An Essay Is Like A Journey I Have Made Popular Ghostwriting Site For School Library Circulation Clerk Resume What Is Assignment Of Mortgage

#MemoriałWagnera: Czas zakończyć odliczanie!

 

Już jutro Kraków po raz pierwszy w tym roku zamieni się w stolicę siatkówki. Wystartuje wówczas najbardziej prestiżowy towarzyski turniej – XV Memoriał Wagnera. Warto zwrócić uwagę, co o memoriale powiedzą nam liczby. Zróbmy więc sobie taki "Final countdown", powtarzając za tytułem pewnej piosenki i w jego myśl odliczmy wspólnie. Rzecz jasna od 15! Zapraszamy na krótki zbiór ciekawostek dotyczących Memoriału Wagnera.

– 15 – Tyle lat upłynęło od śmierci Huberta Jerzego Wagnera

Z pełną stanowczością stwierdzam, że nie ma chyba w Polsce kibica siatkówki, który nie znałby tak wybitnej postaci, jaką był Hubert Jerzy Wagner. Bardzo dobry siatkarz, wybitny trener. Jako zawodnik czterokrotnie stawał na najwyższym stopniu podium mistrzostw Polski z AZS-AWF Warszawa (lata: 1963, 1965, 1966, 1968), zdobył również brązowy medal Mistrzostw Europy w Turcji (1967 r.). Znalazł się także w składzie reprezentacji Polski na Igrzyska Olimpijskie w Meksyku w 1968 roku (pierwszy występ Polaków na IO, 5. miejsce). Jako trener zdobył mistrzostwo Polski z Legią Warszawa w 1983 roku. Popularny „Kat” zasłynął jednak przede wszystkim z sukcesów reprezentacyjnych. „Interesuje mnie tylko złoto” powiedział wylatując do kanadyjskiego Montrealu na Igrzyska Olimpijskie. Wiedział, co mówi, wszak pod jego sterami Polacy byli już ówczesnymi Mistrzami Świata (Meksyk, 1974 r.). I słowa dotrzymał. Reprezentacja Polski zdobyła wówczas jedyny jak dotąd medal Igrzysk Olimpijskich.

Zginął w wypadku samochodowym 15 lat temu, 13 marca 2002 roku. Bezpośrednią przyczyną był zawał serca.

– 14 – Tyle edycji Memoriału Wagnera odbyło się do tej pory

Dla uczczenia pamięci tego wybitnego trenera, w styczniu 2004 roku, powstała Fundacja Huberta Jerzego Wagnera. Wcześniej jednak, bo już w kilkanaście miesięcy po śmierci „Kata” późniejsi członkowie Fundacji zorganizowali Memoriał Huberta Jerzego Wagnera. Ten towarzyski turniej reprezentacyjny jest obecnie uważany za najbardziej prestiżowy na świecie. To, co jest charakterystyczne w Memoriale, to fakt, iż z reguły odbywa się on bezpośrednio przed przygotowaniami do najważniejszej imprezy konkretnego sezonu reprezentacyjnego. Dotychczas odbyło się 14 edycji turnieju, a tegoroczny Memoriał będzie sprawdzianem reprezentacji Polski przed nadchodzącymi Mistrzostwami Europy.

– 13 – Tyle razy na podium stawała reprezentacja Polski

Na czternaście jak dotąd edycji memoriału, tylko raz reprezentacja Polski znalazła się poza podium. Miało to miejsce w 2011 roku, a nasi siatkarze zajęli ostatnie, 4. miejsce. Co ciekawsze „chwilę” wcześniej zdobyli pierwszy w historii medal Ligi Światowej (brąz), a „chwilę” później – brąz Mistrzostw Europy oraz srebro Pucharu Świata i przepustkę olimpijską na IO w Londynie.

Oprócz IX edycji, Polacy zawsze kończyli z medalem. W pozostałych 13 edycjach trzykrotnie zdobyli brąz – w 2007, 2010 i 2016 roku, a czterokrotnie srebro – w 2003, 2004, 2005 i 2014 roku. Najwięcej, bo sześć razy, reprezentacja Polski stawała na najwyższym stopniu podium, wygrywając Memoriał Wagnera – w 2006, 2008, 2009, 2012, 2013 i 2015 roku.

