący – Sharone Vernon-Evans oraz Bartosz Kurek, którzy obrali włoski kierunek. Podpisując kontrakt z białoruskim atakującym Arturem Udrysem klub poinformował o zamknięciu składu na nadchodzący sezon. Z uwagi jednak na wspomniane problemy finansowe, ostatecznie w stołecznej ekipie doszło jeszcze do kilku zmian. Przed sezonem kontrakt z klubem podpisał Belg Bram van den Dries, jednak w związku z ofertą z Korei Południowej, na wniosek siatkarza umowa z klubem została rozwiązana za porozumieniem stron. W jego miejsce pozyskano Jana Króla. Ponadto w trakcie ubiegłego sezonu kontrakt z klubem przedłużył Piotr Łukasik, który po informacji o niepewnej sytuacji finansowej klubu rozwiązał umowę za porozumieniem stron. Zastąpił go Jan Kopyść z warszawskiego „Metra”, który ostatecznie zamknął skład zespołu.

SEZON 2019/2020

VERVA Warszawa ORLEN Paliwa sezon zainaugurowała 23 października 2019 roku w Arenie Gliwice, gdzie zmierzyła się z Grupą Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle w meczu o Superpuchar Polski. Mistrzowie Polski jednak potrzebowali tylko czterech partii, by zdobyć trofeum. 
Na ligowych parkietach stołeczni siatkarze spisywali się rewelacyjnie. Z rozegranych 23 spotkań podopieczni Andrei Anastasiego przegrali zaledwie trzy wyjazdowe mecze: z PGE Skrą Bełchatów, Cerradem Enea Czarnymi Radom i ostatnie spotkanie w tym przedwcześnie zakończonym sezonie – z Treflem Gdańsk. Co ciekawe, tylko cztery pojedynki zakończyły się podziałem punktów między stołeczną ekipą, a jej przeciwnikami: Aluronem Virtu CMC Zawiercie, Grupą Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle i dwukrotnie z GKS-em Katowice. W pozostałych spotkaniach warszawscy siatkarze zgarniali komplet punktów i przez większą część sezonu byli liderami tabeli. Ostatecznie na koniec sezonu różnicą dwóch punktów uplasowali się na drugiej pozycji. W międzyczasie rozegrali również spotkanie ćwierćfinałowe w ramach Pucharu Polski, przeciwko Lechii Tomaszów Mazowiecki, które wygrali w trzech partiach.
VERVA Warszawa ORLEN Paliwa zadebiutowała również w Lidze Mistrzów. W wyniku losowania stołeczny klub znalazł się w grupie D razem z włoską Sir Sicomą Monini Perugią, francuskim Tours VB oraz portugalską, Benficą Lizbona, która do Ligi Mistrzów awansowała z rundy eliminacyjnej. W swoim debiutanckim meczu przeciwko mistrzom Francji ekipa Andrei Anastasiego odniosła trzysetowe zwycięstwo we własnej hali. Tydzień później jednak niespodziewanie ulegli na wyjeździe mistrzom Portugalii w czterech partiach. Również tylko jedną odsłonę udało się stołecznym siatkarzom urwać podopiecznym Vitala Heynena. W rundzie rewanżowej warszawianie zwyciężyli bez straty seta z lizbońską Benficą, przegrali jednak pojedynki z pozostałymi ekipami i ostatecznie zakończyli swoje europejskie zmagania na fazie grupowej, plasując się na trzecim miejscu.

CO DALEJ?

Po przedwcześnie zakończonych rozgrywkach trwa budowanie składu na przyszły sezon. Z klubem pożegnał się już rozgrywający Antoine Brizard. Zastąpi go reprezentant Hiszpanii Ángel Trinidad de Haro. Jak potwierdził Andrea Anastasi, swój ostatni mecz w barwach stołecznego klubu rozegrali również przyjmujący Kevin Tillie i atakujący Artur Udrys. Wiadomo też, że swoje kontrakty przedłużyli Igor Grobelny i Bartosz Kwolek.

źródło: informacje własne
fot. Daria Jańczyk (VOLLEYWORLD / Daria Jańczyk Photography)

Komentarze
No votes yet.
Please wait...
Anna Maria Węglicka

Anna Maria Węglicka

Pochodzę z Przasnysza, jednak od kilku lat mieszkam w Warszawie, gdzie pracuję i narzekam na niedosyt siatkarskich wydarzeń ;) Pasją do siatkówki zaraził mnie mój Dziadek. W tej dyscyplinie sportu najbardziej interesuje mnie historia reprezentacji Polski, nie wyobrażam sobie też, by po meczu nie zajrzeć w "cyferki", czyli statystyki z rozegranego spotkania. Na co dzień nie potrafiłabym funkcjonować bez przyjaciół, muzyki, dobrej książki czytanej wieczorem i kawy ;) Z VOLLEYWORLDem związana jestem od jego powstania. I chociaż początkowo byłam dość sceptycznie nastawiona do tego pomysłu, teraz przyznaję, że była to jedna z najlepszych decyzji w moim życiu :)