#VolleyNews: Podsumowanie dnia (25.06)

 

Polscy siatkarze zagrają w turnieju finałowym pierwszej edycji Siatkarskiej Ligi Narodów. Poznaliśmy rywali biało-czerwonych w grupowej części zmagań w ramach Final Six. Wiemy kto zastąpi Koreańczyków w przyszłorocznych rozgrywkach Ligi Narodów siatkarzy. Stocznia Szczecin zaprezentowała drugiego nowego zawodnika. Zapraszamy do zapoznania się z krótkim podsumowaniem.

Reprezentacja Polski zagra w turnieju finałowym Ligi Narodów siatkarzy 2018

Podopieczni trenera Vitala Heynena odnieśli dwa zwycięstwa w ramach turnieju rozgrywanego w Melbourne. Biało-czerwoni wywalczyli komplet punktów w piątkowym starciu z Argentyńczykami oraz w niedzielnym pojedynku z gospodarzami rozgrywek, Australijczykami. Oba spotkania zostały sfinalizowane na korzyść polskich siatkarzy w trzech partiach. Natomiast w sobotę Polacy musieli uznać wyższość Brazylijczyków, którzy triumfowali po czterosetowej walce. Warto jednak podkreślić, że w tym meczu nasi reprezentanci zaprezentowali się z naprawdę bardzo dobrej strony. Reprezentacja Polski zakończyła australijską część rywalizacji z sześcioma punktami.

Kwestia awansu biało-czerwonych do turnieju finałowego pierwszej edycji Siatkarskiej Ligi Narodów została rozstrzygnięta dopiero ostatniego dnia zmagań w ramach fazy grupowej. Dwa wygrane sety w pojedynku z reprezentacją Australii zagwarantowały drużynie prowadzonej przez trenera Vitala Heynena grę w Final Six. Polscy siatkarze sfinalizowali fazę grupową na 6. miejscu. Grupową część rywalizacji na 1. pozycji zakończyli Francuzi, którzy zagraliby w turnieju finałowym niezależnie od zajętego miejsca, ponieważ będą jego gospodarzami. Do Final Six, który będzie rozgrywany w Villeneuve-d’Ascq, niedaleko Lille,  awansowali również Rosjanie, Amerykanie, Serbowie i Brazylijczycy.

Turniej finałowy Ligi Narodów siatkarzy zostanie rozegrany w dniach 04.07-08.07. Biało-czerwona drużyna o awans do półfinału powalczy z reprezentacją Rosji i Stanów Zjednoczonych. Zespoły te tworzą grupę B. Z kolei w grupie A zagrają reprezentanci Francji, Brazylii i Serbii. Poniżej prezentujemy terminarz pierwszego etapu zmagań w ramach Final Six.

Grupa A

04.07 o godz. 20:45 Francja – Brazylia

05.07 o godz. 20:45 Serbia – Brazylia

06.07 o godz. 20:45 Fr​ancja – Serbia

Grupa B

04.07 o godz. 18:00 Rosja – Polska

05.07 o godz. 18:00 Stany Zjednoczone – Polska

06.07 o godz. 18:00 Rosja – Stany Zjednoczone

Reprezentacja Portugalii uczestnikiem drugiej edycji Siatkarskiej Ligi Narodów

Turniej Challenger Cup, który rozgrywany był w portugalskim Matosinhos, zakończył się zwycięstwem gospodarzy. Portugalscy siatkarze w grupowej części rywalizacji w trzech odsłonach pokonali Estończyków i Kazachów, w półfinale odnieśli trzysetowy triumf w starciu z Kubańczykami, a w finale Czesi zdołali im urwać zaledwie jedną partię. Reprezentacja Portugalii wygrała Challenger Cup i tym samym zapewniła sobie udział w rozgrywkach Ligi Narodów siatkarzy 2019. Portugalczycy zastąpią Koreańczyków, którzy zajęli ostatnie miejsce w klasyfikacji generalnej fazy grupowej Siatkarskiej Ligi Narodów 2018.

Bartosz Kurek podpisał kontrakt ze Stocznią Szczecin

Klub ze Szczecina poinformował o zakontraktowaniu drugiego nowego zawodnika. W sezonie 2018/2019 barw Stoczni Szczecin będzie bronił Bartosz Kurek. 29-letni siatkarz, grający zarówno na pozycji atakującego, jak i przyjmującego, ostatni rok spędził w Turcji w drużynie Ziraatu Bankasi Ankara. Jednak trzeba dodać, że przez zdecydowanie większą część sezonu 2017/2018 leczył  kontuzję. Kurek ma swoim koncie wiele sukcesów klubowych m.in. trzy złote medale mistrzostw Polski jako gracz PGE Skry Bełchatów i mistrzostwo Włoch z Lube Banca Macerata oraz reprezentacyjnych m.in. zwycięstwo w Mistrzostwach Europy 2009 i Lidze Światowej 2012. Wielokrotnie był również nagradzany indywidualnie. W tym roku otrzymał powołanie od trenera Vitala Heynena i wraz z reprezentacją Polski wywalczył awans do turnieju finałowego Siatkarskiej Ligi Narodów.

Przypominamy, że szczeciński klub rozpoczął budowanie składu na sezon 2018/2019 od podpisania umowy z rozgrywającym Lukasem Tichackiem. Transfer ten został ogłoszony pod koniec maja. Ponadto od dłuższego czasu wiadomo, iż swoje kontrakty ze Stocznią Szczecin przedłużyli trener Michał Mieszko Gogol, przyjmujący Marcin Wika i libero Adrian Mihułka.

źródło: informacja własna / fivb.com / kpsstocznia.pl & fot. Daria Jańczyk (VOLLEYWORLD)

Komentarze
No votes yet.
Please wait...
Ewa Cieślar

Ewa Cieślar

Pochodzę z Ustronia, ale aktualnie mieszkam w Krakowie, gdzie studiuję. Moją największą pasją jest sport. Staram się prowadzić aktywny tryb życia. Jestem uzależniona od oglądania sportowych zmagań i kibicowania. Moja miłość do siatkówki trwa już ponad dekadę. Nie mam wątpliwości co do tego, że to właśnie siatkówka jest moją ulubioną dyscypliną sportową. Niestety gram w nią tylko amatorsko. W redakcji VOLLEYWORLD zajmuję się m.in. pisaniem artykułów i rekrutowaniem nowych współpracowników.