– 12 – Tyle miejsc ma obecnie klasyfikacja medalowa Memoriału Wagnera

Skoro już o medalach mowa… Na wielu uczestników Memoriału w historii, osiemnastu reprezentacjom udało się zdobyć co najmniej jeden medal. Łącznie jednak klasyfikacja generalna ma 12 miejsc. Pierwszą lokatę zajmuje Polska, której ilość medali wskazana została w poprzednim punkcie końcowego odliczania. Na drugim miejscu znajduje się Rosja z czterema krążkami, mając po dwa złota i srebra. Podium zamyka Holandia, która posiada w swoim dorobku pięć medali – dwa złota, srebro i dwa brązy. Trzy medale, po jednym z każdego kruszcu, zdobyła Bułgaria, zajmując 4. miejsce w klasyfikacji. Piąte miejsce i po dwa medale (jedno złoto i jedno srebro) mają ex aequo reprezentacje Niemiec i Włoch. Siódmą lokatę piastuje Brazylia z jednym złotym krążkiem. Ósme miejsce ze srebrem i brązem wywalczyła Serbia. Na dziewiątej pozycji znajdują się kraje, które mają po jednym srebrnym medalu: Estonia, Japonia i Kuba. Ostatnią, dwunastą lokatę zajmują państwa, które na przestrzeni trwania Memoriału Wagnera raz stanęły na najniższym stopniu podium: Argentyna, Chiny, Czarnogóra, Czechy, Francja, Hiszpania i Kanada.

– 11 – Tyle miast gościło reprezentacje siatkarskie z okazji turnieju

Początkowo Memoriał Wagnera odbywał się w Olsztynie. Dlaczego akurat tam? Okolice stolicy Warmii i Mazur wybierał zawsze Hubert Wagner na zgrupowania reprezentacji Polski. Przez pierwsze sześć lat turniej odbywał się w olsztyńskiej hali Urania, uzupełniany w poszczególnych latach o współgospodarzy: trzykrotnie była to Iława (2004, 2005 i 2007 rok), raz Ostróda (2006 rok) oraz Elbląg (2007 rok). Dopiero w 2008 roku Memoriał Wagnera wyruszył „w Polskę” podbijając kolejne miasta, hale sportowe i serca lokalnych mieszkańców (chociaż nie tylko, gdyż jak wiemy, na turniej zjeżdżają się zawsze kibice z całej Polski). I tak, w 2009 roku memoriał gościł w Łodzi (Atlas Arena), w 2010 roku w Bydgoszczy (Łuczniczka), w 2011 roku w Katowicach (Spodek), w 2012 roku w Zielonej Górze, w 2013 roku w Płocku (Orlen Arena), w 2014 roku w Krakowie (Tauron Arena), a w 2015 roku w Toruniu. W 2016 roku memoriał powrócił do krakowskiej Tauron Areny i tam również odbędzie się jego bieżąca edycja. Łącznie reprezentacje gościły więc na przestrzeni lat w 11 miastach.

– 10 – Tyle reprezentacji spoza Europy brało dotychczas udział w Memoriale Wagnera

Memoriał Wagnera rozgrywany jest najczęściej w środku sezonu reprezentacyjnego. Wydawać by się mogło, że na udział w turnieju chętne będą reprezentacje, dla których przylot do Polski nie oznacza kilkunastogodzinnej podróży i konieczności aklimatyzacji, np. ze względu na zmianę strefy czasowej. Tym samym, że w Memoriale uczestniczyć będą wyłącznie drużyny europejskie, którym dotarcie na miejsce nie zajmuje dużo czasu i nie wprowadza radykalnych zmian w planach treningowych. A jednak. Jak dotąd 10 reprezentacji spoza Europy gościło podczas turnieju poświęconemu naszemu wybitnemu trenerowi: trzykrotnie Chiny, dwukrotnie Iran i po jednym występie Australia oraz Japonia (Azja – AVC), jeden raz Egipt i Tunezja (Afryka – CAVB), Kanada i Kuba (Ameryka Północna – NORCECA) oraz Brazylia i Argentyna (Ameryka Południowa – CSV).

