#VolleyNews: Podsumowanie tygodnia (15-21.08)

 

Zespoły ligowe na dobre rozpoczęły treningi, reprezentacje sprawdzają swoje siły w sparingach przed mistrzostwami świata, a co jeszcze wydarzyło się w minionym tygodniu? Zapraszamy do naszego podsumowania.

Nieobecni podczas mistrzostw świata

Za niecałe trzy tygodnie we Włoszech i Bułgarii rozpoczną się mistrzostwa świata. Podczas tego turnieju kibice nie zobaczą jednak kilku zawodników, którzy z różnych powodów nie znaleźli się w składach swoich reprezentacji. Kadra Brazylii na mistrzostwach globu pojawi się bez jednego ze swoich najważniejszych siatkarzy. Ricardo Lucarelli, który wciąż zmaga się z kontuzją ścięgna Achillesa, nie zdąży powrócić do najlepszej dyspozycji na czas wrześniowego turnieju. Z kolei w składzie współgospodarzy mistrzostw, Włochów zabrakło miejsca dla Simone Parodiego. Szkoleniowiec reprezentacji Włoch, Gianlorenzo Blengini przed ostatnim etapem przygotowań do najważniejszej imprezy tego sezonu, podał nazwiska szesnastu siatkarzy. Wśród nich nie znalazł się jednak przyjmujący, który od lat stanowił o sile tej kadry. Problemy zdrowotne z gry w mistrzostwach świata wykluczyły także Robberta Andringę. Zawodnik Indykpolu AZS-u Olsztyn podczas jednego z treningów na zgrupowaniu kadry najprawdopodobniej doznał złamania kości śródstopia. Kontuzja ta uniemożliwia holenderskiemu siatkarzowi pojechanie na mistrzostwa świata.

Czas sprawdzianów

Reprezentacje Bułgarii i Rosji zmierzyły się ze sobą w Warnie. Zespoły rozegrały dwa mecze kontrolne, które pomogą przygotować się im do wrześniowych mistrzostw świata. W pierwszym sparingu Bułgarzy pokonali Rosjanów w pięciu setach, a w drugim triumfowali goście po walce w czterech partiach. Reprezentacja Polski także ma już za sobą mecze sprawdzające, które rozegrała z drużyną Kamerunu. Pierwszy sparing w Ostrowcu Świętokrzyskim był zamknięty dla kibiców i odbył się w piątek, kiedy to Polacy pokonali rywali w czterech setach. Dzień później miał miejsce oficjalny mecz kontrolny tych zespołów. Trenerzy umówili się na rozegranie czterech partii spotkania przed polską publicznością. W sobotę biało-czerwoni także okazali się lepsi i zwyciężyli ostatecznie 4:0 (31:29, 25:17, 25:16, 25:20).

Przygotowania…czas, start!

