Wspomnienie tych, którzy odeszli – część 1.

 

Początek listopada to zgodnie z polską tradycją czas zadumy. Wspominamy wówczas naszych bliskich zmarłych: zarówno członków rodzin, jak również przyjaciół, znajomych. Nie inaczej jest w przypadku siatkarskiej rodziny, z której każdego roku odchodzą jej wybitni członkowie. Powtarzając za Wisławą Szymborską, "Umarłych wieczność dotąd trwa, dokąd pamięcią im się płaci" wspomnijmy tych, których już z nami nie ma. Liczba tych, których nie sposób pominąć jest jednak tak duża, że poniżej prezentujemy pierwszą część wspomnień.

TRAGICZNIE ZMARLI SIATKARZE AVII ŚWIDNIK

Na przestrzeni lat klub ze Świdnika stracił w tragicznych wypadkach sześciu swoich zawodników. 7 listopada 1976 r. samochód, którego kierowcą był Lech Łasko, zderzył się z autobusem. Na miejscu zginęło dwóch siatkarzy: Zdzisław Pyc i Henryk Siennicki.
Dwadzieścia osiem lat później, 17 października 2004 roku, chwilę po godzinie czwartej nad ranem, jeden z dwóch busów, którymi świdniccy zawodnicy wracali z meczu, zderzył się z TIRem. Na miejscu zginęło trzech siatkarzy Avii – Łukasz Jałoza, Wojciech Trawczyński, Jakub Zagaja – a także prowadzący pojazd, Stefan Sznajder.
Jednym z zawodników, którzy przeżyli wypadek, był Łukasz Maziak. Niespełna trzy lata później od tego tragicznego wydarzenia, 28 lipca 2007 roku Maziak, reprezentujący już nie Avię, a drugoligowy klub Cukrownik Lublin, zginął w wypadku samochodowym w drodze do Świdnika. Siatkarze Avii Świdnik od wielu lat upamiętniają tragicznie zmarłych siatkarzy. Do 2003 roku organizowany był Memoriał Zdzisława Pyca i Henryka Siennickiego. Obecnie jest to Memoriał Tragicznie Zmarłych Siatkarzy Avii, który rokrocznie odbywa się w Świdniku.

2000 ROK

7 września we Włoszech zmarł nagle Aleksander Skiba, zwany „Profesorem”, Mistrz Świata z Meksyku (1974), srebrny medalista Pucharu Świata (1973), a także wielokrotny medalista mistrzostw Polski. Po zakończeniu kariery zawodniczej został trenerem reprezentacji Polski (1979-1983, srebro Mistrzostw Europy 1979 i 1981), następnie reprezentacji Włoch.
Dwa miesiące później, 14 listopada, w wypadku samochodowym zginął Wiesław Gawłowski, siatkarz niezwykle wszechstronny, który do reprezentacji Polski trafił mając zaledwie 16 lat. W barwach narodowych został srebrnym medalistą Pucharu Świata, Mistrzem Świata (Meksyk, 1974), trzykrotnym srebrnym medalistą Mistrzostw Europy (Belgrad, 1975; Helsinki, 1977; Paryż, 1979).

2001 ROK

24 czerwca zmarł Maciej Olszewski, dwudziestotrzyletni wychowanek SKS Starogard. W sezonie 2000/2001 rozpoczął grę w Stolarce Wołomin. Polskę reprezentował w siatkówce plażowej, w parze z Danielem Plińskim, swoim najlepszym przyjacielem. Razem uczestniczyli w młodzieżowych Mistrzostwach Europy w San Marino. 4 czerwca 2001 roku uległ wypadkowi pod swoim rodzinnym miastem, wracając z meczu siatkówki plażowej. Zmarł trzy tygodnie później w wyniku odniesionych ran w wypadku.