– 9 – Tyle edycji trzeba było czekać, by Memoriał zagościł do świątyni polskiej siatkówki

Jerzy Mróz powiedział kiedyś: „Moim marzeniem jest, aby Memoriał Huberta Jerzego Wagnera zagościł kiedyś w świątyni polskiej siatkówki”, mając rzecz jasna na myśli Katowice i tamtejszy Spodek. Marzenie spełniło się w 2011 roku, podczas 9. edycji Memoriału Wagnera. Co ciekawe, w katowickim turnieju, Polacy zajęli najgorsze jak dotąd, 4. miejsce. Jednak 11 tysięcy kibiców dopingujących swoich idoli, „Mazurek Dąbrowskiego” a capella… ta edycja nie mogła się nie udać! A pobić takie widowisko mógł jedynie mecz otwarcia Mistrzostw Świata 2014 rozegrany na Stadionie Narodowym w Warszawie.

– 8 – Tylu aktualnych Mistrzów Świata debiutowało w Memoriale… w Kadrze B

Trzykrotnie w Memoriale Huberta Jerzego Wagnera brała udział także reprezentacja Polski „B”. Aż 8 aktualnych Mistrzów Świata stawiało swoje pierwsze kroki w seniorskiej siatkówce podczas turnieju jako członkowie tej kadry. W 2004 roku w składzie reprezentacji „B” pod wodzą Krzysztofa Kowalczyka znaleźli się Mariusz Wlazły i Michał Winiarski. Pięć lat później, w 2009 roku, ówczesny trener drugiej reprezentacji Polski, Grzegorz Wagner, powołał na turniej sześciu zawodników, którzy w przyszłości powtórzyli sukces jego ojca i patrona Memoriału, zdobywając złoty medal Mistrzostw Świata. Byli to: Rafał Buszek, Karol Kłos, Michał Kubiak, Fabian Drzyzga, Paweł Zatorski i Andrzej Wrona.

– 7 – Tyle wynosiła największa liczba reprezentacji podczas jednego memoriału

W IV Memoriale Huberta Jerzego Wagnera udział wzięło 8 uczestników, lecz 7 reprezentacji. Po poprzednim punkcie nie będzie zaskoczeniem, iż we wspomnianej edycji wzięła udział reprezentacja Polski podzielona na A i B oraz 6 innych drużyn narodowych: Włochy, Norwegia, Portugalia, Kanada, Kuba oraz Egipt. Ciekawostką jest, że podczas IV Memoriału polska kadra A po raz pierwszy sięgnęła po złoty medal, wygrywając wszystkie swoje mecze.

– 6 – Tyle najwięcej nagród indywidualnych Polacy zdobyli podczas jednego turnieju

Nagrody indywidualne to nieodłączny element każdego siatkarskiego turnieju, którego celem jest uhonorowanie najlepszych zawodników. Polacy docenieni zostali w jedenastu edycjach Memoriału Wagnera. Jednak podczas VI edycji turnieju, w 2008 roku, aż 6 z 8 nagród indywidualnych przypadło biało-czerwonym, chociaż docenionych zostało czterech naszych reprezentantów: Daniel Pliński (najlepszy blokujący), Marcin Wika (najlepszy przyjmujący), Paweł Woicki (najlepszy rozgrywający) oraz Mariusz Wlazły (najlepszy atakujący, najlepszy serwujący oraz statuetka MVP).

– 5 – Tyle dni trwały najdłuższe turnieje

Obecnie przyzwyczajeni jesteśmy, iż Memoriał Huberta Jerzego Wagnera trwa 3 dni, podczas których rozgrywanych jest łącznie 6 meczów na zasadzie każdy z każdym. Jednak w historii turnieju były 3 takie edycje, które trwały nie 3, a 5 dni. Miało to miejsce w 2004, 2006 i 2007 roku. Dawało to możliwość podziału turnieju na fazę grupową (grupa A i B), z których po dwie najlepsze reprezentacje awansowały do turnieju finałowego, rozgrywając półfinały, następnie mecze o medale.

– 4 – Tyle medali na imprezach o charakterze mistrzowskim zdobyli Polacy pod wodzą Huberta Jerzego Wagnera

Chociaż większość kibiców w pamięci ma dwa historyczne sukcesy Huberta Wagnera z reprezentacją Polski, warto przypomnieć, że osiągnięć było nieco więcej. Zaczęło się od pierwszego w historii wywalczonego Mistrzostwa Świata w Meksyku, w 1974 roku. Już rok później Polacy wywalczyli srebrny medal na Mistrzostwach Europy (Jugosławia, 1975 r.), w których biało-czerwoni musieli uznać wyższość reprezentacji ZSRR. Okazja do rewanżu, i to nie byle jaka, przyszła szybko. W finale Igrzysk Olimpijskich w Montrealu w 1976 roku, to podopieczni Huberta Wagnera triumfowali, stając na najwyższym stopniu podium. Ostatnim medalem wywalczonym pod wodzą „Kata” było srebro Mistrzostw Europy w NRD w 1983 roku. Nie sposób tutaj nie dodać ciekawostki, że z Hubertem Wagnerem Polacy zdobyli pierwszy oraz ostatni jak dotąd srebrny krążek turnieju o czempionat kontynentu. Łącznie więc ten wybitny szkoleniowiec wywalczył ze swoją ekipą 4 medale: dwa złote i dwa srebrne.

