#2016okiemVolleyworld: Podsumowanie Pucharu Polski

 

Sezon 2015/2016 był 59, podczas którego rywalizowano o trofeum, jakim jest Puchar Polski. Do walki przystąpiło w sumie 30 zespołów: 6 drużyn z siatkarskiej ekstraklasy, 14 z plusligowego zaplecza oraz 10 ekip reprezentujących II ligę.

 

System rozgrywek w sezonie 2015/2016 wyglądał podobnie jak w poprzednich latach, w pierwszych trzech rundach rywalizowały ze sobą zespoły z II ligi, po czym dwie zwycięskie z ich grona dołączyły do zespołów z I ligi.  Po kolejnych trzech rundach i wyłonieniu dwóch drużyn do gry przystąpiły drużyny z PlusLigi.  Gospodarzem w kolejnej rundzie był zespół, który w poprzednim sezonie zajmował niższą pozycję w lidze. Po zakończeniu szóstej rundy w grze pozostały dwie pierwszoligowe drużyny: SMS PZPS II Spała i GKS Katowice.
 

Finałowy turniej Pucharu Polski w piłce siatkowej mężczyzn rozgrywany był w dniach 5-7 lutego 2016 roku we wrocławskiej hali Orbita. W ćwierćfinale zagrały dwa zespoły-zwycięzcy rundy wstępnej (pierwszoligowe GKS Katowice oraz SMS PZPS Spała) oraz sześć najwyżej sklasyfikowanych zespołów po zakończeniu pierwszej rundy fazy zasadniczej rozgrywek PlusLigi.

Ćwierćfinały:

W pierwszym ćwierćfinałowym pojedynku ZAKSA Kędzierzyn-Koźle zmierzyła się z Jastrzębskim Węglem. Podopieczni trenera Lebedewa nie potrafili nawiązać walki z przeciwnikiem, ZAKSA bez większych problemów zwyciężyła w tym starciu 3:0 ( ZAKSA Kędzierzyn-KoźleJastrzębski Węgiel 3:0). Drugie spotkanie ¼ finałowego turnieju to rywalizacja Czarnych Radom z ubiegłorocznym triumfatorami Pucharu Polski, LOTOS-em Trefl Gdańsk. Spotkanie przyniosło sporo emocji, a do wyłonienia zwycięzcy potrzebne było rozegranie aż pięciu partii. Ostatecznie to gracze z Pomorza okazali się być lepsi, i to on zameldowali się w dalszym etapie rozgrywek (Cerrad Czarni RadomLOTOS Trefl Gdańsk 2:3). Trzeci ćwierćfinałowy mecz to pojedynek Asseco Resovii Rzeszów z GKS-em Katowice. Resovia bez straty seta pewnie zwyciężyła w tym spotkaniu, jednak zawodnicy GKS-u dzielnie walczyli i mogli być zadowoleni ze swojej postawy (Asseco Resovia RzeszówGKS Katowice 3:0). W ostatnim ćwierćfinale PGE Skra Bełchatów spotkała się z najmłodszą w stawce drużyną, zespołem SMS PZPS II Spała. Mimo ambitnej walki licealistów ze Spały ich przygoda z Pucharem Polski zakończyła się na tym etapie, podopieczni trenera Blain`a nie zawiedli jako faworyci, i pokonując SMS 3: 0 uzupełnili stawkę półfinalistów (PGE Skra Bełchatów – SMS PZPS II Spała 3:0).

 

Półfinały:

W pierwszym półfinałowym pojedynku Asseco Resovia Rzeszów spotkała się z PGE Skrą Bełchatów. Gra po obu stronach siatki była bardzo wyrównana, jednak to bełchatowianie po czterosetowej walce okazali się być lepsi, i pokonując przeciwnika 3:1 zameldowali się w wielkim finale turnieju (Asseco Resovia Rzeszów – PGE Skra Bełchatów 1:3).

Drugi półfinał rozgrywany był między ZAKSĄ Kędzierzyn-Koźle i LOTOS-em Trefl Gdańsk. Spotkanie toczyło się na warunkach narzuconych przez siatkarzy ZAKSY, podopieczni trenera de Giorgi pokonali gdańszczan 3:0 i tym samym stali się drugim finalistą turnieju (ZAKSA Kędzierzyn-Koźle – LOTOS Trefl Gdańsk 3:0).

Finał:

Finałowe spotkanie było widowiskiem na najwyższym poziomie, obie drużyny zapewniły zgromadzonym w hali Orbita kibicom niesamowite emocje. Siatkarze Skry pomimo tego, że przegrywali już 1: 2 zdołali doprowadzić do tie-breaka, i po prawdziwym horrorze w końcówce ostatecznie wygrać ten mecz, tym samym zdobywając siódme trofeum Pucharu Polski w historii klubu (PGE Skra Bełchatów – ZAKSA Kędzierzyn-Koźle 3:2).

 

Nagrody indywidualne:

Najlepszy zagrywający: Łukasz Wiśniewski (ZAKSA Kędzierzyn-Koźle)

Najlepszy przyjmujący: Facundo Conte (PGE Skra Bełchatów)

Najlepszy broniący: Paweł Zatorski (ZAKSA Kędzierzyn-Koźle)

Najlepszy blokujący: Srećko Lisinac (PGE Skra Bełchatów)

Najlepszy atakujący: Mariusz Wlazły (PGE Skra Bełchatów)

Najlepszy rozgrywający: Benjamin Toniutti (ZAKSA Kędzierzyn-Koźle)

MVP: Mariusz Wlazły (PGE Skra Bełchatów)

 

źródło: informacja własna 

 

Komentarze
No votes yet.
Please wait...
Joanna Kosińska

Joanna Kosińska

Studentka administracji na Uniwersytecie Jagiellońskim, której największą pasją jest sport. Miłością do siatkówki zarażona przez tatę, który jakieś 15 lat temu ulubione dobranocki w telewizji przełączał na plusligowe spotkania ;)

Dodaj komentarz