#PlusLigoweBatalie: Pierwszy krok Jastrzębskiego Węgla

Jastrzębski WęgielDzisiejszego dnia warszawscy Akademicy podejmowali zespół z Jastrzębia, w którym uznać musieli wyższość rywala przegrywając 3:1. Podopieczni Marka Lebedewa zwycięstwem nad Politechniką Warszawską zrobili bardzo duży krok w kierunku 7. miejsca w tabeli.

Początek meczu rozpoczął się dosyć wyrównanie, dwoma atakami po obu stronach siatki, dobrze też spisali się przyjmujący. Dwupunktową przewagę utworzył Maciej Muzaj, najpierw skutecznym atakiem, a następnie asem serwisowym (3:1) Kolejnymi punktowymi akcjami popisuje się Hain, najpierw atakując ze środka, następnie blokując przyjmującego gospodarzy. Imponującym blokiem zaskakuje gospodarzy rozgrywający Michał Masny, dzięki któremu jastrzębianie wypracowują sobie 4 punkty przewagi (6:2) W pierwszych akcjach, Warszawianie mają problem ze skutecznością ataku, przez co Jastrzębski Węgiel wyrabia coraz większą przewagę. Kolejna dobra akcja blokiem jastrzębian, tym razem za sprawą Wojciecha Sobali, jednak kolejny punkt ląduje po stronie Politechniki, dzięki atakowi Michała Filipa. Tym samym odpowiada mu Masny, który rozgrywa do Muzaja, kończącego atak, następna akcja toczy się podobnie (11:8) Kolejny punt dla warszawian, gdzie skutecznie środkiem zadziałał Bartłomiej Lemański. Przy stanie 13:9 o czas prosi trener warszawian, Jakub Bednaruk. Po przerwie imponująca akcja ze strony obu drużyn, w której Maciej Olenderek w nieprawdopodobny sposób podbija zagrywkę Macieja Muzaja, jednak ten i tak kończy kontrę. Zmiana w Warszawie, gdzie za Łapszyńskiego na boisku pojawia się Krzysztof Wierzbowski, który już podczas pierwszej akcji błyszczy w ataku. Dwa skuteczne ataki Haina i przy stanie 17:11 o drugi czas jest zmuszony prosić trener Akademików. Efektywny atak Kowalczyka ze środka, jednak nie jest im dane dogonić przeciwników (17:12) Podwójna zmiana w szeregach podopiecznych Bednaruka: w grze pojawiają się Paweł Mikołajczak i Jan Firlej. W następnej akcji owocnie kończy się atak Jasona Derocco, jednak w kolejnej ofensywie błąd popełnia Hain. Dwa punkty zapisuje na swoim koncie Jastrzębski Węgiel, dzięki atakującemu Maciejowi Muzajowi. (20:13) jest to ewidentnie set tego zawodnika. Koniec podwójnej zmiany w zespole Politechniki, na boisko wracają Zagumny i Filip, dzięki któremu w dwóch akcjach w ataku nieco polepsza się sytuacja warszawian (24:17) Set kończy bezbłędny dotąd Muzaj: 25:18

Od początku drugiej odsłony na boisko wrócił przyjmujący Warszawy Łukasz Łapszyński. Pierwsza akcja kończy się skutecznym atakiem Lemańskiego, jednak w kolejnej myli się Filip. Zagrywka van Lanvelta między dwóch przyjmujących przynosi efekt w postaci asa serwisowego (4:3) W kolejnych akcjach jastrzębianie zdobywają trzy punkty pod rząd. Tymczasem zmiana w Politechnice: za Kowalczyka pojawia się Waldemar Świrydowicz. Masny maksymalnie wykorzystuje Haina w ataku ze środka. Punty dla Akademików, dzięki atakom Samicy oraz Michała Filipa (8:6) Po dwóch punktach dla jastrzębian (10:6), czas bierze trener Politechniki. Po problemach w przyjęciu jastrzębian niespodziewanie punktuje van Lanvelt, zdobywając punkt podczas… oburęcznego przebicia piłki (11:7) Kolejny punkt zdobywa atakiem Samica, jednak tym samym odpowiada mu Derocco z drugiej strony siatki. Środkowi oraz przyjmujący Jastrzebskiego Węgla na razie niemal bezbłędni w ataku, natomiast tym samym nie mogą się tym pochwalić Akademicy. Zmiana w Warszawie: z boiska schodzi Michał Filip, którego zmienia Paweł Mikołajczak. Problem Politechniki z trafieniem w boisko i drugi czas dla trenera Bednaruka. Kolejna zmiana: za Łapszyńskiego na boisku melduje się Jakub RadomskiJastrzębianie szaleją w ataku oraz sprawiają rywalom trudność dzięki zagrywce. Pierwszym blokiem w tym meczu popisują się warszawianie, dzięki Świrydowiczowi (21:16) W kolejnych akcjach popisał się dalej bardzo skuteczny Muzaj (23:17) Ostatni punkt w tym secie wywalczył na bloku Świrydowicz. Drugi set skończył się prawie identycznie jak pierwszy, także zakończył go Muzaj, wynikiem 25:18

