#VolleyNews: Podsumowanie tygodnia (11.04 – 17.04)

W minionym tygodniu w świecie męskiej siatkówki żyliśmi rozstrzygnięciami w I lidze mężczyzn, turnieju finałowym Mistrzostw Polski juniorów oraz Pucharze Challenge. Zakończyła się faza zasadnicza Plusligi. Zapraszamy na nasze cotygodniowe podsumowanie.

AZS Częstochowa triufatorem I ligi!

Finałowa rywalizacja dwóch najlepszych zespołów sezonu 2017/2018 I ligi siatkarzy trwała aż pięć meczów. Ostatni pojedynek miał miejsce w Częstochowie. Pierwszy set rozstrzygnęli na swoją korzyść dość szybko gospodarze, a drugi jeszcze szybciej przyjezdni. Trzecia partia miała najbardziej dynamiczny przebieg. Częstochowianie zbudowali sobie wyraźną przewagę, jednak zawodnicy z Tomaszewa Mazowieckiego wciąż starali się gonić wynik. Dopiero grając na przewagi podopieczni Andrzeja Stelmacha zdołali odnieść zwycięstwo w tym secie. Kolejną odsłonę meczu lepiej otworzyli gospodarze. Systematycznie zwiększali swoją przewagę mimo nacisków Lechii. Akademicy z Częstochowy cieszyli się ze zwycięstwa i triumfu w lidze. Cała drużyna AZS-u otrzymała wyróżnienie MVP za to spotkanie.

11 kwietnia:
AZS Częstochowa – Lechia Tomaszów Mazowiecki 3:1 (25:21, 16:25, 26:24, 25:22)

EKS Skra Bełchatów z tytułem Mistrza Polski Juniorów

W finałowym pojedynku Mistrzostw Polski Juniorów wzięły udział drużyny EKS-u Skry Bełchatów i KS-u Metro Warszawa. Choć spotkanie zakończyło się po rozegranych trzech setach, to nie było to jednostronne widowisko. Świetnie w polu serwisowym spisali się Wiktor Nowak i Mikołaj Sawicki. To ich zagrywka czynnie przyczyniła się do wygranej Skry w pierwszej odsłonie meczu. W drugim secie bełchatowianie imponowali wysoką skutecznością w ataku. Następna partia była bardziej wyrównana. Zawodnicy Skry ponownie zdołali odskoczyć od rywali. Urazu doznał atakujący klubu ze stolicy, Mateusz Witek. Walka trwała do samego końca, jednakże siatkarze z województwa łódzkiego nie pozwolili na odebranie sobie wygranej w tym secie i jednocześnie meczu. Na najniższym stopniu podium turnieju o tytuł Mistrza Polski stanęła drużyna AKS-u V LO Rzeszów.

KS Metro Warszawa – EKS Skra Bełchatów 0:3 (21:25, 20:25, 22:25)

Przyznano także nagrody indywidualne najlepszy zawodnikom finałowego turnieju. Oto wyróżnieni siatkarze:
MVP: Mikołaj Sawicki (EKS Skra Bełchatów)
Najlepszy rozgrywający: Wiktor Nowak (EKS Skra Bełchatów)
Najlepszy przyjmujący: Bartosz Firszt (KS Metro Warszawa)
Najlepszy atakujący: Mateusz Witek (KS Metro Warszawa)
Najlepszy blokujący: Sebastian Adamczyk (EKS Skra Bełchatów)
Najlepszy libero: Patryk Praca (KS Metro Warszawa)