2002 ROK

4 marca 2002 roku zmarł Tadeusz Szlagor, trener reprezentacji Polski w latach 1966 – 1973. Grał w barwach AZS AWF Warszawa, z którym to klubem dziesięć razy zdobył Mistrzostwo Polski oraz trzykrotnie Puchar Polski. W reprezentacji Polski wystąpił w 71 spotkaniach, w latach 1954- 1958, pełnił również funkcję kapitana drużyny. Jako szkoleniowiec kadry narodowej, zdobył z nią brązowy medal Mistrzostw Europy, prowadząc ją również podczas Mistrzostw Świata i dwukrotnie na Igrzyskach Olimpijskich: w Meksyku oraz w Monachium. W latach 1989 – 1993 pełnił funkcję prezesa Polskiego Związku Piłki Siatkowej.
Najwybitniejszy polski trener, Hubert Wagner zmarł 13 marca 2002 roku. Jako zawodnik czterokrotnie został Mistrzem Polski w barwach AZS AWF Warszawa oraz zdobywcą brązowego medalu Mistrzostw Europy (Stambuł, 1967). Po zakończeniu kariery zawodniczej objął funkcję reprezentacji Polski, z którą osiągnął największe sukcesy: Mistrzostwo Świata (Meksyk, 1974), Mistrzostwo Olimpijskie (Montreal, 1976) oraz  dwa srebrne medale Mistrzostw Europy (Jugosławia, 1975 oraz NRD, 1983). Zmarł na skutek wypadku samochodowego, którego bezpośrednią przyczyną był rozległy zawał serca.
24 marca 2002 roku w wyniku obrażeń spowodowanych napadem rabunkowym zmarł Jan Cyfert, międzynarodowy arbiter siatkarski i członek Zarządu Dolnośląskiego Związku Piłki Siatkowej. Sędziował między innymi podczas Mistrzostw Europy oraz Mistrzostw Świata.

2004 ROK

23 stycznia po długiej i ciężkiej chorobie zmarł Zdzisław Ambroziak, siatkarz, dziennikarz i  komentator sportowy. Magister warszawskiej Akademii Wychowania Fizycznego, brązowy medalista Mistrzostw Europy (Stambuł, 1967). Po zakończeniu kariery sportowej współpracował m.in. z tygodnikiem „Polityka” oraz „Gazetą Wyborczą”, autor serii felietonów „Swoje wiem i piszę” i „Od ściany do ściany” oraz komentator sportowy meczów tenisa i siatkówki.
28 stycznia zmarł Jan Woluch, pracownik dydaktyczny Akademii Wychowania Fizycznego w Warszawie, reprezentant Polski. Po zakończeniu kariery sportowej zdobył uprawnienia trenera I klasy oraz trenera klasy mistrzowskiej. W latach 1977-1985 był wiceprezesem Polskiego Związku Piłki Siatkowej, a w latach 1979-1991 członkiem Komisji Sportowo-Organizacyjnej CEV.

2005 ROK

16 września pożegnaliśmy przedwcześnie Arkadiusza Gołasia, siatkarza o „stratosferycznym zasięgu” i „atomowej zagrywce”. Występował w MOS Wola Warszawa oraz w AZS Częstochowa, z którą trzykrotnie zdobył wicemistrzostwo Polski oraz brązowy medal Mistrzostw Polski. W reprezentacji Polski rozegrał 141 meczów. W sezonie 2004/2005 grał we włoskim klubie Sempre Volley Padwa, co zaowocowało okrzyknięciem siatkarza jednym z najlepszych obcokrajowców Serie A, a w efekcie trzyletnim konktraktem z Lube Banca Macerata. Zginął w wypadku samochodowym w drodze do Włoch, na autostradzie w austriackim Griffen, pod Klagenfurtem.

2006 ROK

20 stycznia zmarł nagle Marek Rubacha, tarnowski sędzia siatkarski. Arbitrem był od 1979 roku, od 1995 roku sędziował spotkania w najwyższej klasie rozgrywek męskich o zasięgu ogólnopolskim.
12 grudnia zmarł Eryk Ippohorski-Lenkiewicz, Prezes Polskiego Związku Piłki Siatkowej w latach 1988 – 2001. Karierę rozpoczął w latach pięćdziesiątych w AZS AWF Warszawa, w latach sześćdziesiątych pełnił funkcję kierownika reprezentacji Polski kobiet. Był Komisarzem ds. Pucharu CEV oraz Prezesem Wojewódzkiej Federacji Sportu w Toruniu. Został mianowany jednym z trzech Honorowych Prezesów Związku Piłki Siatkowej.

2007 ROK

31 sierpnia zmarł Jan Strzelczyk, ojciec pierwszych sukcesów rzeszowskiej Resovii, autor podwójnej krótkiej. W latach siedemdziesiątych trzykrotnie doprowadził Resovię Rzeszów do tytułu Mistrza Polski (1971, 1974, 1975). Trenował również Płomień Milowice, Karpaty Krosno oraz drugoligowy zespół siatkarek Zelmer Rzeszów, a także młodzieżową reprezentację Polski.

