Baku 2015: Podsumowanie występów Polaków

polskaIgrzyska Europejskie dobiegły do końca. Polscy siatkarze byli bliscy zapewnienia sobie awansu do przyszłorocznych Igrzysk Olimpijskich, lecz w ostatecznym rozrachunku zabrakło już sił, by pokonać najpierw Bułgarów, a potem Rosjan w małym finale. I choć oczy kibiców powoli zaczynają przygotowywać się do kolejnego pojedynku w ramach Ligi Światowej warto krótko podsumować występy biało – czerwonych w Baku.

Polska kadra B w turnieju odniosła sześć zwycięstw i dwie porażki. W fazie grupowej podopieczni Andrzeja Kowala nie mieli sobie równych i jako jedyna ekipa z grupy A zaawansowali do dalszej części turnieju, nie przegrywając ani jednego spotkania. Siatkarze z kraju nad Wisłą zanotowali na swoim koncie dwanaście punktów. Do zwycięstwa potrzebowali trzykrotnie tie – break, natomiast dwa pojedynki zakończyły się w trzech setach.

W fazie pucharowej biało – czerwoni wygrali w trzech partiach ze Słowakami, by później odnieść dwie porażki z Bułgarami oraz Rosjanami. Niewątpliwie dwa ostatnie spotkania nie były szczęśliwe dla polskich siatkarzy, jednak nie można zapomnieć także o indywidualnościach, które wyróżniły się w polskim zespole podczas tego turnieju. A jest o czym wspomnieć.

Najlepiej punktującym zawodnikiem turnieju okazał się Artur Szalpuk, który zdobył 138 punktów (108 atakiem, 12 blokiem, 18 serwisem). Na piątym miejscu w tej kategorii znalazł się także Dawid Konarski 111 (95, 12, 4), jedenasty jest Aleksander Śliwka 98 (84, 10, 4), 28. pozycję zajął Szymon Romać 55 (40, 5, 10), na trzydziestej lokacie znalazł się Dawid Dryja 53 (31, 12, 10), zaś ostatni z Polaków jest Grzegorz Kosok, który zajął trzydzieste dziewiąte miejsce – 39 (16, 21, 2).

W dziesiątce najlepszych atakujących całego turnieju znalazło się dwóch Polaków. Najlepiej punktujący Igrzysk Europejskich zajął drugie miejsce ze skutecznością 37,91% w tym elemencie. Z kolei piąty, Aleksander Śliwka, może pochwalić się, iż w całym turnieju atakował niewiele gorzej od swojego kolegi, bowiem jego procent skuteczności to 36,21.

Jeśli chodzi o blok, to w gronie dziesiątki wyróżniających się zawodników, znalazł się tylko jeden Polak. Grzegorz Kosok uplasował się na czwartym miejscu z liczbą 21 oczek w tym siatkarskim elemencie, co przełożyło się na wynik 0,64 bloku na jednego seta.

Artur Szalpuk to nie tylko najlepiej punktujący zawodów, ale także siatkarz, który okazał się najlepiej serwującym w Baku. Zawodnik Cerradu Czarnych Radom na swoim koncie zanotował 18 asów serwisowych, co przełożyło się na liczbę 0,55 asa/jednego seta.

Kolejny siatkarz, który wyróżniał się w polskim zespole to Damian Wojtaszek. Libero biało – czerwonych zajął drugie miejsce w kategorii najlepiej broniących w turnieju. W ośmiu pojedynkach zanotował 59 obron, co dało mu 1,79 obrony/jednego seta.

Ważną kategorią związaną z siatkarskim rzemiosłem jest także rozegranie. W przypadku gry na tej pozycji w ścisłym gronie dziesiątki znalazło się dwóch PolakówMichał Kędzierski oraz Paweł Woicki. 20. letni rozgrywający Effectoru Kielce uplasował się na ósmej lokacie, czyli o jedno miejsce wyżej niż Woicki. Kędzierski wystawiał średnio 5,76 piłek/set, z kolei drugi z polskich rozgrywających rozgrywał przeciętnie 4,36piłek/jedną partię.

Podstawą dobrej akcji jest przyjęcie i nie ma w tym nic dziwnego. Tak samo jak nie powinno dziwić kibiców fakt, iż także w tej kategorii Polak uplasował się na wysokiej, trzeciej pozycji. Mowa o Damianie Wojtaszku, który zakończył turniej z bardzo wysokim procentem na przyjęciu – 55, 92% . Jest to niewątpliwie duży wkład tegoż zawodnika w grę całego zespołu w tym elemencie.

Jeśli mowa o przyjęciu, to nie można zapomnieć o tych, którzy najwięcej walczą w przyjęciu i obronie, czyli zawodnikach z pozycji libero. Już wyżej dwukrotnie wspomniałam o bohaterze w innej koszulce, który znalazł się w gronie najlepszych zawodników czy to w przyjęciu czy w obronie. I o nim będzie ponownie mowa. Damian Wojtaszek w ostatecznym rozrachunku okazał się trzecim siatkarzem turnieju na tej pozycji.

I choć Polakom niewiele brakowało, aby to oni stanęli na najniższym stopniu podium podczas I Igrzysk Europejskich i zapisali się na karcie historii tegoż turnieju, można śmiało powiedzieć, iż siatkarze Andrzeja Kowala zawojowali w tym turnieju statystyki indywidualne.

Źródło: baku2015.com / inf. własna

Komentarze
No votes yet.
Please wait...
Agnieszka Kaźmierska

Agnieszka Kaźmierska

Agnieszka - korespondentka z Trójmiasta, a wcześniej z ziemi lubuskiej. Zakochana w siatkówce od przeszło ośmiu lat, a od pięciu w szczęśliwym "związku" z fotografią. Gdy nie piszę newsów, spędzam czas na uczelni, poszerzając swoją wiedzę na temat języków niemieckiego i rosyjskiego. Spotkać mnie można również podczas imprez biegowych i sportowych.