#VolleyNews: Podsumowanie tygodnia (14.05 – 20.05)

 

Ruszył kolejny turniej w ramach cyklu World Tour. Zarząd AZS-u Częstochowa wydaje oświadczenie. Kolejna porcja plusligowych transferów. Co jeszcze przyniósł nam miniony tydzień? Zapraszamy na podsumowanie najważniejszych siatkarskich wiadomości.


Zmagania polskich par siatkarzy plażowych

Rio de Janeiro to już szóty przystanek dla siatkarzy plażowych z cyklu FIVB World Tour 2017. W piątek rozpoczęła sie faza główna brazylijskiego turnieju z tego cyklu. Najdalej z wszystkich polskich par doszedł duet Piotr Kantor i Bartosz Łosiak. Dotarli aż do finału! Niestety w finale musieli uznać wyższość włoskiej pary, ale mecz był zaciety i cały turniej zdecydowania na plus dla tej pary! Pozostali nasi siatkarze plażowi nie mieli tyle szczęścia.  Para Mariusz Prudel i Kacper Kujawiak w fazie grupowej wygrała jeden z dwóch rozegranych meczy. W kolejnej rundzie wyeliminowała inną polską parę. Niestety na tym się skończyło. Ich przeciwnicy z pierwszej rundy- Jakub Szałankiewicz i Maciej Rudol w fazie grupowej turnieju zaliczyli jeden tryumf i jedną porażkę. W zmaganiach wzięła udział jeszcze jeden polski duet – Grzegorz Fijałek i Michał Bryl. Oba spotkania grupowe zakończyły się dla nich niepomyślnie. 

Zarząd KS AZS Częstochowa wydał oświadczenie

W piątek Zarzad Klubu na czele z jego prezesem, Romanem Lisowskim wydał oświadczenie skierowane głównie do władz miasta Częstochowa, ale także kibiców i mediów. Prezes bardzo ubolewa nad wynikami osiągniętymi przez drużynę akademików w tym sezonie i faktem, że zabraknie drużyny AZS-u Częstochowy w kolejnym sezonie Plusligi. Prezes przyjmuje krytykę pod adresem Zarządu i całego zespołu. Wskazał jednak, na to że klub musiał mocno "zacisnąć pasa" i nie mógł liczyć na jakąkolwiek pomoc ze strony miasta. Roman Lisowski przytoczył sytuację, kiedy klub siatkarski zaprezentował długoterminowy program obudowy pozycji AZS-u i szkolenia młodzieży promujące również samo miasto, Częstochowę. Jak twierdzi, władze miasta nie były zainteresowane realizacją planu. Prezes także podziękował za wspracie kibicom jednocześnie odcinając się od grupy pseudokibiców spod flagi ONR.

Murilo zostanie zdyskwalifikowany za doping?

Ponad tydzień temu światowe media poinformowały, że wynik próbki A Murilo Endresa świadczy o tym, że siatkarz stosował niedozwolone substancje. W tej próbce wykryto furosemid – moczopędny lek, który pomaga w chudnięciu i maskuje stosowanie innych nielegalnych substancji. Po przebadaniu tejże próbki Brazylijczyk został zawieszony. W sobotę Bruno Voloch poinformował, że wynik badania próbki B potwierdził badania próbki A. Dla Murilo oznaczałoby to dyskwalifikację. Na razie jednak czekamy na oficjalne wieści w tej sprawie. 

Kolejna edycja Alei Gwiazd za nami

W sobotę wszystkie oczy siatkarskich kibiców zwróciły się w stronę Katowic. W ramach kolejnej edycji Alei Gwiazd polska reprezentacja zainaugurowała sezon reprezentacyjny. Jednocześnie w Spodku swój ostatni mecz w karierze rozegrał Krzysztof Ignaczak. Pierwszym punktem wczorajszego siatkarskiego świąta było odsłonięcie pierwszych w tym miejscu tablic z odciskami dłoni Michała Kubiaka, Marcina Możdżonka, Pawła Zatorskiego, Karola Kłosa, Andrzeja Wrony oraz Łukasza Kadziewicza. Potem przyszedł czas na mecz. W wyjściowym składzie oczywiście nie mogło zabrknąć popularnego Igły.  Polacy pod wodzą nowego trenera, Ferdinando de Giorgi spisali sie znakomicie i pokonali reprezentacje Iranu 3:0(25:19; 25:19; 25:23). Po meczu nie zabrakło tortu dla libero, który wystąpił w koszulce o numerze 321 symbolizującą liczbę meczów rozegranych przez niego w reprezentacji. Koledzy z drużyny narodowej podnieśli Igłę na rękach. Krzysztofowi Ignaczakowi podziękowali także kibice, którzy tłumnie stawili się w Spodku. Przyłączamy się do podziękowań! 

