#VolleyNews: CEV stworzy wniosek o zmianę systemu kwalifikacji olimpijskich

igrzyska_olimpijskieEuropejska Konfederacja Piłki Siatkowej postanowiła odnieść się do wielu głosów siatkarskiej Europy mówiących o niesprawiedliwym systemie zdobywania kwalifikacji na Igrzyska Olimpijskie. Podczas ostatniego kongresu CEV podjęto decyzję o wyjściu z wnioskiem do FIVB, który miałby tą sytuację zmienić. Decyzję o wniesienie takiego wniosku poparła każda federacja przynależąca do CEV-u.

Nowy prezydent CEV-u, Aleksander Boricić twierdzi, że czas aby zmienić niesłuszne zasady uzyskiwania przepustek na Igrzyska Olimpijskie. Zgodnie z jego deklaracjami CEV zamierza doprowadzić do tych zmian. Jednym z pierwszych postulatów będzie to, że kwalifikacja olimpijska ma być automatycznie przyznawana Mistrzowi Europy. Wcielona w życie ta zasada ma być przed igrzyskami w Tokio w 2020 roku, tak aby Mistrz Europy z 2019 roku nie musiał martwić się o awans na najważniejsze sportowe zawody. Rozwiązanie to ma obejmować zarówno reprezentacje mężczyzn i kobiet.

Działacze europejskich federacji siatkówki w powstającym projekcie dążą do zniesienia lub zmniejszenia wagi kontynentalnego turnieju kwalifikacyjnego do IO oraz podniesienia znaczenia Mistrzostw Europy. Na razie w największym sportowym wydarzeniu mogą wziąć udział tylko cztery drużyny europejskie. Zdaniem działaczy trudniej dostać się na same igrzyska niż wywalczyć medal olimpijski, bowiem to reprezentacje z Europy są wiodącymi w siatkówce, zwłaszcza męskiej i wyznaczają pewien poziom oraz standardy na których wzoruje się większość reprezentacji spoza Starego Kontynentu.

Przypominamy, że bilet do Rio wywalczyli już Włosi(zajmując jedno z dwóch premiowanych kwalifikacją olimpijską miejsc podczas Pucharu Świata) oraz Rosjanie(dzięki zwycięstwu w europejskim turnieju kwalifikacyjnym). Szanse na awans na igrzyska mają jeszcze Francja i Polska przed którymi światowy turniej kwalifikacyjny w Tokio, gdzie są zdobycia dwie przepustki na igrzyska.

Aleksander Boricić przekonuje, że CEV dalej będzie dążył do zmian zasad systemu kwalifikacji olimpijskich. Celem jest to, aby na igrzyskach zagrały faktycznie najmocniejsze siatkarskie ekipy. Liczymy, że FIVB przeprowadzi gruntowne modyfikacje sposobu zyskiwania kwalifikacji na igrzyska, a także wróci do nagradzania przepustką na igrzyska tryumfatorów Mistrzostw Świata.

źródło: eurosport.onet.pl/ oprac. własne

Komentarze
No votes yet.
Please wait...
Julianna Wojtyczka

Julianna Wojtyczka

Świeżo upieczona studentka pedagogiki specjalnej, próbująca się odnaleźć w wielkim mieście, Wrocławiu, jak i w dziennikarskim świecie. Wielka fanka przeróżnych dyscyplin sportowych, a zwłaszcza siatkówki, którą wyjątkowo cenię i kocham.

Dodaj komentarz