#MemoriałWagnera: POLSKA

Przygodę z uczestnikami XV Memoriału Wagnera kończymy z Reprezentacją Polski. Czy Polacy sięgną po pierwsze trofeum w tym roku? Jak przygotowali się do nadchodzących Mistrzostw Europy?

 

REPREZENTACJA: Polska

PRZYDOMEK: Biało-Czerwoni

SKRÓT WG FIVB: POL

PIERWSZY MECZ REPREZENTACJI POLSKI: 28 lutego 1948 (Polska vs Czechosłowacja 2:3)

 

Reprezentacja Polski to zdecydowanie drużyna, z której jej kibice mogą być dumni. Mistrzowie Olimpijscy z 1976 roku, dwukrotni Mistrzowie Świata (1974, 2014), srebrni medaliści Mistrzostw Świata 2006, złoci medaliści Mistrzostw Europy 2009, którzy na tej samej imprezie pięciokrotnie zdobyli srebrny medal (1975, 1977, 1979, 1981, 1983) i dwukrotnie brązowy (1967, 2011). Polacy w 2012 roku zdobyli złoto Ligi Światowej, a w 2011 – brąz. Dwukrotnie wywalczyli srebro w Pucharze Świata (1965, 2011) i jeden brąz w roku 2015. 

Bezapelacyjnie największym sukcesem ostatnich lat było Mistrzostwo Świata w 2014 roku, które Biało-Czerwoni wywalczyli pod wodzą trenera Stephane'a Antigi. Później jednak nadeszło pasmo wielu porażek, które zmusiło władze PZPS-u do podjęcia decyzji o zmianie trenera. Nowym selekcjonerem Polaków został Włoch, Ferdinando De Giorgi. 

Najjaśniejszymi gwiazdami kadry, których nazwiska znane są nie tylko w Polsce, ale i na świecie, są m.in. Michał Kubiak, Bartosz Kurek, Paweł Zagumny, Marcin Możdżonek, Łukasz Żygadło, Mariusz Wlazły, Michał Winiarski czy Krzysztof Ignaczak. W gronie tym nie sposób nie wymienić również Piotra Gruszki, który rozegrał w kadrze aż 450 spotkań. 

 

Obecnie Polacy przygotowują się do kolejnej imprezy – idzie czas Mistrzostw Europy, których gospodarzem zostaliśmy. Polacy liczą na zwycięstwo, a poprzednie porażki tego roku wyjaśniane są własnie tym, że to ME uznawane jest za imprezę docelową. Ostatnim egzaminem przed turniejem będzie więc XV Memoriał Wagnera. Jak poradzą sobie Biało-Czerwoni? Sprawdźcie w Krakowie już za 13 dni!

 

 

 

źródło: opracowanie własne

Komentarze
No votes yet.
Please wait...
Magdalena Solecka

Magdalena Solecka

Studentka, której miłość do siatkówki jest stosunkowo młoda, ale zdecydowanie intensywna. Poza uwielbieniem do siatkówki moją osobowość można opisać w kilku słowach: butoholizm, kawoholizm i książkoholizm.

Dodaj komentarz