#MistrzostwaEuropy: Po 14 latach zagramy w wielkim Finale

Po nerwowym meczu biało-czerwoni zameldowali się w finale Mistrzostw Europy. Polacy w czterech setach pokonali reprezentacje Słowenii. Po 14. latach awansowali do wielkiego finału i stanął przed szansą zdobycia złotego medalu ME. 

Polacy przenieśli się do Rzymu, aby rozegrać mecze fazy medalowej. W półfinale po drugiej stronie siatki stanął bardzo niewygodny przeciwnik, który już wiele razy wykluczył nas z walki o złoto. Mowa oczywiście o reprezentacji Słowenii. Wilfredo Leon ze skrzydła i zaczynamy Półfinał od wygranej akcji. Początek meczu toczył się punkt za punkt, co zapowiadało jak trudne to będzie spotkanie, a dwa punkty to była największa przewaga, jaką mógł osiągnąć jeden czy drugi zespół. Podczas całego turnieju Polacy dominowali w elemencie bloku i już podczas pierwszego seta półfinałowego spotkania padł setny blok naszej reprezentacji podczas Mistrzostw Europy. Jego autorem był Wilfredo Leon, który zanotował kolejny świetny występ. Biało-czerwoni mieli duże problemy, z czego wynikała nerwowa gra i aż 8 błędów w zagrywce, co ostatecznie złożyło się na porażkę w pierwszym secie (23:25). Nerwowy początek drugiej partii pozwolił Słowenii zbudować cztery punkty przewagi (2:6), ale nie trwało to długo. Słoweńcy też się mylili, gdy w polu zagrywki pojawił się Leon (6:6). Drugi set przybrał zupełnie inny przebieg, zdecydowanie pewniejsza gra naszych reprezentantów dała nam zwycięstwo (25:21). Trzecia partia przebiegała niestety pod znakiem kontuzji podstawowego rozgrywającego Słoweńców. Lekko wybici z rytmu przeciwnicy próbowali wrócić do gry, ale pojawiły się błędy, które pozwoliły biało-czerwonym zbudować przewagę i pewnie zmierzać do objęcia prowadzenia w całym spotkaniu (25:20).  W czwartym secie mogliśmy oglądać lekko zrezygnowanych Słoweńców. Polacy zdobyli sześć punktów z rzędu, wychodząc na prowadzenie (17:12) i ostatecznie wygrali w całym meczu 3:1 i zameldowali się po raz pierwszy od 2009 roku w finale Mistrzostw Europy. 

W sobotę (tj.16.09) Polacy zmierzą się o godz.21:00 z gospodarzami finału — reprezentacją Włoch w walce o złoto Mistrzostw Europy 2023! 

DATA
GODZINA
REPREZENTACJA
WYNIK
REPREZENTACJA
14.09.2023 r.
(czwartek) 
18:00
Polska 🇵🇱
3:1
(23:25, 25:21, 25:20; 25:21)
Słowenia 🇸🇮
 
źródło: informacja własna /  fot. Julia Roik (VOLLEYWORLD)
Zuzanna Juszczyk

Zuzanna Juszczyk

Studentka Dziennikarstwa, która przyjechała do Krakowa spełniać swoje marzenia. Pasjonatka wielu dyscyplin sportowych, a w szczególności siatkówki, która już od wielu lat ma szczególne miejsce w moim sercu. Uwielbiam rozmawiać i poznawać nowych ludzi oraz czerpać z życia pełnymi garściami.