Rostislav Chudik pozostanie trenerem BBTS-u Bielsko-Biała

Rostislav Chudik został trenerem BBTS-u Bielsko-Biała w grudniu 2016. Klub rozstał sie z poprzednim szkoleniowcem w trakcie sezonu, co musiało stanowić nie lada wyzwanie dla Słowaka. W nadchodzącym sezonie będzie mu asystował Paweł Gradowski, który wcześniej sprawdził się jako trener zespołu Młodej Ligi z Bielska. 

Plusligowe transfery 

Kolejny tydzień przyniósł kolejną porcję plusligowych wieści transferowych. Największą bombą transferową minionego tygodnia było oficjalne ogłoszenie, że Kevin Tillie zamienia drużynę Mistrzów Polski na Jastrzębski Węgiel! Bez wcześniejszych plotek się nie obyło, ale klub ze Śląska oficjalnie ogłosił transfer Francuza w poniedziałek. Z kolei w drużynie ONICO Warszawy zadebiutuje jego rodak, Antoine Brizard. Dla młodego rozgrywającego będzie to pierwszy sezon spędzony w lidze poza granicami jego kraju. Natomiast Asseco Resovia Rzeszów zwróciła się po swoich zawodników z wypożyczenia. Dzięki temu w kolejnym sezonie będziemy oglądać Aleksandra Śliwkę i Dominika Depowskiego w drużynie z Podkarpacia. Do Bełchatowa przeniesie się Patryk Czarnowski, którego do tej pory oglądaliśmy w ZAKSIE Kędzierzyn-Koźle. Zbroi się także AZS Indykpol Olsztyn, który sprowadził do swojego klubu Mateusza Kańczoka. Nowego przyjmującego pozyskał Cuprum Lubin. Jest to Filip Biegun, który bronił miedziowych barw jeszcze jako zawodnik Młodej Ligi. Z kolei Łuczniczka Bydgoszcz znalazła rozgrywającego w Portoryko. To Edgardo Goas, który poprzedni sezon spędził w lidze tureckiej. Za to w Cerradzie Czarnych Radom zobaczymy niebawem Kamila Droszyńskiego i Dmytra Teryomenko. Również BBTS Bielsko-Biała buduje swój skład. Do klubu przychodzi Piotr Łukasik, a pozostanie w nim na dłużej Mariusz Gaca. PGE Skra Bełchatów przedłużyła swoje kontrakty z Nikołajem Penczewem i Marcinem Januszem. Natomiast Asseco Resovia Rzeszów kontunuuje współpracę z Lukasem Tichackiem i tym samym skompletowała swój skład. Na przedłużenie swojej umowy z klubem, Łuczniczką Bydgoszcz zdecydował się także Bartosz Filipiak. W Espadonie Szczecin pozostanie Bartłomiej Kluth. MKS Będzin w minionym tygodniu przedłużył kontrakty aż trójce swoich dotychczasowych siatkarzy. Są to: Zlatan Yordanow, Jonah Seif i Łukasz Kozub.

źródła: pzps.pl/ fivb.org./ informacja prasowa/ esportes.estadao.com.br/ mksbedzin.pl/ onicowarszawa.pl/ indykpolazs.pl/ luczniczkabydgoszcz.pl – opracowanie własne

Komentarze
No votes yet.
Please wait...
Julianna Wojtyczka

Julianna Wojtyczka

Świeżo upieczona studentka pedagogiki specjalnej, próbująca się odnaleźć w wielkim mieście, Wrocławiu, jak i w dziennikarskim świecie. Wielka fanka przeróżnych dyscyplin sportowych, a zwłaszcza siatkówki, którą wyjątkowo cenię i kocham.

Dodaj komentarz