#MŚ2018: Rosja w najlepszej szóstce! Włosi wygrywają grupę E!

W ostatnim dniu rywalizacji podczas drugiej fazy mistrzostw świata w grupie E, Rosja podjęła kadrę Finlandii, a Włosi zmierzyli się z Holendrami. Mistrzowie Europy bez żadnych problemów pokonali Finów, a włoski zespół zwyciężył po czterosetowym meczu.

Rosja przypieczętowuje awans

Lepiej spotkanie rozpoczęli mistrzowie Europy, którzy na pierwszej przerwie technicznej wygrywali 8:5. Po wznowieniu gry Finowie próbowali odrobić straty, jednak przeszkodziły im w tym własne błędy, które tylko powiększały prowadzenie Rosji (16:12). Po drugiej przerwie technicznej podopieczni trenera Shliapnikova do swojej dobrej gry dołożyli również skuteczną zagrywkę, którą nie potrafili przyjąć fińscy zawodnicy (25:17). Pierwsze akcje drugiej odsłony meczu to zdecydowane prowadzenie Rosjan, którzy już na początku wygrywali 6:1. Po przerwie technicznej Finlandia starała się nadrobić straty do rywala, popisując się nawet pojedynczym blokiem an środku siatki, jednak było to za mało na świetnie dysponowanych Rosjan (16:10). W końcówce partii drużyna mistrzów Europy zaprezentowała serię bardzo dobrych zagrywek, które sprawiły Finom wiele problemów w przyjęciu (25:19). Równa walka w trzecim secie trwała tylko przez pierwsze akcje, już podczas pierwszej przerwy technicznej Rosjanie prowadzili 8:5 dzięki wypracowaniu sobie przewagi skutecznym blokiem. Przez większość trzeciej odsłony drużyna z Rosji przeważała w każdym elemencie meczu, jednak w końcówce tej partii Finowie zaczęli grać lepiej i odrabiać straty (21:17). Zespołowi temu udało się nawet doprowadzić do remisu (21:21), jednak od tego momentu Rosjanie nie pozwolili rywalowi się rozwinąć i zakończyli tego seta jak i cały mecz na swoją korzyść (25:22).

ROSJA – FINLANDIA 3:0 (25:17, 25:19, 25:22)

Rosja:
Volvich, Berezhko, Butko, Mikhaylov, Kliuka, Kurkaev, Sokolov (libero) oraz Vlasov, Grankin, Volkov, Rodichev, Poletaev
Finlandia: Tervaportti, Krastins, Siirilä, Sivula, Sinkkonen, Mäkinen, Breilin (libero) oraz Ronkainen, Suihkonen, Porkka, Kaislasalo

Włosi zwycięzcami grupy E

Na spotkanie z Holendrami, Włosi wyszli w zmienionym składzie, który nie pojawiał się we wcześniejszych pojedynkach. Na początku pierwszej partii oba zespoły prowadziły równą walkę. Po przerwie technicznej to reprezentacja Holandii dzięki skutecznym kontratakom wyszła na prowadzenie 11:6. Drużyna Azzurrich popełniała wiele błędów własnych, co wykorzystali Pomarańczowi wygrywając ostatecznie 25:16. Druga odsłona także rozpoczęła się od wyrównanej walki, ale tym razem to Włosi podczas drugiej przerwy technicznej mogli pochwalić się czterema "oczkami" zapasu (16:12). Seria bardzo dobrych zagrywek Michele Baranowicza dała gospodarzom sporą zaliczkę (21:14), jednak Holendrzy nie zamierzali się poddać i zaczęli odrabiać straty. Holandia zniwelowała przewagę rywala do dwóch punktów, jednak to podopieczni Gianlorenzo Blenginiego wyszli z tej partii obronną ręką (25:20). W trzeciej odsłonie spotkania jako pierwi na prowadzenie wysunęli się gospodarze (8:5). Nie trwało to jednak długo, Holendrzy szybko odrobili stratę i zbudowali własną przewagę nad rywalem (14:10). Włosi ponownie wrócili do gry i dzięki temu w końcówce seta trwała wyrównana walka (22:22). Dopiero rywalizacja na przewagi wyłoniła zwycięzcę tej odsłony, a został nim zespół Italii (27:25). Czwarta partia od początku należała do miejscowych. Wiele błędów popełniali Pomarańczowi, co wykorzystali rywale i na drugiej przerwie technicznej prowadzili już 16:9. Po wznowieniu gry problemy Holendrów pogłębiły się, bowiem nie potrafili oni poradzić sobie w przyjęciu zagrywki. Do końca rywalizacji sytuację kontrolowali Azzurri i wygrali pewnie 25:15.

WŁOCHY – HOLANDIA 3:1 (16:25, 25:20, 27:25, 25:15)