AZSie tylko jedna zmiana, na boisku pojawia się Przemysław SmolińskiPaweł Zagumny szaleje w zagrywce, a Mikołajczak w ataku, co pomaga warszawianom wyrobić sobie 4 punkty przewagi. Serię Politechniki przerywa skutecznym atakiem z drugiej linii, Jason Derocco (4:1) Wciąż dobra gra środkiem jastrzębian, tym razem punktuje Piotr Hain. Błedy własne i problemy, które przysporzyły zagrywki przeciwników, nie pozwalają Pomarańczowym na dogonienie rywali (8:5Paweł Zagumny rozegraną piłką prawie wyrzucił Samicę za antenkę, jednak temu mimo to udało się skończyć atak. Efektownym blokiem popisuje się Maciej Muzaj, który walczy również na prawym skrzydle. W kolejnej akcji toczy się przepychanka na siatce, którą finalnie wygrywa Guillaume Samica (11:8Goście starają się nadgonić przeciwników dzięki zagrywce (14:11) Dużo błędów po obu stronach siatki. Imponującym atakiem popisuje się Świrydowicz (16:12) następnie tym samym odpowiada mu Jason Derocco. Ataki Zagumnego oraz Samicy pozwalają Akademikom utrzymać 4 punkty przewagi (18:14) Efektownym „gwoździem” popisuje się środkowy Piotr Hain, jednak nie pomaga mu Muzaj, który myli się w serwisie. Pierwsza zmiana Jastrzębskiego Węglaza Toontje van Lanvelta wchodzi Konrad Formela. Po dwóch błędach swoich zawodników przy stanie 22:17, o czas prosi Mark Lebedew. Po przerwie, jastrzębianie wracają do gry, zdobywając 3 punkty pod rząd (22:20), co zmusza trenera Bednaruka do wykorzystania pierwszego czasu. Końcówkę seta jastrzębianie przegrywają na własne życzenie. Błędy Muzaja wykorzystują Akademicy, kończąc seta zwycięstwem 25:20

Czwarty i ostatni set rozpoczyna się od trzech błędów: Samicy oraz van Lanvelta w ataku i Derocco w zagrywce. Następnie ze środka Sobala wyrównuje wynik 2:2 Akcje głównie po stronie Jastrzębia, jednak ze zmiennym skutkiem (5:5) W końcu pełna akcja należy do Mikołajczaka, który obija jastrzębski blok. Set w odróżnieniu do pozostałych jest bardzo wyrównany oraz pełen błędów po obu stronach siatki. Skuteczny blok Świrydowicza na jastrzębskim atakującym przy stanie 8:8 Następna akcja również należy do warszawian, tym razem Samica efektywnie w ataku. Skutecznie ze środka atakuje Piotr Hain. Niespodziewanie nieudana piłka Radomskiego wpada w boisko przeciwników (12:10) Przy stracie trzech punktów o czas prosi trener Pomarańczowych. Atak Muzaja, blok Derocco, a w szczególności as serwisowy van Lanvelta pozwoliły jastrzębianom nadrobić stratę (13:13) Na swoim koncie bezpośredni punkt z zagrywki dopisuje Smoliński (15:13) Żadna z drużyn nie potrafi wyrobić sobie bezpiecznej przewagi, idą praktycznie punkt za punkt. Długa akcja w meczu: Maciej Olenderek podbił dwa gwoździe Sobali, jednak akcja kończy się szczęśliwie Jastrzębia, dzięki Jasonowi Deroco (18:17Mark Lebedew prosi o drugi czas w czwartym secie. Po przerwie, na czteropunktowe prowadzenie wyszła Politechnika (21:17) jednak skuteczny Muzaj i błędy Akademików sprawiły, że Pomarańczowym brakowało już tylko jednego punktu do przeciwników. Po niefortunnym czasie dla warszawian, przerwę bierze Jakub Bednaruk, jednak nie udaje mu się rozproszyć przeciwników, którzy wychodzą na jednopunktowe prowadzenie (22:21) Drugi czas dla trenera Akademików nie zatrzymuje jednak jastrzębskiego bloku, który zdobył już, cztery punkty pod rząd (2x Hain, van Lanvelt i Muzaj) Piotr Hain kończy piłkę ze środka i tym samym seta oraz całe spotkanie. Jastrzębski Węgiel wygrywa finalnie pierwsze spotkanie o 7. miejsce 25:21

AZS Politechnika Warszawska  – Jastrzębski Węgiel 1:3 (18:25, 18:25, 25:20, 21:25)