#VolleyNews: Trzy polskie drużyny w fazie pucharowej Ligi Mistrzów!

Po zakończonej fazie grupowej Ligi Mistrzów w rozgrywkach pozostało 12 najlepszych drużyn. Wśród nich wszystkie, trzy polskie zespoły! W fazie Play-Off czeka nas między innymi pojedynek polskich drużyn.

Jastrzębski Węgiel wywalczył upragniony punkt!

Ostatnim rywalem w fazie grupowej Ligi Mistrzów Jastrzębskiego Węgla był zespół Berlin Recycling Volleys. Aby dalej brać udział w rozgrywkach jastrzębianie musieli zdobyć w tym spotkaniu co najmiej jeden punkt. Z kolei gospodarze spotkania, aby awansować do kolejnej fazy musieli zainkasować trzy punkty. Mecz lepiej rozpoczęli goście mając przewagę pięciu punktów już na początku pojedynku. Długo utrzymywali swoje wyraźne prowadzenie, jednakże w końcówce berlinczycy dzięki wspaniałej grze w obronie zdołali doprowadzić do remisu. Podopieczni Ferdinando De Giorgiego zachowali więcej zminej krwi i to oni triumfowali ostatecznie w tej partii. Drugi set od początku zdominowali swoją grę Mistrzowie Niemiec. Zdołali wyjść na kilkupunktowe prowadzenie i nie oddali go do końca partii. Prym w ich drużynie wiódł Robert Kromm. Kolejna odsłona spotkania była bardziej zacięta. Lepiej otworzyli ją jastrzębianie, ale gospodarze szybko odrobili straty. Dzięki punktowej zagrywce i świetnej grze Hidalgo Salvadora Olivy przyjezdni ponownie odskoczyli od rywali i zwiększali swoje prowadzenie. Wygrana w tej partii zapewniła naszej drużynie upragniony awans! Czwarty set wyglądał podobnie do drugiego, gdyż niemiecki zespół szybko wyszedł na prowadzenie i nie pozwolił go sobie odebrać. Siatkarze ze Śląska próbowali jeszcze dogonić przeciwników, ale nie zdało się to na wiele. Tie-break lepiej rozpoczęli Pomarańczowi, jednakże zawodnicy ze stolicy Niemiec bardzo szybko zniwelowali straty i to oni wyszli na prowadzenie. Gospodarze rozstrzygnęli losy seta na swoją korzyść, ale to nie mogło przesłonić radości naszego zespołu z wywalczonego awansu. W swojej grupie zajęli 2. miejsce. Przed nimi znalazł się tylko niepokonany w tej edycji Ligi Mistrzów, Zenit Kazań. Niemiecka drużyna okazała się jedną z trzech drużyn, które zajęły w swojej grupie trzecie miejsce i udało się im awansować dalej.

Berlin Recycling Volleys – Jastrzębski Węgiel 3:2 (23:25, 16:25, 18:25, 25:17, 15:9)

Bełchatowianie awansowali z drugiego miejsca

Bełchatowianie już przed przystąpieniem do ostatniego meczu fazy grupowej byli pewni awansu. Ich ostatnim przeciwnkiem była drużyna Chaumont VB, która potrzebowała wygranej za trzy punkty, by myśleć o wyjściu z grupy. Zdeterminowani francuscy gospodarze pierwszą partię zapisali na swoje konto. Drugi set również padł ich łupem. Tym razem przewaga Francuzów była wyraźniejsza, a bełchatowianie grali nieskutecznie w ataku. To co było słabo stroną Skry stanowiło atut ich rywali. W trzeciej odsłonie meczu nasi siatkarze zaprezntowali się z zdecydowanie lepszej strony. Wyszli na prowadzenie, którego już nie oddali. Skuteczny bełchatowski blok znacznie osłabił zapędy gospodarzy. Siatkarze z Chaumont w czwartej partii rzucili na szalę wszystko co mieli. Na początku seta przyniosło to zamierzony efekt, jednakże zawodnicy Roberto Piazzy ambitnie walczyli dalej. Udało się im wygrać tę partię doprowadzając tym samym do tie-breaka. Ostatni akt meczu był najbardziej zaciętym setem spotkania. Bełchatowianie mieli szansę na zakończenie seta i meczu na swoją korzyść, jednak jej nie wykorzystali. Ostatecznie triumfowali gospodarze, jednakże zwycięstwo nie gwarantowało im awansu. Natomiast siatkrze Skry cieszyli się z zapewnionego wcześniej miejsca w fazie pucharowej Ligi Mistrzów. W grupie C wyżej w tabeli znalazł się jedynie Lokomotiw Nowosybirsk. Natomiast drużyna z Francji okazała się być jedną z trzech drużyn, które zajęły w swojej grupie trzecie miejsce i udało się im awansować dalej.

Chaumont VB – PGE Skra Bełchatów 3:2 (25:22, 25:19, 20:25, 22:25, 16:14)

Zwycięstwo ZAKSY na zakończenie fazy grupowej

ZAKSA podobnie Skra miała zapewniony awans przed rozpoczęciem ostatniej kolejki fazy grupowej Ligi Mistrzów. Ostanim rywalem Mistrzów Polski był zespół Arkasu Izmir. Choć lepiej mecz otworzyli gospodarze to kędzierzynianie szybko zreflektowali się i wyszli na prowadzenie, które systematycznie powiększali. Świetnie zaprezentował się zastępujący w tym meczu Sama Deroo, Kamil Semieniuk. Jego drużyna pewnie zwyciężyła w pierwszej partii. Podobny przebieg miał set drugi. Kędzierzynianie ponownie musieli odrabiać straty, a potem zdołali objąć prowadzenie. Mimo zawziętej gry gości, podopieczni Andrei Gardiniego także ten set zapisali na swoje konto. Kolejna odsłona meczu była bardziej wyrównana. Kibice mogli oglądać z jednej i drugiej strony imponujące ataki. W końcówce nerwami ze stali wykazali się kędzierzynianie i to oni cieszyli się ze zwycięstwa w całym meczu nie oddając ani partii rywalowi. ZAKSA zajęła drugie miejsce w swojej grupie, a za nią na pozycji również premiowanej awansem uplasował się zespół Trentino Volley.

ZAKSA Kędzierzyn-Koźle – Arkas Izmir 3:0 (25:17, 25:19, 25:23)

Za nami także losowanie par w jakich drużyny będą rywalizowały w fazie Play-Off:
Halkbank Ankara – Sir Colussi Sicoma Perugia
Noliko Maaseik – Lokomotiw Nowosybirsk
PGE Skra Bełchatów – Cucine Lube Civitanova
Chaumont VB – Trentino Volley
Jastrzębski Węgiel – ZAKSA Kędzierzyn-Koźle
Berlin Recycling Volleys – VfB Friedrichshafen

Turniej finałowy rozegrany zostanie 12-13 maja w Rosji, a jego gopodarzem będzie Zenit Kazań, który po raz czwarty z rzędu będzie bronić tytuu mistrzowskiego.

źródło: cev.lu – opracowanie własne