W czasie kiedy jedni zawodnicy przygotowują się ze swoimi reprezentacjami do mistrzostw świata, inni rozpoczynają już treningi w klubach przed nowym sezonem ligowym. W poniedziałek rano do treningów powróciła drużyna Jastrzębskiego Węgla. Na samym początku zawodnicy jak i sztab trenerski przeszli badania lekarskie, a po śniadaniu rozpoczęli pierwsze zajęcia na hali. W pierwszym dniu treningów udział wzięło 12 siatkarzy. Byli to grający w pomarańczowych barwach w zeszłym sezonie: Grzegorz Kosok, Jakub Popiwczak, Salvador Hidalgo Oliva i Jakub Turski. Nowi siatkarze to z kolei: Jakub Bucki, Dawid Gunia i Nikodem Wolański. Na zajęciach byli też adept Akademii Talentów Patryk Czyrniański oraz powracający do klubu z Jastrzębia Zdroju Paweł Rusek oraz Piotr Hain. W szeregach Jastrzębian brakuje kadrowiczów, którzy przebywają na zgrupowaniach. Również w poniedziałek swoje treningi rozpoczęli gracze stołecznej drużyny. Zawodnicy ONICO Warszawa po przebytych badanich medycznych przystąpili do zajęć w Arenie Ursynów. Na hali było wówczas dziesięciu zawodników: Jakub Kowalczyk, Konrad Buczek, Piotr Łukasik, Andrzej Wrona, Łukasz Wiese, Dominik Jaglarski, Bruno Romanutti, Mateusz Janikowski, Jan Nowakowski i Rafael Araujo. Trener Stephane Antiga jak i pozostali siatkarze dołączą do zespołu dopiero po zakończeniu mistrzostw świata. Wicemistrz Polski także nie próżnuje. W poniedziałkowy poranek zawodnicy ZAKSY Kędzierzyn-Koźle spotkali się w hali Azoty, aby rozpocząć przygotowania do nowych rozgrywek. Kędzierzynianie na samym początku będą pracować nad siłą i kondycją fizyczną. W pierwszych zajęciach wzięło udział większość siatkarzy wicemistrza Polski, a w późniejszym terminie dołączą Paweł Zatorski, Aleksander Śliwka i Mateusz Bieniek, Sam Deroo, Benjamin Toniutti i Brandon Koppers. Ci gracze wypełniają obecnie swoje obowiązki reprezentacyjne. Po dwóch tygodniach treningów ZAKSĘ Kędzierzyn-Koźle czeka seria spotkań sparingowych i turniejów towarzyskich:

8.09 ZAKSA Kędzierzyn-Koźle – Stal Nysa / Głogówek
15.09 ZAKSA Kędzierzyn-Koźle – MKS Będzin / Mysłowice 
21.09 Aluron Virtu Warta Zawiercie – ZAKSA Kędzierzyn-Koźle / Zawiercie 
22.09 ZAKSA Kędzierzyn-Koźle – Aluron Virtu Warta Zawiercie / Strzelce Opolskie 
28.09 ZAKSA Kędzierzyn-Koźle – United Volleys Frankfurt / Katowice 
29.09 GKS Katowice – ZAKSA Kędzierzyn-Koźle / Katowice 
5.10 ZAKSA Kędzierzyn-Koźle – Aluron Virtu Warta Zawiercie / Kępno 
6-7.10 Memoriał Arkadiusza Gołasia

W trakcie przygotowań do sezonu ligowego, swój sztab szkoleniowy postanowił wzmocnić zespół Cuprum Lubin. Do składu trenerskiego Miedziowych dołącza estończyk Rainer Vassiljev, który razem z Norbertem Śronem będzie asystentem trenera Marcelo Fronckowiaka. Klub z Lubina ogłosił już także plan swoich przedsezonowych meczów kontrolnych:

11.09.2018r. w Lubinie, Memoriał im. Jana Rutyńskiego
15.09.2018r. w Gorzowie Wielkopolskim, Miedziowi rozegrają sparing z drużyną Stocznia Szczecin w ramach Turnieju Charytatywnego
22-23.09.2018r. w Legnicy, z okazji 60-lecia IKARA, Cuprum Lubin weźmie udział w Turnieju w Piłce Siatkowej Mężczyzn o Puchar Prezydenta Legnicy
28-30.09.2018r. w Karpaczu odbędzie się Turniej o Puchar Burmistrza Karpacza

źródło: polsatsport.pl / volleyball.it / sportal.bg / jastrzebskiwegiel.pl / zaksa.pl / ks.cuprum.pl / inf. własna
fot. Daria Jańczyk (VOLLEYWORLD)

Komentarze
No votes yet.
Please wait...
Agnieszka Sikora

Agnieszka Sikora

Zakochana w siatkówce - kibicowanie jest dla mnie jak powietrze, nie potrafię bez tego żyć. Początkująca dziennikarka lubująca się we włoskiej kuchni. Studentka pedagogiki zafascynowana podróżami, marząca o zobaczeniu Hiszpanii i Włoch.