– 3 – Tyle razy Hubert Wagner trenował reprezentację Polski

Hubert Wagner obejmował funkcję trenera reprezentacji Polski 3 razy. Pierwszy, najbardziej udany, przypada na lata 1973 – 1976. Zaowocowały one pasmem sukcesów, których nie powtórzył żaden inny trener. Następnie „Kat” stanął na czele sztabu w 1983 roku i swoją funcję pełnił do 1986 roku. Ostatni raz Hubert Wagner został trenerem Polaków w 1996 roku. Wywalczył wówczas z biało-czerwonymi awans na Mistrzostwa Świata, zajmując drugie miejsce w turnieju kwalifikacyjnym (1997 r.). Funkcję szkoleniowca przejął po Wagnerze w styczniu 1998 roku Ireneusz Mazur.

– 2 – Tylu Polaków trenowało inne reprezentacje goszczące na Memoriale

Ciekawostką jest, że Polacy występowali na Memoriale Wagnera nie tylko w biało-czerwonych barwach. Funkcję trenera innej reprezentacji, która wzięła udział w turnieju pełniło 2 Polaków: Dariusz Marszałek, który w 2005 roku miał pod wodzą reprezentację Norwegii oraz Grzegorz Ryś, trenujący w 2006 r. reprezentację Egiptu.

– 1 – Tyle razy Memoriał Wagnera był oficjalną imprezą rankingową

Memoriał Wagnera z założenia jest imprezą towarzyską. Chociaż zawodnicy zawsze podchodzą poważnie do uczestnictwa w turnieju, nie mają z tego tytułu punktów do rankingu FIVB. Mogą jednak sprawdzić się w grze przeciwko potencjalnym rywalom w przyszłych imprezach mistrzowskich. Zainteresowanie memoriałem na arenie międzynarodowej jest ogromne, a uczestnicy rokrocznie deklarują, że chętnie wezmą udział w przyszłych edycjach. To potwierdza, jak prestiżowym turniejem jest Memoriał Wagnera. Była jednak taka edycja, która decydowała o dalszych losach jej uczestników. 1 raz, w 2008 roku w Olsztynie, Memoriał Wagnera był pierwszym turniejem kwalifikacyjnym do Mistrzostw Europejskich. Udział wzięły w nim reprezentacja Polski, Estonii, Czarnogóry i Węgier. Drugi z turniejów, rzecz jasna w tym samym składzie, odbył się tydzień później w Tallinie. Co ciekawe, awans na Mistrzostwa Europy 2009, czyli przypomnijmy – „złote” Mistrzostwa dla Polaków, wywalczony został przez Estonię, a biało-czerwoni musieli grać spotkania barażowe o uczestnictwo w turnieju o czempionat kontynentu.

źródło: informacje własne / fot. fundacjawagnera.pl

Komentarze
No votes yet.
Please wait...
Anna Maria Węglicka

Anna Maria Węglicka

Pochodzę z Przasnysza, jednak od kilku lat mieszkam w Warszawie, gdzie pracuję i narzekam na niedosyt siatkarskich wydarzeń ;) Pasją do siatkówki zaraził mnie mój Dziadek. W tej dyscyplinie sportu najbardziej interesuje mnie historia reprezentacji Polski, nie wyobrażam sobie też, by po meczu nie zajrzeć w "cyferki", czyli statystyki z rozegranego spotkania. Na co dzień nie potrafiłabym funkcjonować bez przyjaciół, muzyki, dobrej książki czytanej wieczorem i kawy ;) Z VOLLEYWORLDem związana jestem od jego powstania. I chociaż początkowo byłam dość sceptycznie nastawiona do tego pomysłu, teraz przyznaję, że była to jedna z najlepszych decyzji w moim życiu :)

Dodaj komentarz