2008 ROK

21 marca w wypadku samochodowym pod Gościmiem zginęło dwóch zawodników Orła Międzyrzecz, Paweł Dziekanowski i Michał Pajor. Siatkarze byli w drodze na dworzec PKP w Krzyżu, skąd mieli rozjechać się do domów na kilkudniowy urlop z okazji Świąt Wielkanocnych.
4 czerwca pożegnaliśmy Agatę Mróz-Olszewską, wybitną siatkarkę, dwukrotną Mistrzynię Europy (Turcja, 2003 i Chorwacja, 2005). Dobrze zapowiadającą się karierę siatkarki przerwał tzw. stan przedbiałaczkowy, czyli mielodysplazja szpiku. W maju 2008 roku zawodniczka przeszła udaną operację przeszczepu szpiku kostnego. Zmarła 14 dni po operacji na skutek sepsy i związanego z nią wstrząsu septycznego.

2009 ROK

5 marca zmarł Aleksander Gediga, reprezentant Polski, asystent Tadeusza Szlagora na Igrzyskach Olimpijskich w Meksyku (1968). Z Legią Warszawa zdobył brązowy medal Mistrzostw Polski, od 1997 roku był trenerem reprezentacji Polski w siatkówce plażowej.

2010 ROK

10 stycznia po ciężkiej chorobie zmarł Krzysztof Kowalczyk, działacz Polskiego Związku Piłki Siatkowej oraz menedżer i szef banku informacji reprezentacji Polski w siatkówce. Twórca Q-Volley, który plusligowym klubom służył do analizy gry i tworzenia statystyk. W reprezentacji Polski współpracownik Waldemara Wspaniałego i Stanisława Gościniaka, w sezonie 2008/2009 trener J.W. Construction OSRAM AZS Politechnika Warszawska (obecnie ONICO Warszawa).
11 sierpnia zmarła Zofia Wardyńska-Wojewódzka, wybitna polska siatkarka i koszykarka, związana z warszawskimi klubami. Karierę rozpoczęła przed II wojną światową, a w barwach AZS Warszawa dwukrotnie zdobyła Wicemistrzostwo Polski w 1937 roku oraz dwukrotnie Mistrzostwo Polski (1938 i 1939 rok). Po zakończeniu kariery zawodniczej trenowała stołeczne kluby żeńskie, m.in. Skrę Warszawa. Zadebiutowała w historycznym pierwszym meczu reprezentacji Polski kobiet. Brązowa medalistka Mistrzostw Europy (Czechosłowacja, 1949) oraz dwukrotna srebrna medalistka turnieju o czempionat kontynentu (Bułgaria, 1950 i Francja, 1951), a także Wicemistrzyni Świata (ZSRR, 1952).
19 września zmarła Emilia Szczawińska-Osińska, siatkarka, która również brała udział w historycznym pierwszym meczu reprezentacji Polski w siatkówce. Dwukrotna Mistrzyni Polski w barwach AZS Warszawa (1948 i 1952). Dwukrotna Wicemistrzyni Europy (Bułgaria, 1950 i Francja, 1951), a także Wicemistrzyni Świata (ZSRR, 1952).
26 października po długiej chorobie zmarł Adam Rusinek, współtwórca i założyciel Asseco Poland S.A., w latach 2007 – 2010 Prezes Asseco Resovii Rzeszów.

DRUGA CZĘŚĆ WSPOMNIEŃ (LATA 2011 – 2017)

źródło: informacje prasowe / opracowanie własne; fot.: archiwum prywatne

Komentarze
No votes yet.
Please wait...
Anna Maria Węglicka

Anna Maria Węglicka

Pochodzę z Przasnysza, jednak od kilku lat mieszkam w Warszawie, gdzie pracuję i narzekam na niedosyt siatkarskich wydarzeń ;) Pasją do siatkówki zaraził mnie mój Dziadek. W tej dyscyplinie sportu najbardziej interesuje mnie historia reprezentacji Polski, nie wyobrażam sobie też, by po meczu nie zajrzeć w "cyferki", czyli statystyki z rozegranego spotkania. Na co dzień nie potrafiłabym funkcjonować bez przyjaciół, muzyki, dobrej książki czytanej wieczorem i kawy ;) Z VOLLEYWORLDem związana jestem od jego powstania. I chociaż początkowo byłam dość sceptycznie nastawiona do tego pomysłu, teraz przyznaję, że była to jedna z najlepszych decyzji w moim życiu :)