Znamy pary fazy play-off, wiemy kto powalczy o medale Plusligi

Miniony weekend to również pierwsze rozstrzygnięcia w PlusLidze, 30. kolejka była bowiem ostatnią w fazie zasadniczej. Pewne awansu do walki o medale były ZAKSA Kędzierzyn-Koźle, PGE Skra Bełchatów oraz Trefl Gdańsk, które zajęły kolejno pierwsze trzy miejsca w tabeli. Na kolejnych pozycjach natomiast walka toczyła się do samego końca, gdyż miejsca od 4. do 7. z takim samym dorobkiem punktowym zajmowały ONICO Warszawa, Asseco Resovia Rzeszów, Indykpol AZS Olsztyn i Jastrzębski Węgiel. Na pierwszy ogień poszli stołeczni siatkarze, którzy po pięciosetowym pojedynku odnieśli zwycięstwo w „derbach Mazowsza” nad Cerradem Czarnymi Radom. Tym samym pozostałym drużynom wystarczyło wygrać za 3 punkty, by awansować do walki o tytuł Mistrza Polski. Niespodzianki nie było, wszyscy faworyci spotkań wywiązali się ze swojej roli i tak po trzysetowych pojedynkach rzeszowianie triumfowali nad szczecinianami, olsztynianie nad będzinianami, a jastrzębianie nad kielczanami. Poznaliśmy więc pary ćwierćfinałowe i wiemy, z kim w półfinałach zmierzą się zwycięzcy tych par:
Indykpol AZS OlsztynAsseco Resovia Rzeszów, a zwycięzca tej pary zmierzy się z ZAKSĄ Kędzierzyn-Koźle
Jastrzębski Węgiel
Trefl Gdańsk, a zwycięzca tej pary zmierzy się z PGE Skrą Bełchatów.
Gra toczy się do dwóch zwycięstw, pierwsze mecze rozegrane zostaną w środę, 18 kwietnia, spotkania rewanżowe natomiast w sobotę, 21 kwietnia. W przypadku remisu w rywalizacji, trzecie mecze wyłaniające półfinalistów odbędą się w niedzielę 22 kwietnia. Transmisje spotkań w Polsacie Sport.

Faza play-off to również rywalizacja o niżej notowane miejsca. Tak prezentują się pary, które już w najbliższą środę rozpoczną walkę o poszczególne lokaty w Pluslidze:
MECZE O 7. MIEJSCE: Cuprum Lubin – ONICO Warszawa
MECZE O 9. MIEJSCE: Aluron Virtu Warta Zawiercie – Cerrad Czarni Radom
MECZE O 11. MIEJSCE: Stocznia Szczecin – GKS Katowice
MECZE O 13. MIEJSCE: Łuczniczka Bydgoszcz – MKS Będzin
Przegrana drużyna z ostatniej pary, która zajmie 14. miejsce, rozegra następnie baraże o utrzymanie w Pluslidze ze zwycięzcą I ligi, AZS Częstochową. BBTS Bielsko-Biała oraz Dafi Społem Kielce, czyli zespoły, które zajęły dwie ostatnie pozycje po fazie zasadniczej, zakończyły już swoje zmagania i od przyszłego sezonu nie będą występować w siatkarskiej ekstraklasie.

Bunge Ravenna z Pucharem Challenge

W dwumeczu wyłaniającym zwycięzcę edycji 2017/2018 Pucharu Challenge dwukrtonie lepsza okazała się drużyna Bunge Ravenna, a jej wyższość uznać musiał Olympiacos Piraeus. W obu tych meczach włoska drużyna oddała rywalowi po jednym secie. W drugim pojedynku, w którym gospodarzem był grecki klub, najlepiej punktował Austriak – Paul Buchegger. Najwięcej punktów blokiem natomiast zdobył Bułgar, Krasimir Georgiev. Puchar Challenge jest dla drużyny z Ravenny drugim takim trofeum.

Olympiacos Piraeus – Bunge Ravenna 0:3 (26:28; 25:23; 20:25; 18:25)

Jakub Wachnik w libańskiej lidze

Jakub Wachnik pomoże w finałowej rywalizacji drużynie Zahra, która toczy bój o triumf w lidze. Klub Dafi Społem Kielce wyraził zgodę na występ swojego siatkarza na zasadzie krótkiego wypożyczenia. Przyjmujący zatem nie mógł brać udziału w ostatnim meczu swojego zespołu w tym sezonie przeciwko Jastrzębskiemu Węglowi. Stan rywalizacji ekip Zahra i SpeedBall Chekka to 2:2, a potrwa ona do trzeciego zwycięstwa jednej z drużyn. Jakub Wachnik zagrał na razie w jednym meczu i zdobył w nim aż 25 punktów!

źródła: pzpspl/ worldofvolley.com/ siatkakielce.pl – opracowanie własne